Dc kondansatör deşarj

şarj da sorun yok tamam ama deşarj neden yüzde 7 onu anlamıyorum hangi formüle veya neye dayanarak onu soruyorum hangi formülde yerine konuluyor da yüzde 7 çıkıyor umarım anlatabilmişimdir derdimi şarjı yüzde 99,3 buluyoruz ya dolu olduğunu kabul ettiğimiz değer deşarjın bittiği değeri de yüzde 7 diyorsunuz ama bu hangi formülden geliyor sorum bu:)
http://mustcalculate.com/electronic...?vfrom=0&vto=7.58&vs=12&c=0.04&r=0.5&time=0.1
Böyle bir site buldum ve 0.04 farad kondansatör ve 0.5 ohm direnç için şarj grafiğini atıyorum.grafik hesaplamalarımın doğru olduğunu kanıtlamiş oldu bir yerde bu da beni rahatlattı en azından doğru bir seçim yapmışız.Ayrıca ekte bir anlatım mevcut.Dosyanın 2. kısmında ABD de kuzey Carolıne devlet üniversitesinin yayınladığı bir dosyayı çevirdim eğer ilginizi çekerse bakarsınız.Orjinali de ekte.
dce3757451b91830b39f.png

Ekli dosyalar

• RC DEVRE ANALİZİ.docx
    1.4 MB · Görüntüleme: 3
  • North Carolina State University Kondansatör sarj ve deşarj.pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 15
http://mustcalculate.com/electronic...?vfrom=0&vto=7.58&vs=12&c=0.04&r=0.5&time=0.1
Böyle bir site buldum ve 0.04 farad kondansatör ve 0.5 ohm direnç için şarj grafiğini atıyorum.grafik hesaplamalarımın doğru olduğunu kanıtlamiş oldu bir yerde bu da beni rahatlattı en azından doğru bir seçim yapmışız.Ayrıca ekte bir anlatım mevcut.Dosyanın 2. kısmında ABD de kuzey Carolıne devlet üniversitesinin yayınladığı bir dosyayı çevirdim eğer ilginizi çekerse bakarsınız.Orjinali de ekte.
dce3757451b91830b39f.png
zaten daha önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi şarjla ilgili bir problem yok ikimiz de doğru hesapladık asıl sorun deşarjda:) bir de dikkat ettiyseniz paylaştığınız dökümanda tam deşarjı yüzde 7 değil yüzde 0.7 olarak göstermiş aynı şarj gibi ki bu çok daha mantıklı mantıken aynı oranlar olmalı zaten:)

zaten daha önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi şarjla ilgili bir problem yok ikimiz de doğru hesapladık asıl sorun deşarjda:) bir de dikkat ettiyseniz paylaştığınız dökümanda tam deşarjı yüzde 7 değil yüzde 0.7 olarak göstermiş aynı şarj gibi ki bu çok daha mantıklı mantıken aynı oranlar olmalı zaten:)
Ben telefondan yazdığım için dikkat etmemiş olabilirim önceki mesajda o yüzden %7 yazmis olabilirim.

Y
Olaya bence akim olarak bakmayalim. Onemli olan guctur. 12 voltta 50 amper gecirseniz 600 watt guc aktarirsiniz.

Ancak 48 volt bir guc kaynagi kullanirsaniz ayni guc icin 11.5 amper gecirirsiniz.

bence calisma voltajinizi biraz yukseltmenizde fayda var. Hem kablo kesitleri hemde anahtarlamaniz daha kolay olur.

nette yapilmis örnekleri biraz arastirmakta fayda var.
Evet elelktromanyetik firlaticilar ile ugrasmaya calisiyorum.ben sadece akim bilgisi vs. Verebilmek icin oyle yazdim bilgi olsun diye

Aklimdaki soru bobine bu kisa surede 40000 mf ile gerekli gucu saglayabilirmiyim elektromanyetik firlaticida kullanacagimdan yuksek bir akim saglamam gerekiyor.

Sent from my GT-S7580 using KontrolKalemi Forumu mobile app
R

Sohbete limon sıkmak istemem ama söz konusu devrede yük R değil Z . Yani akımın değişim hızına bağlı bir XL değerine sahip. Buda şarj ve deşarj eğrisini değiştirir.

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri