Dalga Enerjisinden Elektrik Üretmek

Hocam öncelikle bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim , alternatör sardırma işine girmek maliyetli duruyor ve milin dönüş kuvveti alternatörü döndürecek kuvvette olur mu o konuda sorularım var. Step motor düşünmemiştim bu bunu önerdiğiniz için çok sağolun derinine araştıracağım.

Evet, sizin de belirttiğiniz gibi devir/tork (moment) ters ilişkilidir, devir çok artarsa tork da düşer, bu yüzden de devri, statorundaki çift kutup sayısı yüksek olan step motor tipinde, bu devri çok fazla yükseltmeden 50 HZ.'lik yeterli AC akımı (volt/amperi) , daha verimli olarak, bu çok kutuplu stator sargılardan daha kolay alabilirsiniz demek istemiştim, yani bu devir/tork ilişkisini biraz kapalı olarak belirterek, sizin bunları çok kutuplu seçip, devri bu durumda çok fazla yükseltmeden ve torku da düşürmeden motor (tersine çalışan alternatör) miline bu şartta daha kolay verebilirsiniz şeklinde belirtmiştim. Kolay gelsin.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
eski yazıcılardan çıkma step motor çevir ucuna led bağla yansın, 4 veya 5-6 çıkış olması o kadar önemli değil, ölç voltaj veren ucları bul sadece ikisini kullan görselde düşük devirde led yakmış olursun. bu işin görsel kısmıdır. diğer gerçekten elektrik üretmek için kullanacağın alternatör ise mühendislik hesabı ister. ben o kadar büyük değilim. kesmez ustam doğru bir yaklaşımla gerçek üretim için bisiklet dinamosu demiş, gerçekten doğrusu o. ama senin havuzunda oluşturacağın tork (dalga gücü) hem yeterli gelmeyecek hemde havuzunda çok yer kaplayacak. 1500*1000*500 mm olarak aldığımda tekerlek havuzunu kaplar ve görsel sunumunu bozar. ayrıca step motor küçük olduğu için az yer kaplar çıkışa doğrultma devresi koyarsan gücü depolayabilirsinde. led lamba sadece görselde ışık alabildiğini göstermek içindir. verim olarak dinamoyla kıyaslanamaz.
Hocam şuan için böyle düşünüyorum kabaca çizdim siz ne dersiniz milin kafasına bir dişli o dişliye istinaden tekerlek tekerlekde dinamo sağlıklı olur mu ?
Evet, sizin de belirttiğiniz gibi devir/tork (moment) ters ilişkilidir, devir çok artarsa tork da düşer, bu yüzden de devri, statorundaki çift kutup sayısı yüksek olan step motor tipinde, bu devri çok fazla yükseltmeden 50 HZ.'lik yeterli AC akımı (volt/amperi) , daha verimli olarak, bu çok kutuplu stator sargılardan daha kolay alabilirsiniz demek istemiştim, yani bu devir/tork ilişkisini biraz kapalı olarak belirterek, sizin bunları çok kutuplu seçip, devri bu durumda çok fazla yükseltmeden ve torku da düşürmeden motor (tersine çalışan alternatör) miline bu şartta daha kolay verebilirsiniz şeklinde belirtmiştim. Kolay gelsin.
Hocam çok teşekkür ederim bilgileriniz için, step motor konusunda daha önce böyle bir çalışma yapmadım az bilgiye sahiptim sizin sayenizde kafamda bir kaç bir şey oluştu bu konuya ağırlık vereceğim. bisiklet dinamosu hakkında ne düşünüyorsunuz ,kabaca çizimi aşağıda var bu sistemin verimi acaba nasıl olur ?
photo_2019-11-12_13-29-26.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
teori ile pratik arasında çok büyük farklılıklar vardır. yapmadan bilemezsin. bir tane bisiklet dinamosu bul ve elinle çevir, sonra tekerlek üzerinde çevir.(üzerinde dinamo olan bir bisiklette dene) bir tane step motor bul elinle çevir, birde başka güç kaynağı ile çevir. ikisinde de çıkış voltajını kontrol et. ve yaptığın tasarının bir minyatür olduğunu, başarılı olursa ileride bir büyük örnekle kullanılabilir olduğunu hayal edersen, bu tasarının birebir çalışıyor ve yapılabilir olması gerektiğini hatırlatmama gerek yok. en pahalı yöntem deneme-yanılma yöntemidir, doğruyu bulana kadar çok fazla zaman ve gider harcarsın. bak burada akıl bedava, burada kafanda olan olmayan birçok soruya cevap buldun, kendine yeni sorular sordun. yeni cevaplar ve olasılıklar ortaya çıktı. yaptığın bu proje forumumuz da boğaz akıntılarından elektrik üretmek konusunda çok tartışıldı. bir tasarının teoride çalışıyor olması, pratikte kullanılabilir olması anlamına gelmiyor. sanırım dönem ödevi gibi bir şey tasarlıyorsun. en kolay en basit en anlaşılabilir ve en görseline puan veriyorlar. teorini pratiğe geçir yap.

teori ile pratik arasında çok büyük farklılıklar vardır. yapmadan bilemezsin. bir tane bisiklet dinamosu bul ve elinle çevir, sonra tekerlek üzerinde çevir.(üzerinde dinamo olan bir bisiklette dene) bir tane step motor bul elinle çevir, birde başka güç kaynağı ile çevir. ikisinde de çıkış voltajını kontrol et. ve yaptığın tasarının bir minyatür olduğunu, başarılı olursa ileride bir büyük örnekle kullanılabilir olduğunu hayal edersen, bu tasarının birebir çalışıyor ve yapılabilir olması gerektiğini hatırlatmama gerek yok. en pahalı yöntem deneme-yanılma yöntemidir, doğruyu bulana kadar çok fazla zaman ve gider harcarsın. bak burada akıl bedava, burada kafanda olan olmayan birçok soruya cevap buldun, kendine yeni sorular sordun. yeni cevaplar ve olasılıklar ortaya çıktı. yaptığın bu proje forumumuz da boğaz akıntılarından elektrik üretmek konusunda çok tartışıldı. bir tasarının teoride çalışıyor olması, pratikte kullanılabilir olması anlamına gelmiyor. sanırım dönem ödevi gibi bir şey tasarlıyorsun. en kolay en basit en anlaşılabilir ve en görseline puan veriyorlar. teorini pratiğe geçir yap.
Hocam cevaplarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim bu iki durumu da uygulayacağım çıkış değerlerine göre belli bir tablo çıkar karşıma diye ümit ediyorum. Bu benim bitirme tezim çıkış aldıktan sonra farklı çalışmalarım olacak bununla ilgili. Tavsiyeleriniz için tekrar teşekkür ederim.

yardımcı olabildiysek ne mutlu bize, değerli yorumlarıyla bizleri bilgilendiren bütün ustaların emeği var bunu da unutmayalım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri