CNC Router Kızak Elemanları

Suat kardeş anladığım kadarıyla yolun başındasın,bende ilk makinamı 2 sene önce mdf den yapmıştım baya baya acemiliğimi attım,forumdaki profesyonel arkadaşlar sayesinde her geçen gün yeni birşey öğreniyorum.Sana tavsiyem ilk makinana çok fazla yatırım yapma,yani örnek veriyorum yukarıda gpeker arkadaşımın paylaşmış olduğu mil fiyatlarını incelemişsindir ,destekli ile desteksiz mil arasında 6 kat fiyat farkı var buda demektir ki x ve y eksenine 50cmx4=200cm ve z eksenine de 30cmx2 60 cm kullanacağını varsayarsak baya bir fiyat farkı ödemek zorunda kalırsın.Naçizane fikrim desteksiz 16 veya 20mm kullan.Hızlı hareketten kaynaklanan esnemeler demişsin,bence hızlı hareketten esneme olmaz,çok sert veya işlemesi zor olan bir malzemede spindel parçayı işlemek için çok güç harcıyorsa ozaman milin inceyse esneme yapabilir,ama tahmin ediyorum ki sen ilk etapta ahşap,pleksi,aluminyum gibi parçalar işleyeceksin yada baskı devre kazıyacaksın.Uzun lafın kısası bol bol google dan router görsellerine bak hepsi sana ayrı fikirler verecektir,ilk makinanda acemiliğini at ,işin özünü iyice anla sonra çok daha profesyonellerini yaparsın,ilk etapta çok profesyonel bir makina yapmaya kalkarsan belki karşılaşacağın zorluklar nedeniyle sıkılıp bırakacaksın ve maddi kaybın daha çok olacak.Saygılar.

Tam olarak durumumu özetlemişsin. Ben de bundan benim şu anda geçtiğim yollardan geçtiğini anlıyorum. Çok teşekkür ederim değerli tavsiyelerin için.

Esasında ben de önerdiğin gibi basitten/ucuzdan başlayıp ortaya çıakrdığım makineyle alüminyum parçalar işleyip geliştirmeyi düşünüyorum. Mesela y ve z eksenini tutan yan parçalar. Z eksenindekileri de öyle. Öncelikli amacım 25x40 ebadında helikopter kasası modelleyip karbon plakaya işlemek. Bu iş için süper bir makineye ihtiyaç olmasa gerek. Çünkü karbon işlenmesi çok kolay bir malzeme. Demir veya çelik işleyeceğimi hiç sanmıyorum. Keza helikopterlerde demir ve çelik gibi malzemelerin kullanımı ağırlığından dolayı en az düzeyde. Şaftlar mesela. Onlar dayanıklı olması gerektiğinden paslanmaz alaşımdan imal ediliyor. Ama router ile şaft işleyemem herhalde :)

İlk aşamada yurtdışından bulabildiğim en ucuz rulmanları sipariş ettim. Milleri de sanayi sitesinde bir rulmancıdan alacağım.

Aslında hiç yurtdışı ile uğraşmasan olurmuş sana her konuda yardımcı olurdum,milleri monte yapacağın zaman mil tutucu falan almana gerek yok,milleri istediğin ölçüde kestirdikten sonra tornada mil uçlarına 6 veya 8 metrik klavuz açtırıp direkt şaseye monte yapabilirsin.

Bu arada helikopter merakım tam 3 yıl sürdü,gittim birsürü para verdim aldım:) sanırım trex 3d idi yanında futabanın kumandası falan vardı,ama vakit yetersizliğinden sadece yerden 1 mt kalkışlar yapabildim:)daha sonrada uçtu ve çakıldı:)sonrada uçuramayınca tüm hevesim içimde kaldı,amacım mini hd kamera bağlayıp gökyüzünden çekim yapmaktı.Belki amatör bir heli alsaydım şimdiye iyi bir pilot olurdum.:)herşeye amatör başlamak en iyisi sanırım.

Ben helikopter işinde biraz zıvanadan çıktım hocam. Beni durduramıyorlar. Evde helikopterden adım atacak yer kalmadı.

Bu arada aklıma şöyle bir fikir geldi. Y ekseninde 16mm mil kullanayım. X ekseninde de 20 veya 25 mm arabalı kızak kullanayım. Sanırım çok daha verimli olacaktır.

Bu arada helikopter merakından vazgeçmeniz maddi açıdan isabetli olmuş. Naçizane görüşüme göre.

Aslında hiç yurtdışı ile uğraşmasan olurmuş sana her konuda yardımcı olurdum,milleri monte yapacağın zaman mil tutucu falan almana gerek yok,milleri istediğin ölçüde kestirdikten sonra tornada mil uçlarına 6 veya 8 metrik klavuz açtırıp direkt şaseye monte yapabilirsin.

Bu arada helikopter merakım tam 3 yıl sürdü,gittim birsürü para verdim aldım:) sanırım trex 3d idi yanında futabanın kumandası falan vardı,ama vakit yetersizliğinden sadece yerden 1 mt kalkışlar yapabildim:)daha sonrada uçtu ve çakıldı:)sonrada uçuramayınca tüm hevesim içimde kaldı,amacım mini hd kamera bağlayıp gökyüzünden çekim yapmaktı.Belki amatör bir heli alsaydım şimdiye iyi bir pilot olurdum.:)herşeye amatör başlamak en iyisi sanırım.

Hurda trex ini ben alabilirim arkadaşım:D

inan dursa seve seve verirdim Mehmet Köse,3 yıl önce verdim gitti bi arkadaşa.

inan dursa seve seve verirdim Mehmet Köse,3 yıl önce verdim gitti bi arkadaşa.

eksik olma arkadaşım.. latife olsun benimkisi... bende şuan 90lık var birtane yakıtlı başımın tatlı belası:) onu uçurabilirsem bana yeter:D

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,238
Kullanıcılar
450,047
Son üye
alperenyildiz5252@hotmail

Yeni konular

Geri