omer12344

Üye
İyi günler herkese, 1.5 HP dalgıç pompamız sürekli yüksek amperde akım çekiyordu 1.5 yılın sonunda çalışmaz hale geldi, acaba beygir gücü daha yüksek bir motor bulsak ömrü daha mı uzun olur sonuçta voltaj aynı 220v, sistemin talep ettiği güç aynı diye düşünürsek aynı akım değerinde motor daha az ısınıp daha uzun ömürlü mü olur?

Yani 1.5Hp bir motora verilen 15amper 3Hp motora verildiğinde dayanımı daha yüksek olmaz mı?

İyi günler herkese, 1.5 HP dalgıç pompamız sürekli yüksek amperde akım çekiyordu 1.5 yılın sonunda çalışmaz hale geldi, acaba beygir gücü daha yüksek bir motor bulsak ömrü daha mı uzun olur sonuçta voltaj aynı 220v, sistemin talep ettiği güç aynı diye düşünürsek aynı akım değerinde motor daha az ısınıp daha uzun ömürlü mü olur?

Yani 1.5Hp bir motora verilen 15amper 3Hp motora verildiğinde dayanımı daha yüksek olmaz mı?
Yuksek akim bir ölçü değildir malesef . Motor nominal akımı neyse ona göre kıyaslama yapmak lazım. Pompa etiketi paylaşmanız mümkün mü?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yuksek akim bir ölçü değildir malesef . Motor nominal akımı neyse ona göre kıyaslama yapmak lazım. Pompa etiketi paylaşmanız mümkün mü?
Burda mantık hatası mı yapıyorum, pompanın vereceği maksimum gücün altında pompayı çalıştıramaz mıyız? 3 Hp pompadan 2 HP güç alıp düşük akımla çalıştırmış olmaz mıyız? 1.5hp motorum için 8.6 amperden hep daha yüksek akım çekiyordu sebebi olarak sistemin bu şekilde bir güç ihtiyacı olduğunu düşündüm, artık suyun içindeki kumdan su borusu çapından kuyunun derinliğine kadar tüm bu faktörleri toplayınca bir güç ihtiyacı oluşmuyor mu?

Ekli dosyalar

• 2554927F-3666-4431-AA7D-0133C99E8A80.jpeg
    2554927F-3666-4431-AA7D-0133C99E8A80.jpeg
    170.1 KB · Görüntüleme: 36
Burda mantık hatası mı yapıyorum, pompanın vereceği maksimum gücün altında pompayı çalıştıramaz mıyız? 3 Hp pompadan 2 HP güç alıp düşük akımla çalıştırmış olmaz mıyız? 1.5hp motorum için 8.6 amperden hep daha yüksek akım çekiyordu sebebi olarak sistemin bu şekilde bir güç ihtiyacı olduğunu düşündüm, artık suyun içindeki kumdan su borusu çapından kuyunun derinliğine kadar tüm bu faktörleri toplayınca bir güç ihtiyacı oluşmuyor mu?
Motor etiketinde basma yüksekliği ibaresi de var . Ondan size etiket sordum . En önemli bilgi bu durumda ilk önce o . Sizin basma yuksekliginiz nedir ? Ona göre pompa secimi yapılır. Direk gücü arttırmak ezbere iş olur .

Öncelikle Sizin basma yuksekliginiz nedir ? 150 mt mi daha fazlamı bunu bilmiyoruz ezbere iş olmaz.

2 Hp Dalgıç Pompa 100 metre derinliğe konulduğunda saatte 2,7 ton su kapasitesine sahip olduğunu görebilirsiniz. 2 Hp pompa 33 metre derinliğe konulduğunda ise saate 6 ton su kapasitesine çıkacaktır. Tabi bu sizin kuyunuzun kaç metre de olduğuna bağlı.

Kullanacağınız pompa, kuyunun derinliği ile bağlantılıdır. Her pompanın maksimum daldırma derinliği birbirinden farklıdır.

Pompanın basma yüksekliği 5 metre olduğunda anca kuyunun çıkış kısmına kadar su basacaktır. mesela Tarladaki sulanmak istenen alanda ölçülerek 10 metre ise 5+10 metre şeklinde bir hesaplama yapılmalı. ?

Kuyunuz kaç metre suan ki dalgıç pompayı kaç metreye indirdiniz bunları hesaplamanız lazım ?
@Atom_Karınca hocamın da dediği gibi ezbere iş olmaz

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri