Cob led akım sınırlıyamiyorum.

Resim gördüğünüz direnç taktigim yere hangi direnci takarsam takayim led sönük yaniyor.
Cob ledlerin farklı bir akım sınırlayarak yakma şekli mi var. Kullandigim dirençler çeyrek watt dediğimiz küçük dirençler. 10 Ohm ve 1 Kohm a kadar denedim. Olmuyor.

Ekli dosyalar

• 20231229_085214.jpg
    20231229_085214.jpg
    102.9 KB · Görüntüleme: 21
1 amper akim sınırlama için,

1.3 ohm en az 2 watt direnc takmanın gerekiyor.

Oyle kafanıza göre direnc takamazsiniz. Bunun hesaplama yöntemi formülü var.

1 amper akim sınırlama için,

1.3 ohm en az 2 watt direnc takmanın gerekiyor.

Oyle kafanıza göre direnc takamazsiniz. Bunun hesaplama yöntemi formülü var.
Merhaba aslinda ben uygun direnci taktim fakat cob led sönük yanmaya devam ettigi için allah ne verdiyse denedim. 2 watt direnç takim deneyeceğim.

@serkan_48 Bu malzemeleri satan dükkan sahibine 1 ohmdan 500 600 ohm a kadar 3 ertane ver demistim. hepsini denedim. İsik şiddeti daha da soldu. Hic birinde istedigim isik siddetini yakalayamadim. Ancak düz baglar isem hem amper, hem isik şiddeti yeterli oluyor. Düz baglantidan kastim direncin bir ucunu led'e bir ucunu güç kaynagina tabi ozamanda direnç el yakicak seviyeye çıkıyor. Bunu istemiyorum

@serkan_48 Bu malzemeleri satan dükkan sahibine 1 ohmdan 500 600 ohm a kadar 3 ertane ver demistim. hepsini denedim. İsik şiddeti daha da soldu. Hic birinde istedigim isik siddetini yakalayamadim. Ancak düz baglar isem hem amper, hem isik şiddeti yeterli oluyor. Düz baglantidan kastim direncin bir ucunu led'e bir ucunu güç kaynagina tabi ozamanda direnç el yakicak seviyeye çıkıyor. Bunu istemiyorum

Dediğim gibi 1.3 ohm direnc kullanmaniz gerekiyor. En az 2 watt olmali. Cunki direnc üzerinden akim akacak.

Direnc değeri yükseldikçe seri devredeki akim düşer buda parlaklığın düşmesine neden olur. 1.3 ohm tam bir değer değil o yüzden hassas bir değer.

Bir ikinci konu akim sınırlama devresinin giriş voltajinin bir kaç volt yukarıda olması iyidir. 13 yada 14 volt mesela.

Ayrıca şu ledi nereden aldınız bir satinalma linki bırakabilir misiniz? Belki led sabit akim değil sabit gerilim ile çalışabilir.

Led lerin ömrünü kısaltmışsınız.
@serkan_48 yazdığı direnç tipini takıp bu haliyle kullanacaksınız.
Bu durumdan sonra voltajın 12-13-14 volt olması fark etmez
Eski haliyle LED lerin parlak yanması zor.
LED lerin değiştirilmesi gerekiyor.

Dediğim gibi 1.3 ohm direnc kullanmaniz gerekiyor. En az 2 watt olmali. Cunki direnc üzerinden akim akacak.

Direnc değeri yükseldikçe seri devredeki akim düşer buda parlaklığın düşmesine neden olur. 1.3 ohm tam bir değer değil o yüzden hassas bir değer.

Bir ikinci konu akim sınırlama devresinin giriş voltajinin bir kaç volt yukarıda olması iyidir. 13 yada 14 volt mesela.

Ayrıca şu ledi nereden aldınız bir satinalma linki bırakabilir misiniz? Belki led sabit akim değil sabit gerilim ile çalışabilir.

Resim yükledim bakabilirsiniz.
Led lerin ömrünü kısaltmışsınız.
@serkan_48 yazdığı direnç tipini takıp bu haliyle kullanacaksınız.
Bu durumdan sonra voltajın 12-13-14 volt olması fark etmez
Eski haliyle LED lerin parlak yanması zor.
LED lerin değiştirilmesi gerekiyor.
Ledlerin soluk yanmasi ömrünü kisaltiyor mu?. Sonrasindaki kullanimlarimda gayet saglikli yaniyorlardi.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20231229-160135_n11.jpg
    Screenshot_20231229-160135_n11.jpg
    129.8 KB · Görüntüleme: 4

Forum istatistikleri

Konular
128,200
Kullanıcılar
449,982
Son üye
admik

Yeni konular