delta com 2 comminostatıon error

yavuz31

Usta Üye
Arkadaşlar delta plc ve hmı ekran mevcut bazan com 2 bazan com5 error hatası veriyor yaptğı haberleşme ise şudur ortalama 50 mt uzaklıktaki sensör veya loadcell den gelen bilgileri yanlış yada eksik okumakta suni mermer yapmaktayız quartz kumları ve recineyi alırken bazan çok fazla almakta 50 mt mesafedede ayrıca haberleşme modülleri mevcut ayrıca benim şüphelendiğim durumlar vardır ben size sıralayım bir fikir verirseniz sevinirim

1-mesafe 50 veya 80 mt (uzaklıktan dolayı yapabilirmi)
2-kablo 0.75 blendajlı kablo (kesit ince gerilim düşebilirmi)
3-enerji ve kumada kablosu aynı yerden yan yana gitmekte (manyetik alandan etkilenebilirmi)
4-panoda izalasyon trafosu yok (harmonikden etkilenebilirmi)
5-pres start aldığında pano şiddetlice sarsılmakta yaklaşıl 5 dak (sarsıntı etkilermi)
6-kumanda devresi power aşırı ısınmakta yakalaşık 60 derece
7-sistemde 5.5 kw den 22 kw kadar bir çok inverter sürücü mevcut yaskava modelinde
8-makine,sensör,motor ve sürücüler çin malı çok ta kaliteli değil anlayacağınız

tavsiye veya önerileriniz nedir yada bu hatalar nereden kaynaklanmakta

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
hocam genelde on/off çalışıyoz oransal yok daha somut ifadelerle örnekler verebilirmisiniz

mesela ilk olarak izalasyon trafosu takmakla başlayabilirmiyiz siteme

izolasyon trafosu şart benim birkaç kez başıma geldi eliar plcde haberleşmede ara sıra sorun oluyordu sorunu izalasyon trafosu değilde kabloyo motor kablolarından uzaklaştırmakla çözdük

@eraycx arkadaşımızın da dediği gibi izolasyon trafosu şart. Bence sizin en büyük sorununuz mesafenin uzak olması. on off da çalışsanız güç kabloları 24vdc de kirliliğe sebep olur ve kullandığınız röleler 12 - 24 vdc ise onları sebepsiz yere enerjilendirebilir.

sorunumuz devam etmekte 100 mt mesafedeki loadcel lere extra bir pano daha ekledik orayada delta plc ve haberleşme modüllerini koydukancak loadcell den gelen bilgilerde şaşma olmakta recine ve diğer ürünleri fazla alarak zarar ettirmekte ares232 ile haberleşme kuruyoruz enerji ve haberleşme kabloları yanyana 140 kw hız sürücü yakın mesafede 10 ad motorun topraklaması yoktu yapınca düzeldi ancaksorun kısmen devam ediyor ve güven vermiyor aslında sistem siemens veya aillen bradley plc ve haberleşme fiber optik olsa düzelecek gibi diyebilirim sizce

com2 ve com5 eror hataları plc, hmı ve haberleşme modülleri arası kablolardan kaynaklanır loadcellerden gelen verini yanlış okunması loadcel plc arası kablodan olur bu kabloları enerji kablolarından ayırmak ve kablo blendajlarını toprağa bağlamak sorununu çözebilir birde şöyle birşey var tabi loadcellerin bağlı olduğu yerde topraklama varmı yani tartım yapılan alanda eğer topraklama yoksa loadceller şaşma yapabiliyor

işimizi yapan firma loadcell ve blandajlı kabloların blandajını power in negatif ucuna bağlamakta topraklamamız zayıf ben blendajın topraklamaya bağlanması gerektiğini söylesemde powerin eksi ucuna bağlamada ısrar etti plc kabloları 140 kwa invertere yakın 8 ad topraklama çubuğu ve 50 lik nya kablo gem tozu hazırladım topraklamayı güçlendirmeye çalışacağım meger ölçümüde yapacam 3 veya 5 ohm yeterli diye düşünüyorum buarada her 2 plc arasındaki bağlantı ares232 kablo ve cat7 ile yapılmakta !!!!

işimizi yapan firma loadcell ve blandajlı kabloların blandajını power in negatif ucuna bağlamakta topraklamamız zayıf ben blendajın topraklamaya bağlanması gerektiğini söylesemde powerin eksi ucuna bağlamada ısrar etti plc kabloları 140 kwa invertere yakın 8 ad topraklama çubuğu ve 50 lik nya kablo gem tozu hazırladım topraklamayı güçlendirmeye çalışacağım meger ölçümüde yapacam 3 veya 5 ohm yeterli diye düşünüyorum
Sayın @yavuz31 aynısını schneider encoderlar için bize schneider da güç kaynağının - sine bağlamamızı tavsiye etmişti. Bağladığımızda encoder dan gelen değerleri görmeliydiniz. Dansöz gibi göbek atıyordu saçma sapan değerler geliyordu.

Sayın @yavuz31 aynısını schneider encoderlar için bize schneider da güç kaynağının - sine bağlamamızı tavsiye etmişti. Bağladığımızda encoder dan gelen değerleri görmeliydiniz. Dansöz gibi göbek atıyordu saçma sapan değerler geliyordu.
Eray bey sonuç ne aslında ne demek istediğinizi pek anlayamadım eksiye bağlanırmı bağlanmazmı

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri