degerli ustalarim acil yardiminiza ihtiyacim var.

ozzyy_006

Üye
merhaba degerli ustalarim.

ufak bir kizim oldugundan onun mamalari icin arabama 12 volt 6 amper peltier kullanarak mini bir buzdolabi yaptim.
bagaj kismin da 12 volt cakmaklik kismi var.

hali hazirda aracin kendi akusu var iken cakmaklik kismina hicbir devre baglamadan ikinci bir akuyu sarj etmek maksadi ile taksam sikinti olur mu.
arac haraket halinde iken bu ikinci akuyu sarj edip stop ettiginde ikinci aku ile buzdolabini calistirmak istiyorum.
cakmak girisine 2.aku bagladigimda arac elektronik devrelerine zarar verirmiyim.
eger olmaz derseniz sizlerin degerli fikirlerini ogrenmek isterim.yedek akuyu nasil sarjedip araci stop ettigim de buzdolabini calistirabilirim.
simdiden cok tesekkurler.

Eyvallah ustacım da bu işi nasıl çözeceğiz?
Arabayı stop ettiğimde aracın kendi aküsü hariç 12 volt 10 amper bir güç kaynağı lazım ki aynı zamanda araba onuda şarj etsin.

Neden araç stop halinde şarz? Bildiğim kadarıula ısıtıcılı termos var seyahatte çakmaklığa tak mola yerine kadar veya mama saatine doğru hazır olur, sonuçta termos 6-8 saat sıcak kalır biraz planlı olmak lazım akıl vermek gibi anlama. İşin maddi yönü olmasa ilk günden powrbank derdim.

Ustacım tam tersi soğutma yapmak istiyoruz.ısıtma da problem yok.
Oto buzdolabı araç stop ettiğinde de çalışabilmeli ama aracın kendi aküsünden değil.
Uzun seyahatlerde,özellikle cadırda kaldığımızda buzdolabı olmazsa olmaz.
Evde şarjettiğim yedek aküyü yanımda götürmekten başka seçenek yok.oda ne kadar süre çalıştırır bilmiyorum artık.
Yardım için tşk.

buz pilleri vardır onlar fazlası ile işinizi görecektir. pişmemiş çiğ eti 7 saat yolculuk sonucu yazlığa götürdüğümüzü hatırlarım.

Arac dolaplari akuden ortalama 5-8 amper cekebilir. Arac duragan halde bu cihazi bir gece beslemek isteseniz 10 saat icin 50 amper saatlik aku olmasi gerekir. Mantikli degil.

Cevaplar icinde buz akusu yada pili diye tabir edilen urunler seyahat esnasinda baya is gorur.

Kolay gelsin.

Cevaplar için sağolun ustalarım.
Birşey daha sormak istiyorum müsaadenizle.
12 volt 80 amper çıkışı olan bir trafo 12 volt 50 amper aküyü ortalama ne kadar bir sürede şarj eder?

Cevaplar için sağolun ustalarım.
Birşey daha sormak istiyorum müsaadenizle.
12 volt 80 amper çıkışı olan bir trafo 12 volt 50 amper aküyü ortalama ne kadar bir sürede şarj eder?

Soru bence yanlis sorulmus. Mantiken bakarsan 45 dakikada sarj eder gibi gorunsede o akuyu o trafo ile sarj etmek istersen sonucu husran olur.

Bir aku uzerinde belirtilen degerlerde sarj edilir. Genelde akuler toplam kapasitesinin 1/10 u kapasitede sarj edilir ayrica belirtilmediyse. Buda demektirki 50 amperlik bir aku 5 amper bir guc kaynagi ile 10 saat gibi bir surede sarj olur.

100 1000 kez anlatılan konu Serkan Dostum ne yapsak bilemedim özel kısaltma mı yazsam cevap vermek yrrine +1000 gibi usandım artık :)

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri