CNC Hassasiyeti ve otomasyonu konusunda

bilgin34

Üye
Herkeze iyi çalışmalar arkadaşlar. Yapmış olduğum bir cncde hassasiyet sorunu var. Ancak kısa zamanda gözle görülür bir sorun değil. Yaklaşık 4 saat sonunda ufak ufak farkedilmeye başlıyor. 24.000 satırlık oldukça uzun bir işlem. Delta servo motor ve sürücüler kullanıldı. İlk farkettiğim sorun sürücülerin pc den sinyal yollamadan çok düşük sinyaller alması 0001 - 0002 gibi yarım saat içinde 30 u bulması idi. Budu giderdim sorun oldukça azaldı. ancak tam olarak istediğim düzeye gelmedi. İşin ilginç tarafı en uzun kablolama Z ekseninde olmasına karşın onda herhangi bir sorun yok.

24.000 satırda 4mm bulan bir sapma beydana geliyor makine köprü ekseni en baştan en sona yaklaşık 2200 kere gidip geliyor. Yani saatler sora farkedilmeye başlanıyor. Tüm kablolar izoleli, topraklanmış, şase topraklı, pc ve kontrol kartı değişip denedim, aklımda bir nokta var pc yi değişsemde eksik sinyal yollaması ya da portun parazit yollayarak buna yol açması. İlk bakışım spinle açık tüm motorlar ve pompa devrede iken 2 saat sonunda alınan sinyal olmayışı harekete başlamadan bir kaçırma olmadığı idi. Bu başta vardı sonra giderdim. Motorların çalışması esnasında fazla pals gelip gelmediğini nasıl kontrol etmeliyim. Önerileriniz nelerdir.

Şüpe uyandıran bir nokta kart üzerindeki kuru kontak rolelere yakın olan kısımlarda kaçırma fazla. 0-10 V olsada sıkıntı burdan gibi kaçırma sıralaması bu rolelere yakın olan eksen daha fazla kaçırıyor

Son durum çıkışları ölçtüm kart çıkışından Diençleri yarıya düşürmeme rağmen 4V çıkmakta harici LPT kart ile deneme yapmama rağmen. Önerisi olan varsa önerdiği bir bilgisayar sistemi bilgisayarı değiştirmeyi düşünüyorum.

Sisteminin , yani paralel port arabirim , sürücüler , güç kaynakları , motorlar , spindle , kablolar ...
Resimlerini ekle , bakıp yorum yapabilelim.
Yakın zamanlarda bu çeşit dertler artmaya başladı.
Şase kaporta -toprak taş blendaj - ekranlama ... gibi konulara zaman zaman dikkat çekmeme ve bir takım belgeler eklememe rağmen pek rağbet eden olmadı.
Aslında zor bir konudur.
Temel eğitim almış elektrik -elektronik mühendislerinin bile zorlandığı ama bir takım prensiplere bağlı kalındığı sürece nasıl bir dert olduğundan haberinizin olmadığı bir konudur.
Kartlarda kullanılan eleman değerleri ve devreleri önemlidir.
Beslemeler çok önemlidir.
Uzun kablolamalar ve bunların kartlara bağlanış (kuplaj) şekilleri çok önemlidir.

Aşağıda 30 yıllık gariban torna+frezemin resimleri var.
Öylece çalışır durur.
Bir kaç kere mecburi değişimlerin dışında nasılsa öyle.
Tanıdık bir elektronikci bulamadığımdan doğru dürüst bir kutuya bile koyamadım.
Laptopun hemen 50 cm altında klasik ve invertor kaynak makineleri var.
Sistem çalışırken kaynak yaptığımda vakidir .
Değil sistemde evde bile topraklama taşlama betonlama gibi şeyler yoktur.
Canı çok tatlı olan kaçak akımlarla ilgili konuları araştırabilir.
Bütün bunlar demek değildir ki prensipleri boş verin.
Zaman zaman kartlarda değişiklikler yaparım ölçümler alırım filan
Ve işim bittiğinde tembellikten öylece kalırlar garibanlar.
Ara sıra laptopun üstündeki kedi patilerinin izlerini silerim hepsi o...:rolleyes:

Abi şimdi hemen çekemem resimleri ancak çekip eklerim. Sistemde servo sürücüler arası mesafe 10 cm invertörle servo sürücüler arası mesafe 40 CM kontrol kartı servo sürücüler arası mesafe 30 cm invertör kontrol kartı arası mesafe 1.3 Mt kontrol kartı sürücüler arası kabloların en uzunu 75 cm çift taraftan parazit kömürü var ekranlı kablo tüm sistem ve hepsi toprağa verilmiş durumda. Nötr toprak arası faz farkı çıkmadı. Panoda gerilimi yüksek kablolar alt kanalda düşük akım kablolar en üst kanalda aralarındaki mesafe 35 cm . Ama mesele şu gibi kontrol kartı belli bir Voltajı 5 V ye çıkarıyor. Benim ölçümüm ise kontrol kartı çıkışında 3.63 V çıkış öncesi dirençler öncesi ise 4.3V Delta asda B2 sürücülerin randımanı için ise oplokuplörün düzgün çalışması için gerekli akım 5V bu düzene bakarak sürücü üzerindeki 5V yi alıp kontrol kartı üstünden tekrar döndürmeyi düşünüyoruz başka bir kartta bunu yapmıştık. Kart kaldırırsa ne ala. Kaldırmazsa USB kart alıcam. Bu arada kart iki ayrı kısımdan oluşuyor. Kartın cnc ile ilgili kısmı 12 V DC topraksız izoleli güç kaynağı ile beslenirken swich ve rolelere giden kısmı 12 V DC Topraklı ayrı bir güç kaynağı ile beslenmekte. Buda tam izolasyon sağlıyor aslında. Görünen oki bilgisayar kartın üzerine gerekli Voltajı yollayamıyor. Seri LPT kart taktım ancak buda yeterli gelmedi. Zaten sürücü üzerindeki oplokuplör için gerekli akımı temiz biçimde yakalamadan diyer şeyere bakmak mantıklı gelmedi bize. Elektronik mühendisti bir arkadaş şu an ona bakıyor. Nitekim çıkışımız 3.4 V de kalmakta. Bu sıkıntı gibi geliyor.

Kusura bakma sadece teknik yönden yazıyorum.
Verdiğin bilgilerin hiç bir anlamı yok.
Kartın nasıl bir şey anlaşılmıyor.
Genellikle paralel porttan girişde 7414 gibi tamponlar olur ve schmitt trigger dir.
Yani 2.7 gibi çıkış 1 olur 2.2 gibi 0 olur.
O trigger bölgede kalınıyorsa ve sistemdeki azıcıkda olsa riplle varsa hataya yol açar.
(topraklama yaptım düzeldi diyenleri yanıltan bu gibi şeylerdir , yoksa topraklama hiç bir işe yaramaz ama doğru devre dizaynı ve ekranlama çok işe yarar !!! )
(Elektronik devrelerde toprak işareti gibi çizilen sembollar toprak için değildir , sistem beslemesinin ki genelde 5-12-24-48Vdc nin , eksisidir . Bunu topraklamak en büyük hatadır !!! )
Bu çıkış direnç üzerinden optoları sürer.
Çok önemli bir nokta , bu kat diğer katlardan ayrı beslenmelidir.
Kartın diğer kısımları yani giriş sinyallleri ve sürücü çıkışları ayrı beslenmelidir.
Giriş katı usb den beslenebilir !
Her bir opto 20mA ve usb max 500mA olduğu unutulmamalıdır.
Bu kat hatalı değerli (dizayn lı)ise , paralel port kablosu fazla uzun ve kalitesiz ise (blendaj önemli değil) hata yapar.
Hata veren pinlerin birinde 2 kanalda giriş ve çıkış sinyalleri ve şekilleri izlenmek en doğrusudur.
Aynı şekilde besleme kaynaklarında hatalı bir şeyler varsa osiloskop ile görülebilir , riple-pik gibi...

Girişlerde önemlidir , optik kuplajlı olmalı ve bu optik kuplaj beslemeleri girişten tamamen ayrı olmalıdır !

Bu şekilide uzayıp gider bütün bildiklerimizi sayıp dökecek halimiz yok.
Doğru dürüst bilgi ver ki alabilesin.
Mesela , gerekli Voltajı yollayamıyor...kapat -ayır o pini bak bakalım mesela yani...

-
Son bir şey daha servo larında mekanik hatalar olabilir.
Tipine ve ayarlarına bağlı bir şey.
Hata yapanla yapmayanın yerlerini değiştirdiğinde hata aynı eksende kalıyorsa , sistemde , hata yer değiştiriyorsa servo ve sürücü ayarlarında , hata aramak lazım.

Tabii bu arada forumu izlediğin için pc ve mach3 ayarları ile ilgili her şeyi iyi bildiğini ve doğru yaptığını varsayıyoruz.

-------
İlla değiştireceksen usb yerine ethernet öneririm.
Usb-ethernet de paralel portda görülen gerilim düşüklüğü hataları olmaz(yani çok düşük ihtimaldir).

Son düzenleme:
Kartım USB değil LPT sanırım usb ye göre daha çok sorun yaratıyor

Yukarıda 2. resimle 4. resim arasında fark var.
4. resimdeki daha sorunlu bir karttır.
Her birinin üzerinde kendimce değişiklik yaparak kulandım.
Artsoft mach3 sayfalerında kulanabileceğiniz kartların tanıtımları var.
Bir müddettir planetcnc nin usb cnc kontroller kartı ve tabii kendince yazılımı var .
Eski versiyonunun pcb si yazılımı filan ücretsiz yayında.
Yeni versiyonunun fiyatları biraz uçuk , malum usb den rakip az ve yeni pc laptop filan paralel portsuz.
Hangisi olursa olsun mümkün mertebe kısa ve kaliteli cinsinden olsun.
Printerde çalışan cnc arabirimde çalışmaya bilir !

----------

http://www.plmotion.com/Netshop-en/mcontroller/

http://www.machsupport.com/plugins.php

Son düzenleme:
Evet şu an elektronik mühendisi arkadaş kart üzerinde bazı değişiklikler yaparak düzgün Voltaj almamız için olan bölümü bitirdi. Şimdi ise kart üzerine paralel porttan düşük parazit gelmesi durumunda kartın bunu 5V ye çıkararak sürücülere gitmesini engellicek bir iki şey yapıyor. Bunlarla olmazsa gözümü sürücü ve motorlara dikicem

Kart üzerinde yaptığım değişikliklerle düzgün 4.2 V çıkış almaya başladım. Kaçırma yok gibi bir şey. Henüz 12 saattir işliyor ve şekilde eski kaymalar yok. Ancak düzgün 5V çıkış veren delta asda-b2 sürücüler için uygun USB Türkiye de satışı olan bildiğiniz kullandığınız MAch3 uyumlu cnc kart öneriniz varsa denicem.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri