Dahili Enkoder İle Kapalı Çevrim Uygulaması

kraleses

Üye
Merhabalar.

Talaşlı imalat özelinde mesleğe başlamış bir makineci olarak, yakın dönem içerisinde işim gereği giderek otomasyon konuları ile haşır neşir olmaya, kendime göre ilgilenmeye başladım. Böyle olunca kontrol kalemi forumuna denk gelmemek mümkün değil elbette, herkese merhabalar ve güzel işler, başarılar diliyorum.

Bir süredir yaşadığım ve çözüm üretmeye gayret ettiğim bir sorunum mevcut.

S7 1200 ile 3 adet "enkoderli step motor" sürüyorum. İş oldukça hassas. Devamlı olarak önüne geçemediğim adım kaçırma sorunları ile karşılaşıyorum. Saatlerce doğru çalışan bir motor belirsiz bir zaman sonunda ondalıklı milimetrik değerler ile arzu ettiğim pozisyona gitmemeye başlıyor. Belkide saatlerce gözlemlenemez ölçülerde zaten hata yapıyor ve hata büyüyünce karşıma çıkıyor, tam emin değilim açıkçası.

Şüphelerimin başında tesisat ile ilgili amatörlüklerimiz ve tabii parazit geliyor. Bir EMC filtre sipariş ettim, kullanıp durumu görmeye çalışacağım.

Bunun yanı sıra, asıl sormak istediğim noktaya da geleyim. Motorun üzerinde yer alan dahili enkoderin kabloları direkt olarak sürücü üzerinde ilgili bölüme gidiyor. Bu dahili enkoderden faydalanarak tam bir kapalı çevrim uygulaması yapılabilir mi? Enkoder kablolarını aynı zamanda PLC'ye bağlayarak, PLC'ye enkoder palslerini okutmak ve yazılıma buna göre yön vermek istiyorum. 5V'da çalışan bu enkoderi PLC'ye okutabilmek için bir optoya ihtiyacım olacak gibi görünüyor. Sizce zahmete değer mi ? Başka önerileriniz olur mu?

Dediğim gibi, bu işlerin yenisi sayılırım, terminolojiye ve pek çok konuya hakim değilim. Sürç-i lisan ettiysem affola, herkese iyi çalışmalar dilerim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
S7 1200 ile 3 adet "enkoderli step motor" sürüyorum. İş oldukça hassas. Devamlı olarak önüne geçemediğim adım kaçırma sorunları ile karşılaşıyorum. Saatlerce doğru çalışan bir motor belirsiz bir zaman sonunda ondalıklı milimetrik değerler ile arzu ettiğim pozisyona gitmemeye başlıyor. Belkide saatlerce gözlemlenemez ölçülerde zaten hata yapıyor ve hata büyüyünce karşıma çıkıyor, tam emin değilim açıkçası.

Merhaba;

Öncelikle bu problem sistemsel bir sıkıntıdan ziyade daha çok mekanik yapının kontrol sistemi ile doğru skala edilmemesini işaret ediyor. Şöyle ki örneğin motor 1 tur döndüğünde Mekanik yapı 1.1 mm gidiyor ancak siz skala parametresini 1 mm olarak ayarladıysanız motor her turda 0.1 mm hata yapar. Bu durum konveyör gibi dur kalk uygulamalarında daha çok göze çarpacaktır ki sizin de tahmin ettiğiniz üzere hata toplanarak büyüyecektir.

Bunun yanı sıra, asıl sormak istediğim noktaya da geleyim. Motorun üzerinde yer alan dahili enkoderin kabloları direkt olarak sürücü üzerinde ilgili bölüme gidiyor. Bu dahili enkoderden faydalanarak tam bir kapalı çevrim uygulaması yapılabilir mi? Enkoder kablolarını aynı zamanda PLC'ye bağlayarak, PLC'ye enkoder palslerini okutmak ve yazılıma buna göre yön vermek istiyorum. 5V'da çalışan bu enkoderi PLC'ye okutabilmek için bir optoya ihtiyacım olacak gibi görünüyor. Sizce zahmete değer mi ? Başka önerileriniz olur mu?

Burada sürücü marka modelini yazsaydınız net bir çözüm söylenebilirdi. Ancak genel olarak bir çok akıllı sürücü pozisyon kontrolünü kendi üzerinde yapar. Yani genelde PLC üstlenmez bu kontrol yapısını. Şöyle ki PLC den sadece hedef pozisyon, sürücü aktif etme gibi komutlar verirsiniz, asıl pozisyon kontrol algoritmasını sürücü kendi kontrol eder. Bu durumda PLC ye enkoder girilmesine de gerek kalmaz. Ancak bu konuda belirttiğim gibi marka model olmadığı için net bir şey söylemek mümkün değil. Encoder çevrimi konusunda S7-1200 varsayılan girişinde HTL yani 24 V enkoderları destekler, bu durumda ya TTL-HTL çevirici ya da uygun frekanslı opto coupler iş görecektir. Ancak daha kararlı ve orijinal bir çözüm arıyor iseniz 6ES7221-3AD30-0XB0 kodlu 5V HSC modülünü kullanmak gerekir.

Son olarak S7-1200 serisi pozisyon kontrolünü üstlenmek için yeterince uygun bir yapıya sahip değil. Yani Siemens her ne kadar aksini iddia etse dahi hatta bununla ilgili bir çok uygulama yapılsa da pozisyon kontrol uygulamalarında S7 1200 serisi performans bakımından hala yeterince stabil değil. Profesyonel bir sistemde kontrol cihazı olarak sürücünün pozisyon kontrol yapması performans açısından daha uygun. Bunu yapılmış örneklerde ve devreye alma çalışmalarında yaşayanlar mutlaka vardır PLC çevrim süresi, kontrol algoritması olarak düşünüldüğünde maalesef bu işin hakkını veremiyor.

Merhaba. Bende kısaca birkaç konuya değinmek istiyorum. Talaşlı imalat işi ile uğraşan bir kişi olarak sanırım bu tarz projeride bu alanda kullanıyorsunuz. Step motorlu uygulamalar hassas işlerde biraz daha fazla hata payı olan ürünlerdir. Yukarıda arkadaşlarında üzerinde durduğu bir konu olan yazılımsal etkenleri ben tam anlamıyla hatasız yaptığınızı varsayarsak bu açıdan konuyu ele alıyorum. Daha hassas sonuçlar elde etmek için yüksek enkoder bit çözünürlüklü servo setleri kullanmanız ve sahadan gelecek parazitlerden daha az etkilenen ve oluşan parazitleri de absorte edecek önlemleri alarak yüksek hassasiyetli işler çıkarabilirsiniz. Ama tabiki step setleri ile servo setleri arasındaki fiyat farkı uçurum derecesinde olduğunu da hepimiz biliyoruz. Iyi çalışmalar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri