DC Motor RPM

Victoryy

Üye
Merhaba

DC motorlu vakum pompasını L298n motor sürücü ile sürüyorum. Batarya olarak lipo pil kullanıyorum pil voltajı düştükce deviri düşüyor. Deviri sabit tutmam için ne yapmalıyım. Kodlama için arduino kullanıyorum. Motora encoder bağlamam mümkün değil. Deviri ölçerek bir algoritma üretmem mümkün değil. başka ne gibi secenekler olabilir

Ekli dosyalar

• photo_2020-05-02_19-38-34.jpg
    photo_2020-05-02_19-38-34.jpg
    262 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba.
Pil zayıfladıkça akım düşmesi ve buna bağlı motorunuzun yavaşlaması normal.
Küçük bir akü yada sabit DC voltaj kaynağı önerebilirim.

Akü ve pil kullanılan sistemler de depolanan elektrik azaldıkça voltaj düşer bu da motorun devrinin düşmesine neden olur bunu paralel bağlı birden fazla akü veya pille daha uzun zamana çıkarabilirsiniz.Şuan kullandığınız pil 1 saat çalışıyorsa aynı volt ve amper de bir pil daha eklerseniz 1,saat 40-45 dakikaya çıkar çalışması pil sayısı arttıkça çalışma zamanı artar ama burada parele bağlamanız gerekli pilleri eğer seri bağlarsanız voltaj yükselir.Umarım paralel bağlama ile seri bağlamayı biliyorsunuzdur.

Akü ve pil kullanılan sistemler de depolanan elektrik azaldıkça voltaj düşer bu da motorun devrinin düşmesine neden olur bunu paralel bağlı birden fazla akü veya pille daha uzun zamana çıkarabilirsiniz.Şuan kullandığınız pil 1 saat çalışıyorsa aynı volt ve amper de bir pil daha eklerseniz 1,saat 40-45 dakikaya çıkar çalışması pil sayısı arttıkça çalışma zamanı artar ama burada parele bağlamanız gerekli pilleri eğer seri bağlarsanız voltaj yükselir.Umarım paralel bağlama ile seri bağlamayı biliyorsunuzdur.
Evet doğru söylüyorsunuz ama yanlış anladınız. Örneğin benim lipo pilim 11.55 volttayken gönderdiğim pwm sinyalimle motor sürücümde 3.30 volt alıyorum. Motor çalışıyor vakum yapıyor 1 saat sonra pilim 11.55 volttan 11.40 Volta düştüğünde motor sürücümüm voltajıda 3.15 volta düşüyor. Bu benim çekiş debini etkiliyor. ek bir batarya bağlamam sorunu çözmeyecek.

pil voltajını adc ile ölçerek voltaj düştüğünde pwm "1" süresini artırıp vakumun düşmesini engelleyebilirsiniz.

pil voltajını adc ile ölçerek voltaj düştüğünde pwm "1" süresini artırıp vakumun düşmesini engelleyebilirsiniz.
Hocam Onuda denedim zaman geçtikçe motor sürücünün voltajı ile lipo Pilin voltajı aynı oranda düşmüyor nedense. Senin dediğin step up konvertörü araştırıcam biraz

pil voltajını step up konvertör ile istediğiniz voltaja sabitleyebilirsiniz.
Giriş voltajı değişeceğinden çıkış voltajı değişmez mi step up konvertörde

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,926
Son üye
StratoMaster

Yeni konular

Geri