Dc motor pwm frekansi

F.T.

Paylaşımcı üye
Selam arkadaŞlar dc motorlari pwm İle devİr kontrolÜ yaparken en saglikli frekans kaÇ olmalidir.
İyİ ÇaliŞmalar

saol arkadaşım ama benim merak ettiğim frekans arttırıldığı zaman kontrolle ilgili ne gibi problemler olabilir.düşük frekans mı yüksek frekans mı daha iyidir.

Bu motorun yapısına göre değişir, bununla ilgili formüller de eminim vardır fakat en doğru sonuca değişik frekansları deneyerek ulaşırsınız.

yardımın için teşekkür ettim arkadaşım.
iyi çalışmalar...

AC de 14 KHz kullanılıyo ferit abi ama dc yi bilmiyorum :)

trafoların paralel çalışma koşulları nelerdir?yardımcı olursanız sevinirim.

sevgili arkadaşım
trafolarda paralel şartı sekonder gerilimlerin aynı olmasıdır.

Sn.ferittt dc motor konusunda PWM frekansı olarak tercih, her zaman frekansın yüksek olmasıdır. Fakat bunu kısıtlayan en büyük etkenler; Güç devresinde bulunan elemanların belirli frekanslar üzerinde anahtarlama tepkilerinin düşmesidir. yani artık açma kapama yapamayıp liner moda geçmeleridir. Bunun yanında kontrol devrelerininde benzer sıkıntılar oluşturmasıdır.

bu frekans seçiminde insan kulağının işitmeyeceği 20-25khz üstü ve anahtarlama elemanlarının limitlerinin altında bu frekansı belirlemek gerekir. Şunuda unutmamak lazım sürülen akım değeri yükseldikçe güç devresi için kullanacağınız elemanları bulmak ve sürmek zorlaşacaktır. bu durumda frekansın, aşağıya düşürülme zorunludur.

Bilginize

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri