DC akımda kondansatörü yavaş doldurmak

0M42

Katılımcı Üye
Merhaba arkadaşlar, bir kondansatörün dc akımda yavaş bir şekilde dolmasını ne şekilde sağlayabilirim? Aklıma akım koruma devreleri geliyor. Mümkün mü bilmiyorum ama daha basit yöntemler arıyorum. Varsa aklınızda bir şeyler paylaşırsanız çok sevinirim.

300 volt dc gerilimde 10000uf kondansatörü belirli periyodlar la (5 sn de bir) röle ile tetiklemek zorundayım (şarj deşarj oluyor). Malumunuz röle kontakları kısa sürede ölüyor, kontaktör çok ses çıkardığı için onu da tercih edemiyoruz.

10 amper 1 milihenry şok bobinini kondansatöre seri bağla.

Kondansatöre seri direnç bağlanırsa geç dolar..Kontaktörlerinde özel olması gerekir..kompanzasyon kontaktörü gibi..

devrenin 220 girişine seri olarak 100 watt yada 250 watt - 220 volt halojen ampul takabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar, bir kondansatörün dc akımda yavaş bir şekilde dolmasını ne şekilde sağlayabilirim? Aklıma akım koruma devreleri geliyor. Mümkün mü bilmiyorum ama daha basit yöntemler arıyorum. Varsa aklınızda bir şeyler paylaşırsanız çok sevinirim.

300 volt dc gerilimde 10000uf kondansatörü belirli periyodlar la (5 sn de bir) röle ile tetiklemek zorundayım (şarj deşarj oluyor). Malumunuz röle kontakları kısa sürede ölüyor, kontaktör çok ses çıkardığı için onu da tercih edemiyoruz.
İndüksiyonlu ocak için mi bu da ... aman kond kutuplarına ve bağlantılarına çok dikkat edin, çok büyük bir kapasite ve güç birikimi (joule)!

Soyle sorsam?

Yavas sekilde sarj olmak deyimini mesela enerji verildiginde 3 saniyede yada 30 saniyede saej olmasi seklinde belirtirseniz daha iyi olur.

Sure kisa ise ntc , induktor yada direnc kullanabilirsiniz. Bunlar hali hazirda kullaniliyor.

10 amper 1 milihenry şok bobinini kondansatöre seri bağla.

Kesmez hocam bu yöntemi denemek istiyorum toroid nüveye sarıp deneyeceğim. Ayrıca seri direnç olayına siz ne diyorsunuz? Wattlı bir direnç olması gerekmeyecek mi?

Serkan hocam evet yine induksiyon ile ilgili bir sistem, bu bahsettiğiniz ntc olayı tam olarak nasıl oluyor? Yani böyle yapılmış bir örnek verebilirmisiniz? Sürelerin bir önemi yok aslında tek istediğim röle kontaklarına binen yükü hafifletmek

Wattlı bir direnç olması gerekmeyecek mi
wattlı olması gerek fakat abartmaya gerek yok. çünkü sadece birkaç sn çalışıp ısınacak.
seri ampul takarsanız lamba sönünce şarzın bittiğinide görmüş olursunuz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri