Dahil uydu alıcısı olan LCD TV'nin LNB girişine su girerse ne olur?

lalez

Üye
Merhaba
Doğru yere mi yazıyorum tam olarak emin değilim. Başlıkta da belirttiğim üzere dahili uydu alıcısı olan LCD televizyonumuzun LNB girişine uydu anteni kablosu aracılığı ile su girdiğinden şüpheleniyoruz. Kabloyu keserek yeni uç çıkarmak istediğimizde kablo içindeki ıslaklığı fark ettik. Şu anda tv'yi açtığımızda sinyal yok diyor. otomatik kanal aramada da hiçbir kanalı bulamıyor. Bu durumda ne yapmak gerekiyor? Su girmişse, ve bu nedenle sinyal yok ise, bu durumun çözümü var mı acaba ve bu durum garanti kapsamında mı?

Lütfen acil olarak konu hakkında (LCD TV tamiri konusunda, uydu alıcı konusunda) bilgisi olanlar yanıtlayabilir mi?

Şimdiden çok teşekkürler

Bu arada TVye DVD oynatıcı bağladım sorunsuz çalıştı. Görüntüde hiçbir sorun yok.

Üzgünüm ama garantiye girmez, müşteri- kullanıcı hatası. Anten girişinden itibaren oksitle de kalmış olabilir, kısadevre sonucu entegre arızası da. Anten/uydu cihazı ve görüntü birimi aynı kartta da olsa farklı bölümlerdir, harici uydu cihazı (av-skart-hdmi) bağlayarak tv yi kullanmaya devam edebilirsin.

sokulerek o girisin komple degismesi gerekli. cunku oksitlenmistir ve o parcanin temizligi imksiz, bu gun iki uc defa sok cikar calissa bile uc gun sonra oksit nedeni ike bir sorun cikarir,
baska sorun olmaz dumduz kisa devre etsen de bozulmaz alici kotumali. ams dedigim gibi konnektor degismeli.

sokulerek o girisin komple degismesi gerekli. cunku oksitlenmistir ve o parcanin temizligi imksiz, bu gun iki uc defa sok cikar calissa bile uc gun sonra oksit nedeni ike bir sorun cikarir,
baska sorun olmaz dumduz kisa devre etsen de bozulmaz alici kotumali. ams dedigim gibi konnektor degismeli.

Yanıt için teşekkürler

O kısmın yani konnektörün değişme işi evde yapılabilir mi sizce? Yani servise gitmesi taraftarı değilim. Servise giden tv'Lerden hayır gelmiyor bir daha. Bir de madem garanti kapsamı dışında bu durum. Ne kadara değişirler oksitlenen bu konnektörü?

Üzgünüm ama garantiye girmez, müşteri- kullanıcı hatası. Anten girişinden itibaren oksitle de kalmış olabilir, kısadevre sonucu entegre arızası da. Anten/uydu cihazı ve görüntü birimi aynı kartta da olsa farklı bölümlerdir, harici uydu cihazı (av-skart-hdmi) bağlayarak tv yi kullanmaya devam edebilirsin.

Yanıt için teşekkürler

Bu nasıl kullanıcı hatası oluyor anlamıyorum. Bu bir sel, deprem, yıldırım düşmesi gibi bir doğal afet sonucu, ya da üzerine kazara su dökülmesi gibi bir hatadan ötürü meydana gelmiş bir arıza değil ki, kablodan konektör içi nem almış. Madem öyle beni uyarsalardı kurulum yaparken. Bakın dahili uydu alıcınız var. bu kabloyu uygun görmedik. içine su geçebilir vs. Deselerdi örneğin. Hiçbir uyarıda bulunmadılar. Ben böyle bir şeyi daha evvel ne duydum ne de gördüm. Nasıl bilebilirim böyle bir riskin olduğunu Çok saçma.

Harici uydu cihazı ile kullandıktan sonra hiçbir kıymeti yok. Çok daha fazla para ödedim bu özellik için. :(

Sitemim size değil umarım anlaşılmıştır. Son olarak, bu sorunun giderilmesi kaça mal olur? Yani oksitlenen konnektörün sökülüp yeni bir konnektörün takılması.

eger kurulumu tv yi satan firmaya yaptirdi iseniz bu durumda sikayetci olabilirsijiz. cunku kablo icine su almasinin nedeni, lnb ye konnektoruj plastik bir koruma ile ya da bant ile yalitilarak baglanmasi gerekir. baglayan kisi bu hususua uygun davranmamissa bu durumda firma sorumludur.
evde degisik derken sizin yapabileceginizi sanmam. ve acik konusiyim lcd tv sokmek kolay degildir ve o konnektor pcb sasesine xok saglam yapistirilir.
misal ben 50-75 arasi bir fiyat istedim siz bu paradan kacip kendiniznsokmeye kalkarsiniz bir cit pcb gitti bir cit lcd gitti.
bence goturun parasi ne ise verin tamirci yapsin. tuplu tv ye benzemez lcd aninda paramparca edersiniz.

eger kurulumu tv yi satan firmaya yaptirdi iseniz bu durumda sikayetci olabilirsijiz. cunku kablo icine su almasinin nedeni, lnb ye konnektoruj plastik bir koruma ile ya da bant ile yalitilarak baglanmasi gerekir. baglayan kisi bu hususua uygun davranmamissa bu durumda firma sorumludur.
evde degisik derken sizin yapabileceginizi sanmam. ve acik konusiyim lcd tv sokmek kolay degildir ve o konnektor pcb sasesine xok saglam yapistirilir.
misal ben 50-75 arasi bir fiyat istedim siz bu paradan kacip kendiniznsokmeye kalkarsiniz bir cit pcb gitti bir cit lcd gitti.
bence goturun parasi ne ise verin tamirci yapsin. tuplu tv ye benzemez lcd aninda paramparca edersiniz.
Evet, kurulumunu servis yaptı. fişini takıp, iki kanal sıralayıp çekip gittiler. Herhangi bir uyarıda bulunmadılar. Tabii ki şikayetçi olacağım. anten kablosunu konnektörü vs. görerek anten girişine yerleştiren de servis dolayısı ile sağlamlaştırmak ya da uyarıda bulunmak da onların sorumluluğunda olmalıydı. Ben kullanıcıyım nasıl bilebilirim başımıza böyle bir şey geleceğini.

Diğer yandan LNB'yi kendim değiştirmekten bahsetmemiştim. Biri çıkıp, ben bu işi biliyorum. yaparım dese de yine yaptırmam. Ben, servis evde değiştirebilir mi diye sormuştum. Servise gitmesini istemediğim için yani.

degistirmesine degistrir. ama daha yuksek para isteyecektir.
ama o konnektor yaninda neleri goturdu bilemem. bana bu sekil cihaz gelse komple parca degsitiririm cunku sivi bu.
ha obur yanda belki sadece temizlikle de duzelebilir, bu sokup bakinca anlasiliyor. ama yine de degisim sivi isinde en garanti. soyle dusunun bu gun 100 liraya temizlettiniz uc gun sonra entegre yakti 150 verdiniz
oysa ki ilkinde komple degise 100 lira ve zamandan kardasiniz tabi bozulmayabilir de.
ama nasil olmus da kablo suyu iletmis onu anlamadim normalde elektrik iletimi icin kullaniliyor da. oluyorsa bizim bahceye hortum niyetine kullanayim:)

degistirmesine degistrir. ama daha yuksek para isteyecektir.
ama o konnektor yaninda neleri goturdu bilemem. bana bu sekil cihaz gelse komple parca degsitiririm cunku sivi bu.
ha obur yanda belki sadece temizlikle de duzelebilir, bu sokup bakinca anlasiliyor. ama yine de degisim sivi isinde en garanti. soyle dusunun bu gun 100 liraya temizlettiniz uc gun sonra entegre yakti 150 verdiniz
oysa ki ilkinde komple degise 100 lira ve zamandan kardasiniz tabi bozulmayabilir de.
ama nasil olmus da kablo suyu iletmis onu anlamadim normalde elektrik iletimi icin kullaniliyor da. oluyorsa bizim bahceye hortum niyetine kullanayim:)

Su yolunu bulur diye bir söz var bilirsiniz. bazı forumlarda yeri ıslatacak oranda sıvı olduğu yazılmış. Bizimkinde dış kablonun hemen altı rutubetliydi. Ele nem geliyordu kabloyu yenilemek için kestiğimizde gördük bunu da.

Sizin bahsettiğiniz gibi servis bence sorumlu. Bu TV'nin kurulumunu yapan servisin ta kendisi. Hadi diyelim ki kablonun izolasyonunu yapmak onların görevi değil ama uyarmak onların göreviydi. Bu kabloda elektrik bandı yok. Bunu bir elektrikçi çağırıp yaptırın, daha kaliteli bir kablo ile değiştirin, (ki, kablo kalitesiz değil) yağmur suyu iç kısma geçerse, garanti dışı sayılır demeliydiler. Oysa ki demediler. Demem o ki, eğer böyle bir arıza garanti kapsamı dışında tutuluyorsa, demek ki sık rastlanan bir durum ve servis elemanının bunu bilmemesine imkan yok.

Tüketiciyi aptal yerine koyuyorlar resmen. Bakın ölü piksel konusunda tabir-i caizse hep yan çizip, sorumluluk almıyorlardı firmalar. Şimdi tüketici kanununa yeni eklenen maddeye göre tek bir ölü piksel bile iade hakkını yenisi ile birebir değişim hakkını getiriyor.

Televizyonu komşuya taşıma şansım yok ne yazık ki. Artık kabloyu aldıktan sonra göreceğiz başımıza gelecekleri. Uydu anteni montajı yapan kişi 500-600 tl masraf çıkarıyorlar dedi. İnşallah yanılıyordur.

Ben de kolay pes etmem bakalım sonuç ne olacak. En azından iyice bir araştırırım. Hakkım ne ise de ararım. Öyle iki kanal ayarı göstermekle servis işini yapmış sayılamaz

ben yakinda kocaeline gedcecegim yakinsaniz getirirsiniz bakarim. sadece konnektorse konnektor icin 5 lira, sokup takmak icjn 100 lira alirim:)
ne yazik ki o nalet cihzzlar hic ucuz degil.
tamiri cok ugrastiriyor.
eger antene kadar onlar taktilarsa suc bulabilirsiniz, ama yoksa isin icinden siyrilirlar.
olu piksel konusunda da sony bile satis sozlesmesine yazmis 3 noktaya kadar normaldir diye, bu nedenle aslinda tuketici haklarinin yapacagi bir sey yok.ama tuketici haklari da garip. bizim anlasmada kabul ettigimizbu hususu garantiyre sokar ama benim soketi yamuk telefonun resmine bakip hukum verir. saka gibi:)

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,951
Son üye
N4POLYOON

Yeni konular

Geri