Cos fi sıfır olabilirmi??

samet ada

Üye
Cos fi yi sıfır da tutarak çekilen güce etki etmek mümkünmü??
P: U .I. Cos fi formüle göre cos fiyi sıfır alırsak sonuç??

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Pratikte bu hiçbir zaman olmaz. Belki laboratuvar şartlarında olur. Ne işinize yarayacakki?

Bi yerde okumuştum olamaz diye Mantık ve formül gereği olamıyor zaten olsa dediğiniz gibi fatıra ödenmez??

Bi yerde okumuştum olamaz diye Mantık ve formül gereği olamıyor zaten olsa dediğiniz gibi fatıra ödenmez??
Tamamen aktif tüketim yapan rezistans gibi yükler için cos fi 1 dir . Yani akım ve gerilim arasında faz farkı yoktur . Cos fi nin 0 olması için saf( ideal ) indüktif-kapasitif özellikli bir devre olması lazım ki teorik harici mümkün değil .

Peki cos fi metre yi aldatmanın bi yolu olabilirmi?

Tamamen aktif gözüken yüklerde bile çok azda olsa endüktif, tamamen kapasitif gözüken kondansatör gibi yüklerde çok küçük müktarlarda aktif değerler görürüz fakat formüllerde bunları saf yük kabul ederiz.Uygulamada tabi ki böyle değildir.Sadece ihmal edilecek düzeyde dirler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri