Bağlantı Gücü Nasıl Anlaşılır

Bir endüstriyel fabrikada otoprodüktör tesisi mevcuttur. Tesis kendi enerjisini üretmekte fazlasını enterkonnekte sisteme basmaktadır. Zaman zaman ise sistemden enerji almaktadır. Sistem iletim şalt sahalarının OG baralarına özel hat ile bağlıdır. Bu tesisin faturasından bağlantı gücünü anlayabilirmiyim. Tek zamanlı tarifeye tabiidir veriş ve çekiş yönünde faturayı incelediğimde kurulu güç 12600kVa yazıyor. Dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler ve görevli şirketlerinin tarife uygulamalarına ilişkin usul ve esaslarda. Güç ve güç değişikliği madde12 de Dağıtım sistemine bağlı kullanıcıların anlaşma veya sözleşme gücü tek terimli tarife sınıfına tabii kullanıcılar için kurulu gücün 0,60 katı, cosQ= 1 alınarak hesaplanan güçtür. Çift terimli tarife sınıfına tabii kullanıcılar için ise talep edilen güçtür. denilmektedir. Bu bağlamda 12600*0,60=7,560 KVA oda 7560*cosQ(1)=7560KW mıdır. Bu hesap doğrumudur? Bazı yerlerde diversite 0,560 almış örneğin meskenlerde.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,150
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri