Buzzer sürücü devresi çalışmıyor

Tekno1246

Üye
Merhabalar. Elimde eski bir duman dedektöründen söktüğüm 3 bacaklı bir piezo buzzer var. Bu buzzer ı çalıştırmak için bir osilatör devresi yapmam gerekiyor devreyi yaptım fakat bir türlü çalıştıramadım. Sadece devreye ilk enerji verirken buzzer dan çok hafif pıt sesi geliyor ve daha sonra ses kesiliyor. Devrede 2N2222 NPN transistör kullanıldığını gördüm şu an elimde o transistör olmadığı için ve bacaklarının yerleri 2N2222 kodlu transistörle aynı olduğundan S9014 C331 kodunda bir NPN transistör taktım. Sizce devre neden çalışmıyor? Tüm direnç değerlerini doğru bir şekilde taktım. Transistörün frekans gibi özellikleri farklıysa bundan dolayı olabilir mi? Buzzer in resmi ve devrenin şeması aşağıda mevcuttur.

Ekli dosyalar

• images (2).jpeg
    images (2).jpeg
    9.4 KB · Görüntüleme: 15
  • images.png
    images.png
    3.3 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Buzzer uçlarını devrede doğru yerlere bağlamıyor olma ihtimaliniz var mı?

Buzzer uçlarını devrede doğru yerlere bağlamıyor olma ihtimaliniz var mı?
Hayır yok hocam hepsini doğru bağladığıma eminim. Buzzer da da bir sorun yok. Duman dedektörünün kendi entegresiyle bir devre yapıp buzzer ı çalıştırabilmiştim. Fakat enerjiyi kesip yeniden verdiğim zaman ses bazen gelmiyordu o yüzden bu devreyi yapma kararı aldım.

Son düzenleme:
Araştırırken denk geldiniz mi bilmiyorum ama birde şöyle bir uygulama devresi var. Elinizde malzeme varsa bunuda deneyebilirsiniz.

Araştırırken denk geldiniz mi bilmiyorum ama birde şöyle bir uygulama devresi var. Elinizde malzeme varsa bunuda deneyebilirsiniz.
Onu da denemiştim hocam o da olmamıştı. Ben transistörden şüpheleniyorum. Transistörü bir oyuncaktan sökmüştüm ama sağlamdı. Bana değerleri uyuşmuyor gibi geldi. Başka NPN transistör ile de denedim onda da çalışmadı. 2N2222 transistör almadan çalıştırmam gerek devreyi.

Onu da denemiştim hocam o da olmamıştı. Ben transistörden şüpheleniyorum. Transistörü bir oyuncaktan sökmüştüm ama sağlamdı. Bana değerleri uyuşmuyor gibi geldi. Başka NPN transistör ile de denedim onda da çalışmadı.
Bence sizin piezoda bir sıkıntı var. İkinci devre için herhangi bir NPN transistör olur diyede belirtilmiş. İki transistöründe arızalı olacağı sanmam ama oda bir ihtimal tabi ki.

Bence sizin piezoda bir sıkıntı var. İkinci devre için herhangi bir NPN transistör olur diyede belirtilmiş. İki transistöründe arızalı olacağı sanmam ama oda bir ihtimal tabi ki.
Bilemiyorum hocam entegreyle çalıştırdığımda kulak çınlatan bir sesi vardı şimdi ses seda yok. Elimdeki transistörün aynısından başka varsa onunla deneyeceğim.

@fgencal Hocam devreyi farklı bir NPN transistörle denedim yine olmadı bu sefer S8050 kodlu transistörle denedim. Daha öncesinde de numarasını hatırlamadığım bir transistör ve bobin devresiyle denemiştim sanırım bobinin direnci az olduğu için transistör patladı. (Yanlış da takmış olabilirim internette transistörün veri sayfasını bulamadım çünkü) Attığınız sayfada bobinin 200 ila 500 tur olması gerektiği ve 40 swg mıknatıslı olması gerektiği yazıyor fakat ben bobini hazır olarak bir cihazın içinden söktüğüm için sarım sayısını bilmiyorum ve bobinin üzerinde herhangi bir numara da yazmıyor. Şimdi tekrar S8050 transistörü bobin devresi ile deneyeceğim. Bu sefer transistörün pinlerini doğru şekilde bağladım. Transistör patlar mı sizce bobinden dolayı? Bobinin resmi aşağıda mevcut.

Ekli dosyalar

• IMG20230209175204.jpg
    IMG20230209175204.jpg
    469 KB · Görüntüleme: 9

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular