Ccs c 16f877 ile 4x20 lcd ilk açılış problemi

Merhabalar,
WhatsApp Image 2023-06-07 at 11.47.59.jpeg
ccs c 16f877 ile 4x20 lcd ile uygulama yapıyorum. ilk açılışta görselini paylaştığım gibi yada anlamsız ifadeler görünüyor mclr reset yaptığımda düzeliyor farklı metotlar denedim yazılım olarak brownout, put ve lcd init kısmına geçikme vermeme rağmen sonuç alamadım. ilk açılışta bu problemi gidermek için neler yapılabilir desteğiniz için teşekkürler saygılarımla.

mehmet bey b portunu kullanıyorum o şekilde tanımladım. D portunu kullanmak gerekli mi b portunu kullanmamın dezavantajı nedir. teşekkürler.

D portunda özel başka modüller yok. İlgili
mcu kataloğundan inceleyebilirsiniz.
PIC16F877

RB3 üzerinde PGM özelliği var. Bunun, sigorta
ayarlarından LVP 'nin kapatılması lazım.
Bunu kapatırsanız muhtemelen sorununuz
çözülecektir.

Son düzenleme:
#define LCD_ENABLE_PIN PIN_E0
#define LCD_RS_PIN PIN_E1
#define LCD_RW_PIN PIN_E2
#define LCD_DATA4 PIN_D4
#define LCD_DATA5 PIN_D5
#define LCD_DATA6 PIN_D6
#define LCD_DATA7 PIN_D7
#include <lcd.c> // muhakkak yukardaki kodlar bu satırdan önce olmalı
hangi bacakları kullandı iseniz onu yazıp dener misiniz?

devrede lcd b portuna bağlı kesinlikle d portuna mı bağlı olmalı b portunda olması bu probleme sebebiyet verir mi?
devreyi test ettiğimde sanki güç kaynağından enerji verildiği anda voltaj daha 5 volta ulaşmadan pic run moda geçtiği için olduğunu düşünmeye başladım. mclr yaptığımda düzeliyor ama ilk açılışta bu problem var. ilk açılıştaki bu problem esnasında cpu bence komutları işlemiyor çünkü diret output çıkışı vermesi gereken komutlar bile işlemiyor pıc donuk vaziyette bekliyor bu bilgiler ışığında yorumlarınızı rica ederim.

Kodunuzu, şemanızı ve devre resminizi
paylaşınız. Yoksa havanda su dövmeye
devam ederiz.
Config ayarlarınızla birlikte...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular