CNC Hassasiyeti ve otomasyonu konusunda

TR de pek yok.
Forumda bir ara "pokey" den söz edilmişti satan vardı.
@gpeker de bulunuyordu.
Bir müddettir yazmıyor sağlığı yerindedir inşa Allah.
Mach3 ile usb kullanacaksam smoothstepper tercih ediyorum.
İnternet üzerinden verdiğim siparişler 3. gün elimde oluyor .
Çünki 55 dolar nakliyeyi baştan alıyor ama Fedex ile yolluyor.
Ayrıca usb yi 2 paralel porta çeviriyor .
Bu şu demek , giriş çıkış çok kulanıyorsanız , encoder - sw - el kumanda vs vs..ve eksen sayınız çoksa , 1 paralel port yetmeyebiliyor.

Paralel port arabirim sorununu çözersen usb ye gerek kalmaz.

Mach3 den vaz geçersen planetcnc nin cnc usb controller kartı ve yazılımı iş görür, bu TR de satılıyor.
Sayfaların üstündeki reklamlardan @robosan da var.
Hatta eski versiyonun şeması pcb si ve programı ücretsiz...

--------

Bu arada bu deneyiminden ne öğrendik ?
Demek ki toprak sadece "insanın gözünü doyururmuş" , makinelerin değil.

planetcnc ile ilk yaşlı bi hoca vardı o ilgileniyordu. Robosan Caner beyden usb kart alırdım ancak Mach 3 uyumlu olmaması sıkıntı. İnsanların genel tercihi etrafta çok gördükleri şey oluyor.

http://www.otomasyoncu.net/3-EKSEN-USB-MACH3-KONTROL-KARTI-INTERFACE,PR-85.html bu linkteki kart nasıldır. Yani aslında USB karttanda temiz 5V çıkış alamicaksam oda sıkıntı olur. Diğer karttada upgrade edicek çok şey kalmadı baştan yapmış olucaz biraz daha uğraşırsak.

Paralel port içinde önericeğiniz bir kart varsa onuda deneye bilirim. Ama pals sinyalleri 5V olmalı en azından 4.5 ve üstü

bu arada smoothstepper hangi sayfa üzerinden sipariş ediyorsunuz.

Genel olarak buradalar :
ArtSoft USA - Plugins

Soothstepper için :
Mail ile istediği bilgileri gönderin , 1-2 gün içerisinde sıra gelince ödeme miktarınızı bildiriyor ve ödemeye müteakip hemen gönderiyor.

Order

--------

Tekrar ediyorum paralel port kartları gayet sıhhatli çalışabilirler.
Bazıları ya hatalı dizaydır ya da beslemede yanlışlıklar yapılır.
Usb den çalışanlarda sonuçda serial bilgileri alıp açarlar ve paralel bilgiye dönüştürürler çünki sürücüler için bu şarttır.
Sürücülerin girişinde benzer şekilde optocuplor olur.
4N25 gibi , bazı arabirimlerin çıkışı 5V bazıları 12 V dir.
Asıl olan sürücü girişindeki optolardan min 15mA max 30mA akıtabilecek değerdir.
Arabirimler 12 V ise bir akım sınırlama direnci şarttır.

İsterseniz arabiriminizi gönderin düzelteyim.
Genelde hep aynıdır.
Girişde seri bağlı 330-390 Ohm direnç - tampon kapı - çıkış akım sınırlama direnci - pc817 - ...

Verdiğim resimlerdeki mavi kart içlerinde iyilerdendir.
Onunda kusuru rölelere kumanda eden transistörlerin şekli , ufak bir değişiklik şart, röle devreye girer çıkamaz..

Kazım abi tavsiye edeceğin iyi bir LPT breakout kartı varmıdır, mümkünse PWM de olsun...

Sürekli yenileri çıkıyor ve ucuzluyor.
İlk sayfada verdiğim 2 resimdeki mavi kart iyidir.
Sadece rölelerle ilgili bir değişiklik yapmıştım.
Evet spindle pwm modülü var.

CNC Router Mach Dual Control Interface Board 12V 24V for PC Computer Mach3 KCAM4 | eBay

4. resimdeki bir hayli değişiklik ister ama çalışır , ilklerdendir.

Bu yeni , uygun gözüküyor , alıp denemedim.
DIY Engraving Machine Mach3 USB CNC 6 Axis Interface Breakout Board Adapter | eBay

İstersen al gönder test edip sana göndereyim.

Çok kalite kartlar imal eden bir arkadaşım var.
Ona bahsettim çizeyim yap sat dedim ama vakti olmadı bir türlü.
Okullar kapandıktan sonra fırsat olabilir çünki genelde ünilere filan özel deney kartları yapar.
Doğrusu benim imalatla uğraşmaya vaktim yok.

Dikkat....................
arkadaşlar cnc kontrol kartlarının bazılarının üzerinde hem usb hem de lpt(paralel port) var bunlar usb'den sadece besleme alırlar. usb ile kontrol edilmezler...! usb ile kontrol işi biraz zor ve karışık bende devresi var ama önemli olan devre değil chip programı. bence usb kart yapmaya değmez çünkü öyle sular seller gibi satılan bir cihaz değil. plc gibi değil yani satışları. kart alırken üzerindeki usb'ye aldanmayın.

Sürekli yenileri çıkıyor ve ucuzluyor.
İlk sayfada verdiğim 2 resimdeki mavi kart iyidir.
Sadece rölelerle ilgili bir değişiklik yapmıştım.
Evet spindle pwm modülü var.

CNC Router Mach Dual Control Interface Board 12V 24V for PC Computer Mach3 KCAM4 | eBay

4. resimdeki bir hayli değişiklik ister ama çalışır , ilklerdendir.

Bu yeni , uygun gözüküyor , alıp denemedim.
DIY Engraving Machine Mach3 USB CNC 6 Axis Interface Breakout Board Adapter | eBay

İstersen al gönder test edip sana göndereyim.

Çok kalite kartlar imal eden bir arkadaşım var.
Ona bahsettim çizeyim yap sat dedim ama vakti olmadı bir türlü.
Okullar kapandıktan sonra fırsat olabilir çünki genelde ünilere filan özel deney kartları yapar.
Doğrusu benim imalatla uğraşmaya vaktim yok.

2. linktekinden gecen hafta siparis vermistim. Çinyadan gelince sana göndereyim eğer zahmet olmazsa...

Wholesale Product Snapshot Product name is Free Shipping! CNC MACH3 6 Axis Breakout board Interface For CNC Stepper Motor Driver For VFD

Ola bilir dostum o kartıda ala bilirim. Bu arada bi soruna daha ulaştım oda sürücülerin pozisyonlama hassasiyeti kaynaklı. Bilgisayar üzerinde eksenleri bi kaç kez 10mm götürüp getirdim tekrar sıfıra geldiğimde sürücülerin ekranında 0000 vardı bu işlemi 2 3 dakika boyunca yapıp sıfıra getirdiğimde ise sürücülerden birisinin üzeri 3 birisinin üzeri ise 1 olarak kaldı 0 olması gerekirken. Bu arada bundan sonra bu makinalarda çözünürlüğü çok daha yüksek olduğu için A sınıfı servo tercih edicem. Pozisyonlama hassasiyeti derken yanlış bahsettim pozisyonlama ile ilgili tölerans aralığı

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri