degerli ustalarim acil yardiminiza ihtiyacim var.

:)
100 1000 kez anlatılan konu Serkan Dostum ne yapsak bilemedim özel kısaltma mı yazsam cevap vermek yrrine +1000 gibi usandım artık :)

Çok haklısın dostum aynı sorular döngü şeklinde soruluyor. Arama fonksiyonu var ama yeteri kadar kullanılamıyor.

kısaltma demişken bir fıkra geldi aklıma. Bir çift geziye çıkmışlar. Karadenizdw bir kahvehaneye girmişler çay soylemişler güzel güzel içiyorlar. Derken aradan biri 4 diye bağırmış kahvehanedekilerin hepsi gülmeye başlamış. Sonra diğer koşeden biri 7 diye bağırmış hepsi birlikte gülmeye başlamış. Gezgin çift ne olduğunu anlayamamış. Oradan birine aormuşşlar herkes neye guluyor diye. Oda anlatmiş. Bizler hepimizi tanırız. Her gün fıkralar anlatırız. Artık anlatmaktan yorulduk bizde fıkraları numaraladık. Biri anlatmak istediğinde fıkranın numarasını aoyledimi herkes dinlemiş gibi anlıyorlar.

biz aramızda kısaltma yaparız hocam.

Göz kırpsam da olur anlarsın ;)

TU Tİ TU TU TU

Temel İngiltere'de oteldeymiş. Oda servisini arayıp:

"TU Tİ TU TU TU " demiş.
Oteldekiler telaşa kapılmış. Bu mesajı çözmek için oraya buraya haber salmışlar...
Sonunda konsolosluktan bir çevirmen bulmuslar ve Temel'in ne dediği anlaşılmış:

"2 çay, 222'ye !"

Eyvallah ustacım da bu işi nasıl çözeceğiz?
Arabayı stop ettiğimde aracın kendi aküsü hariç 12 volt 10 amper bir güç kaynağı lazım ki aynı zamanda araba onuda şarj etsin.

Araçlarda ikinci aküyü şarj dinamosu ile şarj etmek için ayırıcı diye tabir edilen röleler var.Bu röle önce ana aküyü şarj ediyor daha sonra ikinci aküyü şarja başlıyor.Karavancılar off road çılar çok kullanır.Araştırın.

Soru bence yanlis sorulmus. Mantiken bakarsan 45 dakikada sarj eder gibi gorunsede o akuyu o trafo ile sarj etmek istersen sonucu husran olur.

Bir aku uzerinde belirtilen degerlerde sarj edilir. Genelde akuler toplam kapasitesinin 1/10 u kapasitede sarj edilir ayrica belirtilmediyse. Buda demektirki 50 amperlik bir aku 5 amper bir guc kaynagi ile 10 saat gibi bir surede sarj olur.
Abi selamlar yani burdan sunumu anlamaliyiz husran olur derken yani bozulurmu akumuz niye bozulur
Bu konu benim icin onemli
Irdeleyebilirsek sewinirim selamlar

Dostum kısaca,

Akulerinde bir iç direnci vardır ve elektrik enerjisine kimyasal enerjiye dönüştürür. Bu noktada bu kimyasal donusumun reaksiyonun bir hızı var. Akuden daha fazla akım geçirmek tepkimeyi hızlandırmak demektir. Bu fazla akım akunun iç direnicide belli daha fazla ısı demektir. Aku bir sure sonra ısınacak su kaynatacak yanıcı patlayıcı gaz çıkışları olacak. Ve aku içindeki kimyasal yapı bozulacaktır.

akuden yüksek akım geçirmek akunun bozulmasına şarj tutmamasına hatta patlamasına bile yol açabilir.

Dostum kısaca,

Akulerinde bir iç direnci vardır ve elektrik enerjisine kimyasal enerjiye dönüştürür. Bu noktada bu kimyasal donusumun reaksiyonun bir hızı var. Akuden daha fazla akım geçirmek tepkimeyi hızlandırmak demektir. Bu fazla akım akunun iç direnicide belli daha fazla ısı demektir. Aku bir sure sonra ısınacak su kaynatacak yanıcı patlayıcı gaz çıkışları olacak. Ve aku içindeki kimyasal yapı bozulacaktır.

akuden yüksek akım geçirmek akunun bozulmasına şarj tutmamasına hatta patlamasına bile yol açabilir.
Eleriniz dert gormesin
Simdiden iyi bayramlar

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri