Dalgıç pompa pano sorunu

Merhaba,
Artezyen panomuzda yaşadığımız bir soruna çözüm ararken bulduğum bu foruma yakın zamanda üye oldum. Kısa zamanda gerçekten çok değerli bilgiler paylaşıldığını gördüm, umarım ben de sorunuma bir çözüm bulabilirim.

Kuyumuzda üç elektrot var, panodaki sıvı seviye rölesi kontrolü ile dalgıç pompa çalışarak kuyuda biriken suyu depoya aktarıyor. Yaz aylarında kuyudaki su oldukça azaldı, dolayısıyla kuyu çoğu zaman "Susuz" durumda oluyor. Kuyuda yeterince su birikince pompa çalışıyor, biriken suyu depoya basınca tekrar "Susuz" durumuna geçiyor. Ancak, "Susuz" durumdayken 15 - 20 saniye gibi kısa aralıklarla pano “Çalışıyor” durumuna geçiyor ama 1 saniye bile geçmeden tekrar “Susuz” durumuna geçiyor. Bu şekilde sürekli devam ediyor. Panonun bu durumdan olumsuz etkilenmesinden çekindiğim kapalı tutuyorum, zaman zaman açarak suyu depoya aktarıyorum, "Susuz" duruma gelince panoyu kapatıyorum.

Bu soruna ne yol açmış olabilir? Elektrot arızası mıdır, yoksa sıvı seviye rölesi mi sorunlu? Bu arada, panoyu yapan elektrikçinin bu işin içinden çıkamadığını da belirteyim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Susuz alarmı verirken manüel 30-40 saniye pompayi çalıştırıp su debisini kontrol edin. Su debisi düşük veya hiç su gelmiyorsa gerçekten kuyu susuz kalıyor demektir.

Sayın arkaplan, videolar için teşekkürler. Sıvı seviye rölesi çalışma prensipini biliyorum, bu videolar da çok güzel açıklıyor. Ancak benim sorunumun neden kaynaklandığına yanıt değil bunlar.

Sayın kocamanusta, kuyu gerçekten susuz, o kesin. Ancak, susuz durumdayken aralıklı olarak çok kısa bir süre (1 saniye bile değil) pompa çalışıyor (panoda "Çalışıyor" lambası yanıyor) ve tekrar susuz konuma dönüyor. Durumu gösteren bir video eklemek istedim, ama sanırım forum video eklemeye izin vermiyor.

Sayın arkaplan, videolar için teşekkürler. Sıvı seviye rölesi çalışma prensipini biliyorum, bu videolar da çok güzel açıklıyor. Ancak benim sorunumun neden kaynaklandığına yanıt değil bunlar.

Sayın kocamanusta, kuyu gerçekten susuz, o kesin. Ancak, susuz durumdayken aralıklı olarak çok kısa bir süre (1 saniye bile değil) pompa çalışıyor (panoda "Çalışıyor" lambası yanıyor) ve tekrar susuz konuma dönüyor. Durumu gösteren bir video eklemek istedim, ama sanırım forum video eklemeye izin vermiyor.

youtube veya diğer sitelerden yükleme yapılıp link verilmesi ile

Anladığım kadarıyla kuyu susuzken pompanın anlık devreye girip çıkmasını istemiyor, kuyu seviyesi doğal olarak yükseldiğinde devreye girmesini istiyorsunuz.

Doğru olan pompa derinliğinin arttırılmasıdır. Pek tavsiye etmesem de çalıştır sinyaline zaman rölesi-roleleri bağlayıp gecikme vererek seviye stabil hale geldiğinde pompanin çalışması sağlanabilir.

Ayrıca ssr üzerindeki elektrot hassasiyet potunu ayarlamayi denedeniz mi?

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla kuyu susuzken pompanın anlık devreye girip çıkmasını istemiyor, kuyu seviyesi doğal olarak yükseldiğinde devreye girmesini istiyorsunuz.
Evet, normalde bu şekilde çalışması gerekir.

Ayrıca ssr üzerindeki elektrot hassasiyet potunu ayarlamayi denedeniz mi?
Bunu denemedim, yarın bakayım.

Teşekkür ederim.

Video şu bağlantıdan izlenebilir:

Başlangıçta dalgıç pompa çalışıyor. 5. saniyede su seviyesi alt elektrota indiği için dalgıç pompa duruyor. Bundan sonra zaman zaman çok kısa süre panonun "Çalışıyor" durumuna geçtiği görülüyor. Normalde, kuyunun debisine göre, daha uzun bir süre sonra su seviyesi üst elektroda kadar yükselince dalgıç pompanın çalışması gerekir.

Sorununuz elektrot yerleşiminden dolayı olabilir mi, montajı yeni mi yapildi, daha önce olan sorunsuz tesisat mi? Mesafe yakın ise kontaktor sesini duyarsınız uzak mesafeli ise biri size yardım etmeli gerek tel görüşmesi veya whatdap görüntülü sohbet ile, bu esnada siz suyun hareketini elektrotları gözleyin derim.

Dusuk bir ihtimal olsada Elektrotları attığınız kuyunun etrafi sac veya herhangi bir iletken malzemeyle çevrili ise elektrotlar o malzemeye temas edebilir

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri