Dekoder yada çoklayıcı ile pic kontrol

deşarj

Üye
ben 12 adet buton koymak istiyorum motora devir butonları yani şöyle anlatıyım 1.buton 100 devir 2.buton 200 devir gibi buna benzer birşey yapcam ama yapamadım picin 12 pinini boşaşuna kullanmak istemiyorum ekleyecegim çok şey var bunun için elimde bulunan bi çoklayıcı var 74hc154n diye ben 12 butonum ile bunu nasıl kontrol edicem bilgisi olan abilerim varmı yardımcı olursanız sevinirim saygılar 12 butonu 4 pin ile çıkış vermem lazım picde 16f877a

8x3 dekoder ile bunu ve 4x2 dekoder ile beş bacak kullanarak yapabilirsin yada, tek buton ile tek pin üzerinden devir kontrolü yapabilirsin.bir değişken tanımlarsın ve her butondan pic e bilgi gittiğinde değişken değerini artırırsın sonra timer 0 ile kontrol sağlarsın değere göre motor devini yükseltirsin fakat bu devir yükseltme işlemini ccp1 ile yapmalısın.Ccp çıkışınıda motor sürücü olarak ne kullanacaksan onunla bağlantılarsın.kolay gelsin

8x3 dekoder ile bunu ve 4x2 dekoder ile beş bacak kullanarak yapabilirsin yada, tek buton ile tek pin üzerinden devir kontrolü yapabilirsin.bir değişken tanımlarsın ve her butondan pic e bilgi gittiğinde değişken değerini artırırsın sonra timer 0 ile kontrol sağlarsın değere göre motor devini yükseltirsin fakat bu devir yükseltme işlemini ccp1 ile yapmalısın.Ccp çıkışınıda motor sürücü olarak ne kullanacaksan onunla bağlantılarsın.kolay gelsin
ebubekir hocam aslında niyetim o degil bende ayarlı -kademeli buton sokette 12 kademe dügme gibi degişik birşey ben 74hc154 e bun bacaklarını baglayıp pice sinyal göndercem sinyale görede pic hareket etcek yani y bölümüne butonu koycam mesela buton 1de iken a0 pin ni okuyacak 100 devir diycek 2de iken 10 ile a1 pini görcek mantıgı kafamda kısaca 74hc154n i ters çalıştırmak pic den onu degilde bundan pici kontrol etmek gibi bu arada konyalısınız galiba :)
bn konyalıyım selçuklu yazınca dedim

Evet hocam bende konyalıyım :) elindeki butonu görsem belki birşeyler söyleyebilirim ama butonun nasıl çalıştığını anlayamadım

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri