Can sıkıntısı

Buradaki arkadaslarin cogu amator. Bu nedenle pek guvenlik kurallarina bakmiyorlar ama ilk edinmeniz gereken aliskanlik makina parca islerken cok fazla yakinina girmemek ve mutlaka koruyucu gozluk kullanmak bilmemkacta 1 ihtimal olsa bile o 1 siz olabilirsiniz. Ozellikle metal isleyenler daha da risklidir...
Sayın ramertürk bende bu makineleri kullananlar için sakın eldiven ve kolları uzun bir giyecek kullanmayın diyorum,o kadar anlık gelişiyor ki herşey hiçbirşey yapamıyorsunuz,bir kamu spotu vardı ''iş kazası diye birşey yoktur,tedbirsizlik vardır'' çok doğru.
By lent hareket kaydetme olayına bende bi ara merak sarmıştım,aklıma bir örnek geldi sizinle paylaşayım,işyerimize speeddome kamera kurarken özelliklerinden bir taneside kameranın hangi bölgeleri sırasıyla gezinmesini istediğinizi ve hangi noktalarda zoom yapacağını önce manuel olarak siz yapıyorsunuz ve preset tuşuna bu gezinmeleri ve zoom olayını kaydettiğinizde tek butona bastığınızda sizin yaptığınız işlemi yapıyor,yani 200 dolarlık bir kamerada bu özellik var,record-play gibi,birde işyermizde bulunan robot kaynak makineside bu esasla çalışıyor,ya kodları yazıp istediğiniz koordinata yönlendirip öyle kaynak yapıyor,yada öğrenmeli mod seçeneğini seçerek manuel ayarda sizin ayarlarınızı kaydedip kaynağı o şekilde yapıyor.

İyi kötü yok yeter ki fikir versin.
Hayatımda gördüğüm en etkili mekanizmalardan biri bir vidaya tutturulmuş ucu kıvrık bir teldi !

O arkadaşa encoder'den bahsettim ama konusuna uzak olmalı ki devam etmedi.
Robotlarda öyle ( kaynak-montaj vs .. )
Serbest hareket ederken otomatik olarak belirli aralıklarla encoder okunuyor ve kaydediliyor.
Sonra aynısı kod olarak tekrar ediyor.
Cnc kontrollü sıvamalar var zaten ve arkadaşın verdiği resim onlardan alıntı gibi idi ..neyse uzun konu...

Antalya sanayide Felek ler vardır.
Bir baba ve 2 oğlu.
Babaları ( Turgut Felek ) tekniker mezunu , oğullarının ikisi de makine mühendisi.
Baba , 2 oğlunu da cebinden katlayarak çıkarır cinsten.
Zamanında bir yumurta makinesi görmüş ve gördüğüne ek de yaparak kopyalamış imal etmiş.
Hala satılır , oğlu Mehmet Felek yeni sanayide devam ediyor.
Banttan gelen yumurtaları ağırlığına göre seçip ayırıyor ve ayrı bantlara veriyor.
Orada böyle garip dişli ve zincir sistemi sayesinde dönen tek bir motorla başka işler de yapılırken eksantrik olan bir çift sayesinde hareket bir anında sanki neredeyse duruyormuş kadar yavaşlar.
Bu anda yumurta bir yere yavaşça konulur !

Alışmışız dişli yuvarlak olur daire gibi olur , cık köşelide olur ve iyide olur.

Sadece dönen değil en sonunda kalemle kağıda anlık saat rakamları yazan lüzumsuzu hatırlıyor musun ? :rolleyes:

Hadi bakalım buna ne kulp takacaksın.
Desene , hadi desene useless machine ?

2m3frde.gif

RISITAS_GIF_thumb.gif

Bu adamlar manyak :) vestern filmi gibi başlangıç yapmışlar... Bunlar esas CERN deki çarpıştırıcının grafiklerini yapsınlar bilimadamları ekran yerine koyunları izlesin :)
CERN-may-have-revealed-first-hints-of-Higgs-Boson-1.jpg

Biliyorum yorumlarınızı eksik etmeyeceksiniz ;)

O koyunlu video var ya , orada esas oğlanlar köpekler.
Çobanın ıslıklarına göre sürüyü ne tarafa süreceklerini biliyor ve uyguluyorlar.
Bununla ilgili belgeseller var.
Bu iş ve bu tür çobanlar ve köpekleri avustralya ve ingiltere de meşhur.
O köpekler sürekli koşmak istiyor bahaneye bakıyor.
Koşamazlarsa hasta oluyorlar.
İşte bu noktada eşi bulunmaz bir ekip oluyorlar çoban ve koyunlarla.

Üzerinde emek harcanmış şeyler boşa olamaz.
Hele ticari ise .
Mesela ben oldum olası şemsiyeye gıcığımdır az rüzgar essin şemsiyenin kendisi dahil her şey ıslanır ne anladım taşımaktan.
Zaten adı üstünde şems... güneşten korursa korur gerisi hikaye ama mesela plastiği aşağı kadar inen eh belki ...
Sigara içen için protesto ediyorum kötü örnek...
Ama motorlu çatal harika..
..o_O

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,983
Son üye
ardaxsm

Yeni konular

Geri