CNC'de torna gibi işlem yapmak?

ilyasalcok

Üye
Sevgili kontrol kalemi ailesi, Bir abim çocuklar için gelişim oyuncakları yapıyor ve toplu bir sipariş almış. Kendisi ufak bir tornada bu ağaçları işliyor. Ancak toplu sipariş olunca benden yardım istedi.

Bende ufak bir CNC router var.
Abim, aşağıdaki şekli yapıyor tornada, ben bunu cnc de yapmak istiyorum.
Aşağı/Yukarı ve Sağa/Sola giderek. Ama bu işlerde çokta usta değilim.

WhatsApp Image 2023-06-13 at 23.00.20.jpeg

Çizim 2D olarak elimde var ama Z'nin bu eğimleri nasıl yapacağı konusunda bir türlü beceremedim. İnternette baktım örnekleri var

Örnek: https://www.instagram.com/reel/CtXL6MiJE3r/ Acaba bunu nasıl yaparım? Bana Balık tutmayı öğretebilir misiniz?

Aslında 2 axis X, Z veya X, Y alarakta düşünebilirsiniz.

Aslında 2 axis X, Z veya X, Y alarakta düşünebilirsiniz.
Selamlar, çizim üzerinden manuel kod yazmayı bilmiyorum malesef. Zaten amatör sayılırım. Acaba ben size 2D olarak çizimi versem yukarı/aşağı ve sağa/sola olmak üzere kod verebilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler.

2d çizimi paylaşın sonra da nasıl bir bıcak kullanacaksınız ve hız ne olsun. Makinenin motorları kaç nm? Spindle hızı ? Bunlar belirlenirse kodu oluştururuz. Size de mach3 ten sadece çalıştırmak kalır. Kolay gelsin.

Bu programı yeni gördüm, Ücretsiz!
Hem torna hem de freze için yazılmış iki ayrı program var.
Kullanımı oldukça kolay, ve herkes memnun, bir deneyin. 106 sayfalık kullanım kitapçığı bile var

Ayrıca, ahşap için yazılan ve gördüğüm en iyi program Vectric, yalnız oldukça pahalı (1995$)
Ancak bunu alanlar bir de para sayma makinası alıyorlarmış.
Vdeolarını seyredince anlıyorsunuz.

Ücretsiz olandan başlayın derim,😊
kolay gelsin.

Son düzenleme:
Selamlar, Hocam bana kendi çizimini gönderdi. Aşağıdaki gibi.

WhatsApp Image 2023-06-14 at 21.32.41.jpeg

Bende bunu 2D olarak çizdim. (SVG ve DXF hali ektedir. Hocam kendisi aynı ayda 3 tane yapıyordu el ile benim CNC ise 53CM kesim alanı olduğundan ben 5 adet kesebilirim.
elcik.png

Yani bu şekilde.
elcik2.png

Sorduğunuz diğer sorulara gelince.

Nema23 Step motorum var, ve Spindle olacak Bosch'un el frezesini kullanıyorum. Ama elimde yine 6 hız kademe ayarlı bir el frezesi daha var. maks. hızı 30.000 Devir/dk.

Yukarı/Aşağı ve Sağa/Sola hızları için denemeden bir şey söylemek mümkün değil. ama Kayın ağacı işleyeceğiz.

Bana vereceğiniz kod eğer tam olarak işimi görmez ise sizleri tekrardan rahatsız etmek istemem. Ancak 250mm/dk sanırsam sorunsuz bir şekilde kesim yapmama yeterli olacaktır.

çizdiğim dosya Elcik diye adlandırdığımız parçanın tam yarısı (birleştirme kısımları olmadan 80mmx120mm Birleştirme için 5mm eklediğimde 90mmx120mm) 2 kenarına bir diğeri ile birleşme mesafesi olarak bıraktım.

Bu arada mac3 değil Candle kullanıyorum.

Yapacağız kodlar için şimdiden teşekkür. Ancak dediğim gibi, bana balık tutmayı öğretirseniz çok daha fazla sevinirim. Bilgisayarıma bağlanma imkanı olan biris 5-10dk vakit ayırırsa hemen öğrenebileceğimi düşünüyorum.
DXF ve SVG çizimleri. elcik-2D.rar dosyasında posta eklenmiştir.
Sevgi ve saygılarımla.

Ekli dosyalar

• elcik-2D.rar
    8.8 KB · Görüntüleme: 1
2d çizimi paylaşın sonra da nasıl bir bıcak kullanacaksınız ve hız ne olsun. Makinenin motorları kaç nm? Spindle hızı ? Bunlar belirlenirse kodu oluştururuz. Size de mach3 ten sadece çalıştırmak kalır. Kolay gelsin.
Sap 6MM uç 2MM bir uç kullanmayı düşünüyorum ama olmaz ise sap 6mm uç 6mm bir tane daha Ball nose denilen uç kısmı yuvarlak olan uç kullanacağım.

Kardeş bu tarz sabit işlem ve seri imalat yapacak işlerde parelel kol ile pandograf işlemi yapmak daha basit.
Anahtar üretme makinalarını inceleyin.Birebir kopyalama yapar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri