Cnc makine tavsiye

Spinoza17

Üye
Merhabalar.

Yurtdisinda yasamaktayim (Afrika) ve mobilya atolyesi kurma niyetim var. Su an butun makineler ile alakali arastirmalarim suruyor fakat beni en cok zorlayan konu cnc makine konusu. Bu noktada tavsiye ve desteginize ihtiyacim bulunuyor.

Piyasa maalesef kurtlar sofrasi. Ilana bakiyorum bir fiyat mevcut ama ne zaman yurtdisi desem fiyat usd olarak ilandaki fiyatin en az 1.5 katina geliyor. Bunu anlayamiyorum ama birsey de soylenmiyor.

Fiyatlar butcemi asmaya basladigindan ikinci el makinelere de bakmaya basladim. Sizce yurtdisinda kullanilacak olan bu makineyi ikinci el almak iyi bir dusunce mi? Yoksa sifir makinelere mi yonelmem gerekiyor?

Makinenin calisacagi ana malzemeler mdf, kereste/masif agac, Hpl ve az da olsa pleksi&aluminyum paneller. Mdf de ana urunler mutfak dolabi, gardrop, tv unitesi vb olacak. Diger malzemeler ile de gravur ve tuvalet bolmeleri yapmayi planliyorum. Ihtiyacim olan calisma alani 160*250. Kullanim kolayligi olmasi acisindan makinede otomatik yaglama, takim degistirme, vakum, eksen sifirlama ozelliklerinin bulunmasini istiyorum.

Asagidaki sorularima yardimci olabilecek arkadaslara simdiden mutesekkirim.
  • Bu olcu icin eksenlerde step motor mu yoksa servo motor mu tavsiye edersiniz?
  • Spindle motor 9 kw bakiyorum. Daha dusuk olmasi isimi gorur mu?
  • Hsd yerine hertz/arel markalari uzun vadede beni uzer mi?
  • Dikkat etmem gereken onerebileceginiz harici konular var mi?

Selamlar,

buralardaki ustalar daha iyi bileceklerdir ama benim kendi tavsiyem,

1) Servo veya en azından hibrit servo.
2) 9KW yeterli, bütçe uygunsa 12 KW da olur.
3) HSD yerine HQD de alabilirsiniz, hertz hera da alabilirsiniz.
4) Pnömatik hizalama da sistemde olsa sizin için kolaylık olacaktır.

Bunlar dışında sizin de belirttiğiniz gibi otomatik takım değiştirme, vakum, yağlama gibi özellikler de olsa tadından yenmez.

Hakkınızda hayırlısı olsun.

Kiymetli cevabiniz icin tesekkur ederim daredevil1453.
Pnomatik hizalamayi duymamistim bunu arastiracagim.

Sorunuzun bir çok cevabı var.İlk olarak bütçeniz en büyük etken.Türkiye'de kurumsal çok kaliteli firmalar var.Bunlar Aes,Elfamak,Krc,Reksis,Makser,Nesto.Bunlardan birini tercih edebilirsiniz.
Şahsi fikrimi paylaşacak olursam eğer mekanik,otomasyon bilginiz yoksa kesinlikle yukarıda belirttiğim firmalardan birinden makina alın.Endüstriyel olarak iş yapacak bir makina 7/24 çalışmalı,yarı yolda bırakmamalı,Hızlı,seri,hatasız kesim yapmalı.
Teknik özellik olarak takım değiştirme,vakum,otomatik yağlama,servo motor artık standart sayılıyor.
Tekrar söylüyorum,sıfır yada ikinci el makina tercihiniz kurumsal firmalardan olsun.
Takıldığınız yer olursa mail atabilirsiniz.Saygılarımla.
[email protected]

Cevabiniz icin tesekkur ederim. Ayrica bir mail gonderdim size.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri