DC besleme ile toprak hattı

topaz

Üye
Arkadaşlar elimde makinaya özel bir sürücü kart var. bu kartın birde ayrı modül olarak 300V DC ve 24V DC veren SMPS beslemesi var.300v DC ile 24V DC şaseleri ile toprak hattı birleşik.yani çıkıştan +300v,+24V ve gnd olmak üzere üç çıkış var.Bu SMPS besleme için yedek yapmaya karar verdim.220 V AC yi köprü diyotla doğrultup 3 adet 470mF kondansatörle 300V dc elde ettim.bir tanede 24v 1 amper hazır SMPS aldım bunların gnd lerini birleştirip güç kaynağını oluşturdum.Fakat toprak hattını gnd ile birleştirdiğim zaman sigorta atıyor.İnternette baya araştırma yaptım ama bulamadım.acaba bunun bir yolu varmı.yardımcı olursanız sevinirim.Herkese iyi çalışmalar.

Kaçak akım rölesi mi atıyor yoksa sigorta mı?

GND hattı üzeirnde 30mA yada 15mA üzerinde akım akışı mevcut ki bu da kaçak akım rölesini attırıyordur.

kaçak akım rölesi değil 220 girişlerinin hem faza hem nötre 4 er amper sigorta takmıştım onun nötr bağlatısına bağlı olan sigorta atıyor ayrıca sürücü kartın gnd si ile toprağı birleşik.zaten problem bu. bu karta göre besleme kartı yapmaya çalışıyorum.

köprü diyot.JPG

Benim yorumum budur.

internette şöyle birşey buldum.fakat denedin yine olmadı galiba trafo kullanmak gerekiyor

Ekli dosyalar

• p127-f3.gif
    p127-f3.gif
    3.4 KB · Görüntüleme: 24
O kartta sorun vardır, genelde köprü diyotlarından 2 si kısadevre olur ,voltajları gördün mü.

Gnd hattının toprak (mp) hattıyla birleşmesine ben de uyuz oluyorum.. Fujitsu Siemens ve Hp compaq bilgisayarlarda ölçümler yaptım. Güç kaynaklarını çıkarıp ölçtüm.. Mp hattı ile gnd hattı birleşik değil. Ama her iki bilgisayarın da anakartları gnd hatlarını vida yerleri vasıtasıyla şaseye verdiğinden, güç kaynağının da dış kabı toprak hattıyla bezendiğinden gnd ve mp birleşmiş oluyor. Bir daha asla masaüstü bilgisayara harici hard disk, ipod veya müzik seti bağlamayacağım.. İkisinin birleşik olması uygun değil bence. Toprak hattında küçük de olsa voltaj olabiliyor, havai hatlarda yıldırım düşmesi sonucu veya faz kaymasından. Bence bilgisayar güç kaynakları bu yüzden bozuluyor, elektrik gidip geldiği veya havai hatlardaki sorunlar yüzünden..

Gnd hattının toprak (mp) hattıyla birleşmesine ben de uyuz oluyorum.. Fujitsu Siemens ve Hp compaq bilgisayarlarda ölçümler yaptım. Güç kaynaklarını çıkarıp ölçtüm.. Mp hattı ile gnd hattı birleşik değil. Ama her iki bilgisayarın da anakartları gnd hatlarını vida yerleri vasıtasıyla şaseye verdiğinden, güç kaynağının da dış kabı toprak hattıyla bezendiğinden gnd ve mp birleşmiş oluyor. Bir daha asla masaüstü bilgisayara harici hard disk, ipod veya müzik seti bağlamayacağım.. İkisinin birleşik olması uygun değil bence. Toprak hattında küçük de olsa voltaj olabiliyor, havai hatlarda yıldırım düşmesi sonucu veya faz kaymasından. Bence bilgisayar güç kaynakları bu yüzden bozuluyor, elektrik gidip geldiği veya havai hatlardaki sorunlar yüzünden..
rastgele buldum, psu şemasını inceleyebilir misin?
https://320volt.com/wp-content/uplo...ek-x25d-switching-power-supply-250w-tl494.png

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri