Dükkan açma hakkında

milatxx

Üye
:confused:

--------------------------------------------------------------------------------

selamun aleykum.Cvp yazacak olan arkadaşlar şimdiden teşekkürler.Ben KKTC de elektrik mütehhatligi yapan bir şirkette 4 yıldır calısmaktayım.1997 E.M.L. mezunuyum.Memleketime dönüp(5000nufuslu bir ilçe) elektrik tesisat dükkanı açmak istiyorum.Ben yaklaşık 10 yıldır memleketten ayrı sayılırım o yuzden dükkan acarken eml diploması yeterlimi başka şeyler gereklimi gerekliyse neler yapmam lazım? Burda calıştıgım işyerinin ve burdaki elektrik mühendisleri odasından almış oldugum konut ve sanayi yetki belgesinin Türkiyede dukkan acarken bana bir faydası olurmu_?Çalıştıgım işyerinden ayrılırken elektrikçide çalıştıgımı kanıtlamam için burdan bir belge almam gereklimidir?Bi fikir verirseniz sevinirim sagolun

bigpasha'nın gönderdiği linkde vardır ama bende bildiğimi söyleyeyim.eml diploması tesisatçılık için yeterli değildir.eski adıyla çıraklık eğitim eni adıyla meslek edindirme eğitim kurumlarından sınava girerek alacağın ustalık belgesi ile elektrik tesisatı projelendirme ve imzalama yapabilirsin.e.m.l. mezunlarının yapabileceği tesisat 16 kw'dır.güç artırımıda 75 kw'kadardır.3.sınıf ustalık belgesi sahibi oluyorsun.

:confused:

--------------------------------------------------------------------------------

selamun aleykum.Cvp yazacak olan arkadaşlar şimdiden teşekkürler.Ben KKTC de elektrik mütehhatligi yapan bir şirkette 4 yıldır calısmaktayım.1997 E.M.L. mezunuyum.Memleketime dönüp(5000nufuslu bir ilçe) elektrik tesisat dükkanı açmak istiyorum.Ben yaklaşık 10 yıldır memleketten ayrı sayılırım o yuzden dükkan acarken eml diploması yeterlimi başka şeyler gereklimi gerekliyse neler yapmam lazım? Burda calıştıgım işyerinin ve burdaki elektrik mühendisleri odasından almış oldugum konut ve sanayi yetki belgesinin Türkiyede dukkan acarken bana bir faydası olurmu_?Çalıştıgım işyerinden ayrılırken elektrikçide çalıştıgımı kanıtlamam için burdan bir belge almam gereklimidir?Bi fikir verirseniz sevinirim sagolun

eml elektrik bölümü mezunu bildiğim kadarıile 2. sınıf ehliyetli elektrik çi demektir.eğer mezun olurken okulunuz dan iş yeri açma belgesi vermemişler ise ,bulunduğunuz il ve ya ilçedeki çıraklık eğitim merkezinden sınavsız direk olarak işyeri açma belgesini alabilirsiniz.(yalnızca branşınızda).usta öğreticilik belgesi içinde yıl içerisindeki kurslara katılıp sınavlara girip bu belgeyide alma hakkınız var.
işyeri açtığınızda bulunduğunuz bölgedeki esnaf sanatkarlar odasına ve mesleğinizle ilgili oda yada derneğe kaydınızı da yaptığınızda mesleğinizle ilgili yetkinizi size bildireceklerdir.
diplomanızla zaten iş yeri açma yetkiniz mevcut.alacağınız belgeler formaliteden ibaret.
çalıştığınız iş yerinde herhangi bir sorumluluğunuz var ise ,belge almanızda yarar var.bu ilerdeki resmi kurumlarda alacağınız ihalelerde iş bitirim belgesi olarak kullanabilirsiniz.yalnız çalıştığınız iş yerinde ,işin sizin sorumluluğunuzda yürüdüğünü belgelendirmeniz gerekir.

mesajımı bircok meslektaşım okumuş ama sadece 3 arkadaş cvp vermiş hayret.

mesajımı bircok meslektaşım okumuş ama sadece 3 arkadaş cvp vermiş hayret.
Burada sorduğun soruya cevap verilmiş fazlasıyla bilgi var. Özetlemek gerekirse meslek lisesi mezunu işyeri açmak için çıraklık enstitüsünden denklik kapsamında ustalık belgesi ve işyeri açma belgesi alması gerekir. Bunun dışında alacağın (sertifika tarzında)tüm belgeleri anı olarak saklayabilirsin.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/mesleki-yardimlasma/24650-elektrik-dukkani-acmak/sayfa2.html

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri