Dış ortam için (toprak altı ve üstü) elektrik borusu.

mkaand

Üye
Merhaba,

Müstakil bir ev yaptırıyorum Bursa’da. Bahçe duvarı, kapısı filan yapıldı. Şimdi duvar aydınlatmaları için 8x8 ip40 buatlardan aldım (Buatları boruların duvardan çıktığı alt kısımlara vidalayacağım. Delik kalmasın diye arka tarafına kalekimle sıvayacağım). Her bir direğin altına buat lamba arası 1.5, buat buat arası 2.5 Antigron kablo çekeceğim ama buatlar arası kabloyu korumak için elektrik borusu almak istiyorum. Bunların farklı atü değerleri varmış. En uygun toprak üstü ve altı kablo koruma borusu nedir? Buatlarda şu klemenslerden kullanmayı düşünüyorum.
51E1CFCA-795F-4809-82DD-AC10941DBA14.jpeg
973691BF-B8AD-4549-B93D-73C951A8EF52.jpeg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Teşekkürler arkadaşlar, o zaman plan şu 1.5 iki damar antigronu aşağıdaki buata alacağım tek borudan (çift bıru var her direkte ama ben tekini kullanacağım. Normalde amacım ek yerlerini lamba altında bırakıp yek pare direkten direğe çekmekti, ama buatta ek yapacağım için tek boru yeterli) buatı beton videosı ike iki köşeden duvara vidalayıp arka tarafına önce köpük üstüne kalekim ya da direkt kalekim ya da sadece köpük uygulayacağım. Buatlar arası 2.5 antigron, buat içi wago klemens. Kabloyu çıplak topraktan götürmek istemiyorum. Yine boru içinden daha sağlıklı ve güzel götürebilirim. İlerde buatlar arası borunun üstüne küçük kalıp yapıp betonla kapatırsam daha iyi olur bence.

Teşekkürler arkadaşlar, o zaman plan şu 1.5 iki damar antigronu aşağıdaki buata alacağım tek borudan (çift bıru var her direkte ama ben tekini kullanacağım. Normalde amacım ek yerlerini lamba altında bırakıp yek pare direkten direğe çekmekti, ama buatta ek yapacağım için tek boru yeterli) buatı beton videosı ike iki köşeden duvara vidalayıp arka tarafına önce köpük üstüne kalekim ya da direkt kalekim ya da sadece köpük uygulayacağım. Buatlar arası 2.5 antigron, buat içi wago klemens. Kabloyu çıplak topraktan götürmek istemiyorum. Yine boru içinden daha sağlıklı ve güzel götürebilirim. İlerde buatlar arası borunun üstüne küçük kalıp yapıp betonla kapatırsam daha iyi olur bence.
Rast gelsin işiniz

Teşekkür ederim. Buat içi için wago nun şu buat klemenslerinden mi alayım yoksa tırnaklı olanlardan mı? Tırnaklı olanı kullanmıştım. Bu buat için olanları kabloyu soymadan direk içine sokuyor muyuz?
6625ED8D-7B6B-42B3-AEAD-D852DACC16A6.jpeg

Ben diğerindense bunu öneririm. İkisinde de kabloların uçlarını soymanız gerek.

1679221283937.png

Son düzenleme:
Antigron yerine kalay kaplı marin kablo kullanırsanız daha sağlıklı ve dahanıklı olur kanaatindeyim. Sonuçta bir şekilde su teması olacak.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri