dalgalar teorisi dıgıtal sinyal isleme ayn ı seymi

demir12

Üye
arkadaşlar merhabalar ben bir proje ile ilgili olarak resim,video ve ses sinyalleri ile ugraşıyorum yalnız bilgisayar ögrencisi oldugum icin sormak istedigim birseyler var; söyle resim nasıl oluşur video sinyalleri nelerdir,ses ve video sinyal ayrışması vs ile ilgilenmem icin dalgalar teorisi ile mi yoksa sinyal isleme ile mi ilgilenmem gerek elimde tv elektronik kitapları vs var ama bazı seyleri bulamıyorum mesala sinyal boyutunda resim nasıl islenir nasıl filtrelenir nasıl olusur,renk sinyalleri nasıl ayrılır bu konular elektronikte hangi alana girer dalga islemeyemi sinyal islemeyemi yardımlarınızı bekliyorum simdiden cok tesekkkür ederim.

Eger elektriksel haldeki video sinyallerini cozmekten bahsediyorsan TV konusundaki kitaplara bakabilirsin. Arama yapmak istersen composite video anahtarini kullan.

Dalgalar teorisi bu konuyla cok alakali degil.

Eger resim sinyalini sayisal ortama attigini varsayarsak artik sen digital sinyal isleme yapacaksin demektir.

Arama yapacaksan digital image processing diye yola cikacaksin.

Television Video Signals
HowStuffWorks "Composite Video Signal"

bulzaf cok tesekkür ederim dostum.Allah razı olsun haftalardır bu konuyu arıyorum bulamıyorum aslında yapmak istedigim sey bir imgeyi sinyal seklinde islemek;mesala fft,dft fouerier gibi dönüsümleri biliyorum ama nasıl ortaya cıkmıs esas mantıklarını cözemiyorum mesala resimde bir piksel sinyal olarak ne anlama gelir her rengin bir dalga boyu var ama resim sinyalinde yüksek frekans nasıl olusur ne ise yarar...resimde kirlilik yaptıgı nasıl anlasılır yabancı kaynaklara bakıyorum ama yine bir anlam cıkartamıyorum benim istedigim

bir resimin bütün sinyal özelliklerini bilecem ona göre belkide fouerier dönüsümleri gibi formüller gelistirip onu islyecem ama bunun icin dalgaları bilmek gerekmi yani resmin sinyal yapısına hakim olmak icin ne kadar bilgiyi nerden ögrenebilirim

artı olarak birazda video sıkıştırma ile ilgileniyorum..video olusumu ile ilgili piyasada satılan internette olan türkce yabancı pek cok kaynak var tvnin video kameranın calısmasını bir elektronikci kadar bildigimi zannediyorum...ancak onlarıda tam acıklayıcı bulamıyorum. mesala bu kitaplarda ben hic yüksek frekans resimde kirlilik yapar diye duymadım yoksa benmi bilmiyorum.analog kameranın elektronik mantıgını ögrensem sorunu cözebilirmiyim...

ayrıca sizlere birsey daha soracam matlabda felan hazır olarak dft,fft formülleri var ve biz hic elektronige girmeden sinyal bazında resmi bilgisyarda isliyoruz...bu su anlamamı geliyor...sinyalin dft gibi bir formülü bulunuyor...ve bilgisayara dıgıtal olarak aktarılıyor...yoksa analog olarak islenmez degilmi

sorum biraz kaırısık olduysa özür dilerim...ama yardımcı olursanız cok sevinirim..saygılarımla..

ya...bu forum nasıl ya...en basit sorulara bile cevap gelmiyor kac defadır konu acıyorum Allah'tan bir arkadaş cevap verdi nicin böyle oluyor anlamıyorum.elektronik fakültesini bitirmis biri icin zor bir sorumu resim isleme dalgalar teorisine mi sinyal islemeyemi girer ama yazık 10 gün beklese kac cevap alıcam ki...

Okullara "Google nasil kullanilir ve Internetten kaynaklara nasil erisilir" dersi koymak lazim.

Bi de tabii terbiye konusu var ama sanirim onu ders ile halletmek mümkün degil

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri