Dağ evi için solar/rüzgar sistemi önerisi

sdrozturk

Üye
Merhaba,
Balkanlarda bulunan dağ evim için bir enerji sistemi kurmayı düşünüyorum kendim yapmayı planlıyorum ve tecrübeli arkadaşlarımın yardımına ihtiyacım var. Hayat çok pahalı bilinçsiz alış veriş yapmak istemiyorum.

- LED ampuller yada şerit LED.
- 150w 290lt buz dolabı.
- Telefon şarjı, laptop v.b
- Eski küçük tüplü TV
- ve ileriye dönük paneller, aküler ile takviye yapabileceğim bir sistem.

3ad. 330w panel.
1ad. 300w v.s rüzgar türbinü.
1ad. 6000w invertör. (UPS özlellikli)
4ad. 280a lifepo4 batarya.
1ad. Mppt Solar şarj ne olmalı bilemedim.
1ad. BMS hızlı şarj için nasıl almalıyım.

* Sistem ürünler 12v mu 24v mu olmalı.

Sadece panelleri Türkiye'den almayı planlıyorum geri kalan invertör, batarya, BMS, rüzgar türünün vs ürünleri bangood, aliexpress ten filan almayı düşünüyorum.

Önerileriniz çok kıymetli olacaktır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Böyle konulardaki bilgi seviyeniz nedir ?
Merhaba fena değilim anlayabiliyorum kurulum işlemlerini yapabilirim fakat uygulama ve deneyim olmayınca insan danışmak istiyor. Ve bunu doğru ürünler ile yapmak istediğim için danışmak istedim.

End.Elektronik Mezunuyum.
Sistem Network ve Siber Güvenlik alanında çalışıyorum.

Merhabalar.
Öncelikle yurtdışı alışverişleri 2 sene öncesi kadar uygun fiyatlı değil.
Gümrük vergileri vs çok fazla.
Yurtdışı alışverişi yine size kalmış elbette.
Benim size tavsiyem sistemi kesinlikle 12 volt üzerine kurmayın en az 24 volt bir sistem kurun.
İlk etapta alacağınız inverter hibrit olmalı hem soları hem rüzgarı desteklemeli.
İhtiyaca göre akü ve panel ilavesi vs sonradan olabilecek şeyler.
En önemli seçim inverter gibi geliyor.
Lifepo 4 batarya seçiminiz pahalıya gelir ama değer.
Rüzgar türbini alırken şarj kontrol ünitesi dahil olanlardan alın.

Merhabalar.
Benim size tavsiyem sistemi kesinlikle 12 volt üzerine kurmayın en az 24 volt bir sistem kurun.
İlk etapta alacağınız inverter hibrit olmalı hem soları hem rüzgarı desteklemeli.
ustam seni unuttum tavsiyelerin için özür dilerim.

@rsimsek neredesin bu senin ilgi alanın.
Estağfirullah ustam, ben de uygulayarak halen öğrenmeye çalışıyorum. Kendim ve şu sıralar iki komşumun sistemi ile iştigalim.;)
Biri 2 adet 130 watt polikristal panel, 100Ah akü ve 1700 watt 12 volt modifiye sinüs inverterle bahsedilen hacimde 200-300 lt arası bir buzdolabını akşam saatlerine kadar çalıştırabiliyor. Akşam kapatıyor, sabaha kadar serin kalıyor. Tv yok. Şarj ve led ışıklandırmaya yetiyor. Bunun yanında bir adet de alarm sistemi kurdum. Akşam inverter kapalıydı alarm aküsünün şarjı ile birlikte 15 watt güç çekiyor. Aslında aküsü tam dolu halde ölçmek lazım. Saatlik sarfiyatı biraz daha düşecektir. Diğer komşuma da daha yeni 2 adet 205 watt monokristal panel ve 2 adet 100Ah akü ve 3Kw akıllı inverter ile ortaboy eski tip buzdolabı, bir kaç saat 30 watt güç tüketimli bir tv ve şarj, ışıklandırma ile zorlanmaktadır. Buzdolabı eski ve teknoloji de eski olunca tüketimi biraz daha fazla. Sanırım çalışırken 230 watt gibi güç çekiyordu.

Bunları neden yazdım, siz cihazların tüketimlerini ve günde kaç saat kullanılacağını hesaplayıp ona göre akü ve bu aküleri şarj edebilecek solar şarj cihazı ya da şarj cihazlı inverter almalısınız.
Bölge özellikle geceleyin rüzgarlıysa rüzgar türbini tavsiye ederim, böylece güneş panelleri ve aküye fazla yatırım yapmamış olursunuz. Zamanında ben de rüzgar türbini düşünsem de maalesef gündüz esen rüzgar gece durmaktadır. Fakat yine de kış aylarında güneş verimini takviye için türbin kullanılabilir. Ayrıca rüzgar türbini şarj cihazı da almak gerekiyor. Bende 60Ah LiFePO4 (LFP) akü var. Ayrıca biraz uğraştırsa da Şebeke bağlandı. Dolaysıyla yedekli olarak solar sistemi kullanıyorum. Siz 4x280Ah LFP akü demişsiniz, epeyce bönkör davranmışsınız. Yeterli ya da fazla demek için günlük tüketiminizi bilmek gerekiyor. Toplamda 12-13 Kw akü kapasitesi eder. Ayrıca 4 adet akü varsa, zamanında 12 volt mu 24 volt mu sorusunu soran biri olarak, hiçbiri, 48 volt derim. Bu durumda 330 watt panellerin de 24 volt'a uygun olduklarından 48 volt için (önce ikili seri, sonra seriler paralel 4 panel) çift sayıda olması gerekir. Yani buradaki mantık, siz AC220 volt'a nekadar yüksek DC gerilimden çevirirseniz o kadar çevrim kayıpları az olur, verimli olur. 8'li akü grubu ile 96 volt mesela.

Merhabalar.
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
Bangood sitesinden tavsiye edebileceğiniz bir invertör varmıdır?

Estağfirullah ustam, ben de uygulayarak halen öğrenmeye çalışıyorum. Kendim ve şu sıralar iki komşumun sistemi ile iştigalim.;)
Biri 2 adet 130 watt polikristal panel, 100Ah akü ve 1700 watt 12 volt modifiye sinüs inverterle bahsedilen hacimde 200-300 lt arası bir buzdolabını akşam saatlerine kadar çalıştırabiliyor. Akşam kapatıyor, sabaha kadar serin kalıyor. Tv yok. Şarj ve led ışıklandırmaya yetiyor. Bunun yanında bir adet de alarm sistemi kurdum. Akşam inverter kapalıydı alarm aküsünün şarjı ile birlikte 15 watt güç çekiyor. Aslında aküsü tam dolu halde ölçmek lazım. Saatlik sarfiyatı biraz daha düşecektir. Diğer komşuma da daha yeni 2 adet 205 watt monokristal panel ve 2 adet 100Ah akü ve 3Kw akıllı inverter ile ortaboy eski tip buzdolabı, bir kaç saat 30 watt güç tüketimli bir tv ve şarj, ışıklandırma ile zorlanmaktadır. Buzdolabı eski ve teknoloji de eski olunca tüketimi biraz daha fazla. Sanırım çalışırken 230 watt gibi güç çekiyordu.

Bunları neden yazdım, siz cihazların tüketimlerini ve günde kaç saat kullanılacağını hesaplayıp ona göre akü ve bu aküleri şarj edebilecek solar şarj cihazı ya da şarj cihazlı inverter almalısınız.
Bölge özellikle geceleyin rüzgarlıysa rüzgar türbini tavsiye ederim, böylece güneş panelleri ve aküye fazla yatırım yapmamış olursunuz. Zamanında ben de rüzgar türbini düşünsem de maalesef gündüz esen rüzgar gece durmaktadır. Fakat yine de kış aylarında güneş verimini takviye için türbin kullanılabilir. Ayrıca rüzgar türbini şarj cihazı da almak gerekiyor. Bende 60Ah LiFePO4 (LFP) akü var. Ayrıca biraz uğraştırsa da şebeke bağlandı. Dolaysıyla yedekli olarak solar sistemi kullanıyorum. Siz 4x280Ah LFP akü demişsiniz, epeyce bönkör davranmışsınız. Yeterli ya da fazla demek için günlük tüketiminizi bilmek gerekiyor. Toplamda 12-13 Kw akü kapasitesi eder. Ayrıca 4 adet akü varsa, zamanında 12 volt mu 24 volt mu sorusunu soran biri olarak, hiçbiri, 48 volt derim. Bu durumda 330 watt panellerin de 24 volt'a uygun olduklarından 48 volt için (önce ikili seri, sonra seriler paralel 4 panel) çift sayıda olması gerekir. Yani buradaki mantık, siz AC220 volt'a nekadar yüksek DC gerilimden çevirirseniz o kadar çevrim kayıpları az olur, verimli olur. 8'li akü grubu ile 96 volt mesela.
Değerlendirmeniz için teşekkürler rüzgarı bende desteklemesi için düşünüyorum. Sizlerinde bangood üzerinden ürün tavsiyeniz olursa memnun olurum..

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri