CNC için vakum tablası

turgut94

Üye
Uzun zamandır. Düşündüğüm bir konu. ve hepimize gerekli olabilecek araç .
Kendimize basitçe vakun tablası nasıl bir şey yapabiliriz.Bu konuda fikri olanlardan yardım bekliyorum.Benim bir kaç tane bulduğum bize yardımcı olabilecek linkler.

Gardco :: Vacuum Plates and Pumps
Double Sided Vacuum Clamp.avi - YouTube
CNC Making the vacuum table (3 of 3) - YouTube

Böyle bir kompresörünüz varsa vakup pompanızda var demektir !

Gürültü istemiyorum derseniz @ramerturk arkadaşın önerisi olabilir, onların içinde de çoğunluk aynı tip pistonlu pompa var.
Yok onun debisi az gelir büyük tabla kullanıyorum derseniz sulu ve sessiz pompalar var.
Biraz donanım ister ama hele kademelileri canavardır.

hava kompresörü ile nasıl vakum yaptıracağız. Kompresörün hava emdiği yeri vakum tablasına mı bağlayacağız yani doğru mu anlamışım :)

Yukarıda güzel çalışmalar var. Bende buna benzer bişiler düşünüyorum. Uygun bişiler bulursam resimlerini paylaşırım.

hava kompresörü ile nasıl vakum yaptıracağız. Kompresörün hava emdiği yeri vakum tablasına mı bağlayacağız yani doğru mu anlamışım :)

Tabiki öyle yapmayacaksın, Vakum Ejektörü denilen ve Pnömatik bir ekipman olan cihazla yapacaksın, bunlar 3 ad portu bulunan parçalardır ve venturi sistemiyle basınçlı havayı kullanarak Vakum oluştururlar. Ben aşağıda bizim SMC Marka Single Stage ürünlerimizden birkaç örnek göstereyim, daha güçlü vakum oluşturmak için Multi Stage modelleride mevcuttur ;

http://content2.smcetech.com/pdf/ZH_EU.pdf

Pdf lerdki değerlere baktın mı ?
Bunlar sadece az bir negatif basınç oluşturarak ortamdaki gazın alınması içindir.
Bir malzemeyi tablaya kuvvetlice tutturmaya yetmez.

Pistonlu bir pompa neredeyse sıfıra !!! kadar vakumlar .

Burdaki cevabım esasen arkadaşın sorduğu basınçlı hava ile nasıl vakum yapılabileceği hakkındaydı. Bu mantıkla çalışan cihazlar endüstrinin her alanında kullanılmaktadır, Örneğin sıvı transferi, kum transferi, Cam Sanayinde, Vakum padleriyle birlikte otomasyon sistemlerinde, robot kollarda vb.... Tek kullanılmadığı yer ortam gazının alınmasındadır, bu gibi yerlerde Blower sistemleri kullanılır. Multi stage bir Ejektörle tablaya kuvvetlice tutturabilirsiniz, sadece kompresöre fazla yüklenir, ekonomik olmaz. Ayrıca oluşturabileceğiniz maksimum ters basınç değeri hem blower için hemde vakum ejektörleri için -88KPa'dır, Burda önemli olan emiş debisidir ki, Vakum ejektörleri 500l/dk emiş değerlerine ulaşabilir, bunun uygun bir vakum pedi ile ne kadar yük kaldırabileceğini sanırım hesaplayabilirsiniz. Bu uygulama için bir emiş pompasının da ihtiyaç duyacağı değer 250-400 lt/dk arasındadır. Sıfıra kadar vakum diye bir tabir de yoktur.

Nerede istersen kullan .
" Örneğin sıvı transferi, kum transferi, Cam Sanayinde, Vakum padleriyle birlikte otomasyon sistemlerinde, robot kollarda vb.... "
Hatta boya tabancası - sprey ilaçlama bile yapabilirsin.
Bence mahsuru yok.
Hesap yapamayacağım.
Bizim zamanımızda Boyle-Mariot yoktu , hızı artan gazların basıncının düştüğünü bilmiyorduk , kusurumuza bakma.

Arkadaşların ilgilendiği vakum tablalarında debinin hiç önemi yok !
Ancak bir kaç noktada çapı 0.5-1 mm delikler oluşur .
Aslında kazıma anında hiç delik yoktur.
Ve PCB nin düz durmasını istediğimiz an bu andır.
Delik delerken kenarlardan hafifce tutturmak (fixture) bile yeterlidir.
Vakum tablasına ihtiyaç olmaz !

Bir ucu kapalı civa dolu tüpün açık ucunu , civa dolu kaba daldırıp bıraktığında , tübün üstünde ne olur ?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri