Darbeli matkaplar ve breyzlerde kullanilan rulmanlar hakkinda

Bunalmis

Usta Üye
Siradan rulmanlarin radyal yuk tasima kabiliyetleri eksenel yuk tasima kabiliyetlerinden cok fazla.

Fakat matkap cihazlarinda matkaba abaninca yataga ait rulmana mil ekseni yonunde daha cok baski geliyor.

Bu durumda bu rulmanin kisa zamanda sorun cikartmasi gerekir.

Ozellikle darbeli matkap ve ayni zamanda matkap gibi calisan hiltilerde bu rulmanlar ozel rulmanlarmidir?

Normal sartlarda siradan duz rulman yerine konik rulman kullanilmasi gerekir diye dusunuyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ustam, üç tane bobinajcı tanıdığım usta var, sohbetlerimizde ben de rulmanları sorup konuşmuştum. piyasada satılan üzerinde yazan değerdeki rulmanları kullanıyorlarmış. bozulmayanı yok mu dedim, güldü. bozulmaz diye bir şey yok, sadece uzun ömür var dedi. nasıl diye sorduğumda. çalışırken breyze hiltiye fazla yüklendiğimizi acele ettiğimizi söyledi. yani makinenin kaldıracağı kadar yüklenmek, basınç uygulamak lazımmış. yani fazla abanmadan makinenin gösterdiği yükte abanmak lazım. unutmayalım takım çalışır, el öğünür. elin öğünmesi için takımına bakman lazım, hakkıyla kullanmak lazım. bir de bu rulman değişiminde iyi ustaya gitmek lazım çin malı rulmanlar çok dayanıksız çıkıyormuş.

Rulman mantığı sadece tasarım şekline göre yorumlanmaz.. Malzemelerin mekanik kabiliyetleri de belirleyici unsur çünkü.

Öyle Rulmanlar vardır ki Tasarımı konik ,eksenel, çapraz makaralı rulman v.s olmadığı halde benim diyen bu tür rulmandan fazla eksenel yada daha farklı yükü rahatça ve uzun çalışma ömrü sunarak taşır.

Rulman tasarımı aşağı yukarı size bir fikir verebilir ama asıl olan tasarım + malzeme +üretim ve tolerans değerleridir.

Kaldı ki yoğun ağır şartlarda çalışan malzemeleri kimse ömürlük yapmaz ve tasarlamaz. Hengi şartlar arasında ne kadar ömrü olacağı bellidir.Ona göre Bakım ve değişimi yapılarak cihaz/makina kullanılır. Her şeyi ömürlük olsun diye bir darbeli kırıcı tasarlarsanız ,tek rulmanın fiyatı ,o makinanın günümüz piyasa değerinden daha fazla olur. Havacılıkta kullanılan rulmanlara bakın ne demek istediğimi anlarsınız. Dolayısı ile üreticiler maliyet ve kalite eğrisinde olabilecek en ideal rulmanı takıyor oraya, Çalışma şartlarında en uzun dayanım ve ömrü sağlayabilecek rulmanı değil.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri