Cnc router la elektro müzik enstrümanı yapma işleme

İyi akşamlar ben kendim elektoro müzik aleti yapmak üretmek için bir CNC router yapmak istiyorum acaba bunun için neler gerekli hangi programlar lazım bu programların ücretsiz olanı varmı yapmak istediğim CNC router Arduino ile çalışsın istiyorum bana bu konuda bilgi verebilir misiniz arkadaşlar çok rica ediyorum şimdiden teşekkürler benim email adresimede bilgi atabilirsiniz [email protected]

Temel olraka çıkış noktanız yanlış.

Ardiuno gibi gibi amatör/hobi ürünleri ile profesyonel iş yapılmaz.

Beyefendi nasıl yapmalıyım neler kullanmalıyım rica etsem yazarmisiniz saygılar

Beyefendi nasıl yapmalıyım neler kullanmalıyım rica etsem yazarmisiniz saygilar

Peki efendim ne yapmalıyım nasıl başlamalıyım neler kullanmalıyım sizden rica ediyorum yazarsanız çok sevinirim saygılar selamlar hürmetler sunuyorum.

Öncelikle şimdiden Allah kolaylık versin.

Forumda bu konuda yazılmış bir sürü konu var aslında. Öncelik ile ne işleyeceksiniz, ne kadar hassas işleyeceksiniz ve ne kadar sürede işleyeceksiniz bunu bir belirleyeceksiniz.

Bu size kabaca lazım olan makinanın tanımını verecektir (Ebat, spindle gücü, mekanik sistemlerin temeli v.s) sonra bütçe belirleyeceksiniz, Bütçe işi çok karışıktır yalnız işi ne kadar bilip bilmediğiniz, elinizdeki malzemelerin durumu miktarı ,ulaşabileceğiz makina parkı ve bunlarım maliyeti ....uzar gider)

Lazım olan makina ve bütçe belirlendikten sonra bir tane hazır makina alacaksınız yada hazır bir tasarımı işinize en fazla yarayan şekilde kopyalayacaksınız.

Kişisel kanaatim ilk basamak bu...Bunu bir belirleyin sonrasına bakılır.

Bey efend

Forumda bu konuda yazılmış bir sürü konu var aslında. Öncelik ile ne işleyeceksiniz, ne kadar hassas işleyeceksiniz ve ne kadar sürede işleyeceksiniz bunu bir belirleyeceksiniz.

Bu size kabaca lazım olan makinanın tanımını verecektir (Ebat, spindle gücü, mekanik sistemlerin temeli v.s) sonra bütçe belirleyeceksiniz, Bütçe işi çok karışıktır yalnız işi ne kadar bilip bilmediğiniz, elinizdeki malzemelerin durumu miktarı ,ulaşabileceğiz makina parkı ve bunlarım maliyeti ....uzar gider)

Lazım olan makina ve bütçe belirlendikten sonra bir tane hazır makina alacaksınız yada hazır bir tasarımı işinize en fazla yarayan şekilde kopyalayacaksınız.

Kişisel kanaatim ilk basamak bu...Bunu bir belirleyin sonrasına bakıl

Kişisel kanaatim ilk basamak bu...Bunu bir belirleyin sonrasına bakılır.
Beyefendi size çok teşekkür ederim saygılar selamlar hürmetler sunuyorum.

Amacınız makine yapmak ise başka, müzik aleti yapmak ise başka yol izlemek gerekirr.
1. Makine yapacak iseniz önce mekaniğinin ve sonra elektroniğinin altından kalkacak düzeyde işi bilmeniz gerekir.

2. Mekaniği 3 eksen veya 4 veya 5 eksen olabilir, her bir eksen ilavesi maliyette büyük farklılıklar gösterir.
3 Eksen hazır, makine üreten firmalardan alabilirsiniz, Internette biraz arama yaparsanız bulabilirsiniz.

3. Makine boyutları ne kadar olacak? Bunu minimum da seçmeniz işinizi kolaylaştırır.. Hangi malzemeyi işleyeceksiniz? Ahşap ise, nisbeten işiniz biraz kolaydır. İşleme hızını da dikkate almak gerekir.

4. Program. İşte asıl mesele burada yatıyor. Burada iki tür prgogramdan bahsediliyor, bir makine için CAM programı, (karşılığı tam olmasa da) Mach3 veya Mach4 işinizi görecektir.
(ortalama 175-1400$, lisans türüne göre).
Diğeri, CAD programı, bunun için Vectric firmasının V-Carve programını tavsiye edeim 1150$.
CAD programlarının önemi şu: Siz bu programlar ile tasarımını yaparsanız, fason imalat için herhangi bir yere bunun G-Kodunu verirsiniz , sadece "işleme, saat ücreti" karşılığı bir ücretle işnizi yaptırabilirsiniz
(Not: Tabiki saat ücretini hafife almayın).

Öncelikle bu tür yani CAD programı kullandınızmı?, Cavabınız hayır ise bunu öğrenmekten başlayın.

İlgili video:
https://www.google.com/search?clien...ate=ive&vld=cid:ea40b68d,vid:MxHVAK1cubc,st:0

Son düzenleme:
Amacınız makine yapmak ise başka, müzik aleti yapmak ise başka yol izlemek gerekirr.
1. Makine yapacak iseniz önce mekaniğinin ve sonra elektroniğinin altından kalkacak düzeyde işi bilmeniz gerekir.

2. Mekaniği 3 eksen veya 4 veya 5 eksen olabilir, her bir eksen ilavesi maliyette büyük farklılıklar gösterir.
3 Eksen hazır, makine üreten firmalardan alabilirsiniz, Internette biraz arama yaparsanız bulabilirsiniz.

3. Makie boyutları ne kadar olacak? Bunu minimum da seçmeniz işinizi kolaylaştırır.. Hangi malzemeyi işleyeceksiniz? Ahşap ise, nisbeten işiniz biraz kolaydır. İşleme hızını da dikkate almak gerekir.

4. Program. İşte asıl mesele burada yatıyor. Burada iki tür prgogramdan bahsediliyor, bir makine için CAM programı, (karşılığı tam olmasa da) Mach3 veya Mach4 işinizi görecektir.
(ortalama 175-1400$, lisans türüne göre).
Diğeri, CAD programı, bunun için Vectric firmasının V-Carve programını tavsiye edeim 1150$.
CAD programlarının önemi şu: Siz bu programlar ile tasarımını yaparsanız, fason imalat için herhangi bir yere bunun G-Kodunu verirsiniz , sadece "işleme, saat ücreti" karşılığı bir ücretle işnizi yaptırabilirsiniz
(Not: Tabiki saat ücretini hafife almayın).

Öncelikle bu tür yani CAD programı kullandınızmı?, Cavabınız hayır ise bunu öğrenmekten başlayın.

İlgili video:
https://www.google.com/search?clien...ate=ive&vld=cid:ea40b68d,vid:MxHVAK1cubc,st:0
Mehmet bey çok teşekkür ederim size verdiğiniz bilgiler için bir şey var verdiğiniz video linki açılmıyor yeniden gonderirmisiniz linki rica etsem saygılar sunuyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri