Dağıtım Şirketlerinin Usul ve Esaslara Yönelik Tarife Değişikliği Yazısı Hakkında

Firmamıza Dağıtım Şirketinden gelen yazıda 30 Aralık 2015 tarihli ve 5999_3 sayılı Epdk kararıyla Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife uygulamalarına ilişkin usul ve Esasların yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtilmiş. Usul ve Esasların 16.maddesine Atıfta bulunulmuş olup yazıda özetle 16. Maddenin 1. Bendi gereği dağıtım sistemine og seviyesinden bağlı tüm üretim tesisleri veriş yönünde zorunlu olarak çift terimli Tarifeye tabiidir hükmü gereği üreticilerin veriş yönünde iletim ve dağıtım Tarifesini seçim hakkının kaldırıldığı belirtilmiş. Üretim tesisinize veriş yönünde çift terimli Tarifenin uygulanağı açıklanmıştır
2008 yılında dağıtım Şirketine onaylattığımız kf03.02 nolu Tek hat (sayaçların gösterildiği)şemasının başlığında iletim sistemine Og seviyesinden bağlı üretici olarak gözüküyoruz. Sahada ise yapı şöyle Tm deki trafo teiaşa ait, Tek olan 34,5 Baranın Işletme sorumluluğu dağıtım Şirketine ait bizde kendimize ait müstakil fiderimizle 34,5 Barayı besliyoruz. Bu barada Ayrıca dağıtım Şirketine ait çıkış fiderleride bulunmaktadır. Özetle biz iletim sistemine Og seviyesinden bağlı üretim tesisimiyiz yoksa, yoksa dağıtım sistemine Og seviyesinden bağlı üreticimiyiz nasıl anlarım öğrenebilirim bunu. Eğer dağıtım sistemine og seviyesinden bağlı üretici isek EPDK kararı ile çift terimli Tarifeye geçirilmiş oluyoruz böylece dağıtım sistemi kullanımı Bedeli birim Fiyatımız kWh başına verişte 6 kat artmış oluyor. saygılarımla

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Size ait hattan,başkalarıda yararlandığı için,hattınızın dağıtım şirketine ( prosedürler uygulanarak ! ) geçtiğini kabul edersek,yeni bağlantı adınız " Dağıtım sistemine OG den bağlı " müşteri olmanız gerekir.

Fahri Bey hat kendimize ait özel müşteri hattı, Tm deki 34,5 Barayı besliyoruz. Bu barada dağıtım Şirketine ait çıkış fiderleride var. Bu gün Tm yi aradım Tm deki dağıtım Şirketine ait çıkışların Işletme ve Bakım sorumluluğunun dağıtım Şirketine ait olduğu bilgisini aldım. Örneğin dağıtım Şirketi sorumluluğundaki 34,5 çıkış barada zincir izalatör patladığında dağıtım Şirketi değiştiriyor. Fakat bize ait hatta bir sıkıntı olunca Işletme yg sorumlusu olarak ben, dağıtım Şirketi sorumlusu Tm de ekv (Enerji kesin verme) formunu doldurup imzalayınca Tm de teiaş taşeronu arkadaş manevra yapıp hattı topraklayıp bize teslim ediyor bakımı kendimiz yaptırıyoruz. Ayrıca alışveriş veriş çift yönlü sayaçlarımız Tm de ve bunlarda osos kapsamında tarafımızca temin edilip teiaş ölçüçüler tarafından değiştirildi. Diğer tarafdan iletim sistemi kullanımı, dağıtım sistemi kullanımı ve dağıtım sistemine bağlantı anlaşmalarımız mevcut.(otoprodüktör tesisiyiz).Eğer iletim sistemine Og seviyesinden bağlı üretici olsaydık nasıl bir yapı olurdu.

Son düzenleme:
Konu açıklığa kavuştu.Yukarıda belirtiğim gibi EPDK kararı ile üretim tesislerinin veriş yönünde tarife seçimi kaldırılmıştır. Bütün üreticiler (OG den bağlı) çift terimli tarifeye geçirilmiştir. Eskiden veriş yönünde tek terimli tarifeye bağlı üreticilerden durumu farkedenler dağıtım şirketlerine yazı ile veriş yönünde sözleşme güçlerinin revizesini istemektedirler. Fakat durumu farkedene kadar ocak ayı faturaları basılmış oldu. Dağıtım şirketleriden çoğu üreticilerin alış yönündeki bağlantı güçlerini kullanarak fatura basdı. Açıklayacak olursak veriş yönünde tek terimli tarifede sadece dağıtım sistem kullanım bedeli alınırken. Çift terimli tarifede güç bedeli+dağıtım sistemini kullanım bedeli+güç aşım bedeli alınmaktadır. Örneklersek üretim tesisinin veriş yönünde maksimum demandı 8 MW olsun güç bedeli olarak 1,9 tl/kW fakat 10 MW olursa arada fark üretici aleyhine bedel doğuruyor. Üretim tesisindeki arkadaşların faturalarını kontrol etmelerini dağıtım şirketlerinin ali cengiz oyunlarına gelmemelerini dilerim.

Son düzenleme:
. Bu barada Ayrıca dağıtım Şirketine ait çıkış fiderleride bulunmaktadır.

Yorumumu,bu ifadenize bağlı olarak yapmıştım.Konu açıklığa kavuştuğuna göre,mesele yok demektir.Yapılan her yeni düzenleme ! müşteriye atılan kazık demektir.Müşterinin yapabile-
ceği birşeyde yoktur.Düzülen değişmedikçe,düzen eksik olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,926
Son üye
StratoMaster

Yeni konular

Geri