Cnc Torna Servo Spindle Ayarı

Herkese merhaba.
forumda sürekli güncellediğim bir torna çevrim projemiz var. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik.
Arkadaşlar aynadaki asenkron motoru söküp yerine servo motor bağladık. 32 dişlik t10 kasnak kullandık. Servoda ve aynada aynı dişliler var.
Servo markası hnc, sürücü de hnc hsd2-020 modelidir. Türkçe parametre kullanım kılavuzu mevcuttur. Ama gel gelelim ki ben servoyu mach 3 ten devreye alamadım

ilk etapta Sürücünün CN2pinlerinde 26-24 için pul+(sign)/dır+ gösteriliyor. Pul- ve dır-(sign) ise sırasıyla 25 ve 18. Pinler gösteriyor. Ben kabloları bunlara lehimleyerek Y eksene giriş yaptım. Pul ve dır+ ları köprüleyip 5v girdim. Pind port sekmesinden motor outputs kısmına gelerek y eksenin pinlerini spindle pinlerine tanımladım. Ancak mach3 ile yine iletişim sağlayamadkm. Sürücü üzerinden servo manuel çalışabiliyor. Aşağıya türkçe kılavuzu bıraktım.
Yardımcı olmak isteyen olursa yorumlarını bekliyorum.

Ekli dosyalar

• HSD2 Series User Manual-Turkish.pdf
    2 MB · Görüntüleme: 11
Ben kabloları bunlara lehimleyerek Y eksene giriş yaptım. Pul ve dır+ ları köprüleyip 5v girdim. Pind port sekmesinden motor outputs kısmına gelerek y eksenin pinlerini spindle pinlerine tanımladım.
Y eksenine neden tanımladın?
Spindle parametreleri işini görür.

Çünkü pozisyon kontrolü modunda çalışıyor
spindle içinde pozisyon kontrolü geçerli
00.JPG

Zaten biz de bu şekilde yapıyoruz. Sadece gnd ve pwm yerine eksen pinlerini kullandık. Bu sayede m3-m4 çalışacak. Spindle girişlerinden bağlasak m4 çalışmazdı

Son durumda servo ile mach3 ün kanlibrasyonunu yaptık. Bu konuda bana aşkın abi çok yardımcı oldu. Kendisine teşekkür ederim. Şu an mach3 te m ve s komutlarını yerine getirebiliyor. Poziyon kontrolü olarak çalıştırdık. Kısaca bahsedeyim: y eksen e step bağlar gibi servoyu bağladık. Porta and pins/motor outputlardan en altta spindle sekmesine y eksen pinlerini girip y ekseni kapattık. Kartın rölesinden aç kapa ve devir ile ilgili komutlar için sürücüye haberleşme verdik. Parametrelerin user manual kısmında türkçe içerik olması servoyu ayarlamada kolaylık sağladı. Sonuç olarak servoyu sisteme dahil ettik.
Sırada limit switchler, e stop ve birkaç oem trigger ayarı var.
ha bu arada kendi router ımızda150 lik bir takım tutucu kütük işledik.

Ekli dosyalar

• CE47D889-9EFB-46CC-969D-DCFAAB4C43C3.png
    CE47D889-9EFB-46CC-969D-DCFAAB4C43C3.png
    1.7 MB · Görüntüleme: 30
  • 515CCBDF-F237-441C-9F9F-5146ECE55EDC.png
    515CCBDF-F237-441C-9F9F-5146ECE55EDC.png
    2.2 MB · Görüntüleme: 29
  • 4BEC626D-87DE-4773-AB48-EADFD7FBBB3D.png
    4BEC626D-87DE-4773-AB48-EADFD7FBBB3D.png
    2.1 MB · Görüntüleme: 28
Merhaba
Servo motor olarak kaç kw kullandınız ayna için. Aynı işlemi benimde yapmam lazım. Mevcutta eski tip frenli dc servo var sürücüsü arızalı. Ya ona sürücü bulmam lazım yada yeni servo bağlamak lazım.
Sizin işinizi kaç kw servo çözdü?

Merhaba
Servo motor olarak kaç kw kullandınız ayna için. Aynı işlemi benimde yapmam lazım. Mevcutta eski tip frenli dc servo var sürücüsü arızalı. Ya ona sürücü bulmam lazım yada yeni servo bağlamak lazım.
Sizin işinizi kaç kw servo çözdü?
1.5 kw sanırım. Gayet yeterli geldi

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri