Dc Dc Çevirici 150w Boost Converter Voltaj Yükseltici Regülatör

armeda2010

Üye
Merhaba arkadaşlar. bu devreyi araçta kullanıyorum araç 12v akü ise 110A. araçta kullanmak üzere Subwoofer var. 100 watt amfi devresi ile çalıştırıcam ancak tam güce ulaşması için 24v 4A ihtiyaçı var. Dc Dc Çevirici 150w Boost Converter ile 12v girip 24v çıkış ile beslediğimde en fazla 1.5 amper alabiliyorum. subwoofer bass vurdukca ani güç cekimi yaptığından kendini bir çeşit korumayamı alıyor bilemedim. nasıl birşey yaparsam amper vermesini sağlarım. not: 5 adet 25v 10000uf kondansatörü birleştirip 50000uf yaptım voltaj regülatörü 24v çıkışı ile anfi girişi arasına bağladım ani amper çekilmesinde beslesin diye ama fayda etmedi. kullandığım cihazların resimlerini paylaşıyorum. ilginiz için şimdiden teşekkürler.
Boost converter.jpg
Anfi.jpeg

İlk başta sizin paylaştığınız 250w olan cihazı kullandım oda besleyemedi bozuk olfuğunu düşünüp iade ettim. 600w olana dün baktım satıcıya sordum anlattım durumu bu tarz cihazlar anfide çalışmaz dedi ani güç cekimlerinde kendini korumaya alır dedi. 150w olan zaten fazlasıyla yeterli ani güç cekimi olduğu için korumaya girmesini nasıl engellerim onu araştırıyorum. Kondansatör bağladım ama yetersizmi geldi bilmiyorum. Benim bilgimin yettiğince kondansatör mantıklı geliyor kondansatörü devamlı şarj etsin anfi güç cektiği anda kondansatör zaten besler. Ama ne kadar kapasiteli kondansatör koymalıyım hesabaplayamıyorum. Yada alternatif bir yolu varsa onu bulmaya çalışıyorum.

Kullandığınız kablo çapı, mesafesi, kalitesi herşey etken. Ya işi bilene yaptıracaksınız ya da a dan - z ye öğreneceksiniz ;).

Kullandığınız kablo çapı, mesafesi, kalitesi herşey etken. Ya işi bilene yaptıracaksınız ya da a - z ye öğreneceksiniz ;).
Herkes bilen birine yaptırırca hepimiz cahil kalırız. Hepimiz öğrenmek için burdayız. Burası bir havuz bilgi paylaştıkca çoğalır. Önerin için teşekkürler
Ayrıca bu amfi devresi çok kaliteli 1500 watt bassı cok rahat sallıyor. İçinde süzgeçte var diğer sesleri fitreliyor sade bass vuruyor. Tesisat yapmak isteyenler için tavsiye ederim. Ancak 24v ile beslenmesi şart 12v ile zayıf çalışıyor. Ben aracta kullandığım için 12v var. 24v ile beslemenin yolunu arıyorum. ben 100 tl ye aldım normal amfiler 300 tl den başlıyor. Bilgi amaçlı yazdım buraya belki birilerinin işine yarar.

Son düzenleme:
konvertörün mosfetinin source ucu ile gnd arasına bağlı 1 ohmdan küçük bir direnç olacak. o direncin değerini düşürüp gücü bir miktar atırabilirsin.

Mantikli cevaplar yukarida verildi.

Daha guclu boost converter
Kisa mesafe guc kablosu ve kalin kablo kullanimi
Daha güçlüsünü kullandım sonuç değişmiyor. Anfi ile kullandığımdan dolayı ani güç cekilmesi oluyor ve koruma devresi akımı kısıtlıyor yukarıda acıkça belirttim dikkatli okumadınız sanırım teşekkürler
konvertörün mosfetinin source ucu ile gnd arasına bağlı 1 ohmdan küçük bir direnç olacak. o direncin değerini düşürüp gücü bir miktar atırabilirsin.
Söylediğinizi yapıcam sonucu paylaşırım teşekkürler

Daha güçlüsünü kullandım sonuç değişmiyor. Anfi ile kullandığımdan dolayı ani güç cekilmesi oluyor ve koruma devresi akımı kısıtlıyor yukarıda acıkça belirttim dikkatli okumadınız sanırım teşekkürler

Söylediğinizi yapıcam sonucu paylaşırım teşekkürler
Önerinizi denedim. Bir elektronikciye bağlattırdım verim alamadık. Teşekkürler
Bu durum motorlar içinde gecerli sanırım. Motor ilk çalışma anında yüksek akım cektiği için besleyemiyor. Bu tarz voltaj regülatörlerinde ani akım çekilebilmesi için hazır satılan Devreler var mıdır acaba bilen varsa rica ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri