CİHAZIN ANTEN ÇIKIŞLARI ALICIMI YOKSA VERİCİMİ

abrekahmet

Üye
Merhaba, elimde bulunan frekans yayan ve sinyal alan bir cihazda iki adet 5dbi anten takılı. Ölçüm aletiyle cihazın anten çıkışlarındaki uçları ölçtüğümde, cihazda tanımlandığı gibi her uçtanda frekans çıkışı olduğunu görüyorum.
Anlayamadığım şey; iki uçta frekans yayıyorsa alıcı nerede? Rp Sma antenin çihazdaki erkek uçlu konnektörün iç ucundada dış ucundada frekans ölçümü yapılıyor. Bu Neden olabilir yardımcı olabilir misiniz?

Antenlerin hem alıcı hemde verici olabildiklerini duymuştum ama aklıma takılan şey; cihazda sabitlenmiş anten çıkışının hem dış yüzeyinde, hemde iç kısmındaki sivri uçta aynı değerde frekans ölçümü yapabiliyorum. Bu durum, yalnızca verici anten olduğunu

Anten resmi

Ekli dosyalar

• IMG_0266.JPG
    IMG_0266.JPG
    473.4 KB · Görüntüleme: 43
  • IMG_0268.JPG
    IMG_0268.JPG
    401.7 KB · Görüntüleme: 35
Antenlerin biri alıcı diğeri verici olması lazım. Siz nasıl ölçüp ikisininde verici olduğunu tespit ettiniz. Bunun için özel cihazlar olması lazım.

Antenlerin biri alıcı diğeri verici olması lazım. Siz nasıl ölçüp ikisininde verici olduğunu tespit ettiniz. Bunun için özel cihazlar olması lazım.
Kesmez ustam, frekans ölçebilen bir alet var elimde. Onunla ölçtüğümde, cihaz menüsünden seçtiğim frekanslar ölçme cihazına yansıyor. Ama dediğim gibi, antenelerin ikisinede bağlanacak konnektörlerin hem dış hemde iç sivri uçlarındada aynı frekansı okuyabiliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
ikisi alıcı,verici o modem değil mi? alıcıyla iletişim kurması gerek.

Kesmez ustam, frekans ölçebilen bir alet var elimde. Onunla ölçtüğümde, cihaz menüsünden seçtiğim frekanslar ölçme cihazına yansıyor. Ama dediğim gibi, antenelerin ikisinede bağlanacak konnektörlerin hem dış hemde iç sivri uçlarındada aynı frekansı okuyabiliyorum.
frekans değilde anten gücü ölçülse daha doğru tespit olurr. hemen yanında bir anten var ve sizin ölçtüğünüzde bir anten.

ikisi alıcı,verici o modem değil mi? alıcıyla iletişim kurması gerek.
Ustam bu cihaz radar görevi görüyor. Alan tarama denilen cihaz. Antenler alıcı verici anten olabilir bunü sözüm yok. Merak ettiğim cihazın üstündeki anten çıkışlarının her ikisininde dış ve iç kısımlarında frekans çıkışı olması. konnektörün iç sivri pin i vericiyse dış yüzeyde neden frekans var. Yok dış yüzey vericiyse iç sivri pinde neden frekans var. Merak ettiğim konu bu. Acaba bir yanlışlık mı var

Ustam sana bir soru daha yöneltsem; cihazda ki antenler 5dbi. Bu antenleri 15 dbi lik aynı frekans antenle değiştirsem daha iyi bir algılama meydana gelmez mi

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri