ccs c ile RF

Recep bey, söylediğiniz RX-TX e TX-RX e bağlantısı; alıcı ve verici tarafının RS232 seviyesinde olduğunda geçerlidir. 16F84 ün bildiğim kadarı ile çıkışları TTL seviyesindedir. RS232 değildir. Bu durumda ;
  1. Alıcı verici RF modullerin seri portu TTL seviyesinde ise pic ile modul rasında seri bağlantıda TX-TX e ve RX-RX bağlanmalıdır.
  2. Alıcı verici RF modullerin seri portu RS232 seviyesinde ise picin çıkışı MAX232 ile RS232ye dönüştürülüp, RF modul seri bağlantısında TX-RX e ve RX-TX e bağlanmalıdır.

Recep bey,

benim yukarıda belirttiklerim aslında Pic ( yada donanım ) her ne olursa olsun, standart olarak uyulması gerekenler (Seri haberleşmenin donanımsal olarak uyulması gereken yapısı) hakkındadır. Amacım(ız) verilen bilgiler ışığında arkadaşların doğru sonuçlara en hızlı ve zararsız ulaşmasıdır.

Saygılar,

komple yazılmış halini mi istiyosunuz alayım pıc e yükleyim çalışsınmı istiyosunuz

hayır sadece kendim geliştirebileceğim örnek kod istemiştim. aslınsa bi yazılım buldum similasyonda çalışıyor ama devrede çalıştıramadım
putc(0b01010101);
putc('X');
putc('A');
delay_ms(10); ...
şeklinde, burda sormak istediğim biz X ve A gönderiyoruz ama pic bunu tanımıyor

.h dosyasına bu kodu ekle
#use rs232(baud=9600,xmit=PIN_C6,rcv=PIN_C7,parity = N,STREAM = dene,stop = 1)

xmit : veri yollacağın bacak
rcv : veri okuyacağın bacak

bu sayede donanımsal seri iletişim kurabilirsin.

Bu arada CCS ile uğraşıyorsan Serdar ÇİÇEK in CCS C ile PIC programlama kitabı sana çok yardımcı olur kolay gelsin

teşekkür ederim.picleri 876 ile değiştirdim, RX TX bacaklarına sahip, yazılım tamam gibi gözüküyor fakat simülasyonda çalıştıramadım.

Forum istatistikleri

Konular
128,388
Kullanıcılar
450,273
Son üye
rawengineer

Yeni konular

Geri