Buzdolabının atık suyu ve değerlendirilmesi...

elektrofizikci

Usta Üye
Merhabalar.
Geçen buzdolabının arkasını söküp bir temizliğini yapayım dedim...
Atık su deposunu aradım bulamadım önce... Evlenmeden önceki (annemin evinde :)) dolapta bildiğiniz bir tank vardı, orda birikiyor, kokmaya başlayınca dolduğunu anlıyorduk...(Markası Arçelik di)

kendi evimdekinde (Markası Samsung)önce bulamadım, iice baktım bir su birikintisi vardı, inceledim. Tank bu olmalıydı ama alenen açıktı. Şöyle iyice inceleyince şunu farkettim veya kendimce şu sonucu çıkardım:

Adamlar atık suyu soğutucu ile aynı kaba koymuşlar ki, dolaptan çıkan soğuk su dolabı soğutan sisteme faydası olsun ayrıca dönüşte sıcak olarak gelen akışkan aynı zamanda suyu ısıtıp buharlaşmasını hızlandırıyor ve kapta suyun taşmasını engelliyor...

20140424_120006.jpg

Muhtemelen bilenler vardır ama ben ilk defa gördüm, hoşuma gitti paylaşmak istedim... Çok akıllıca ve mantıklı geldi bana...

sağlıcakla...

Benim de serviste çalışma günlerimden akılda kalma, boschun su kabı kompresör tepesi üstünde, ısınan komp suyu buharlaştırır

merhaba buzdolabının altını süpürmek için çektiğimizde su aktığını gördüm arka kapağı açınca bir hortumun boşta olduğunu gördüm muhtemelen bu beyaz kaptan çıkmış olduğunu düşünüp oraya taktım ama yazılanlara göre doğru yaptığımı düşünüyorum.Ekli dosyayı görüntüle 21761

Ekli dosyalar

• P_20150201_124821.jpg
    P_20150201_124821.jpg
    1,022.7 KB · Görüntüleme: 177
Bizim vestel buzdolabında da tank kompresörün üzerinde, taşma ihtimali yok hiç, by lent ustanında dediği gibi ısınan kompresör buharlaştırıyor suyu

Kompresör borusuna yapılan sistem daha mantıklı hem basma basıncını düşürür hemde verimi arttırır daha az elektrik harcar.

Katılıyorum, kompresörün üzerinde olan sistem sadece kolaylık sağlıyor ( kompresörün ısı atımında biraz faydası da oluyordur ama göz ardı edilebilir seviyededir bence.) Direkt olarak boruya uygulandığında verim elbette artıyordur.

BUZDOLAP ATIK SUYU İÇİN PRATİK BİR YÖNTEM GELİŞTİRDİM beyaz eşeya üreticileriilgilenirse düşüncemi satmak istiyorum, aslında patent almayı da düşünüyorum özellikle yerli firmalar tercihimdir, yabancı firmalar alacak olursa türk patenti olarak ismi geçmeli

Arkadaşlar benim dolaptada atık su kabı doluyor ve taşıyor yere dökülüyor çözümü olan varmı

Pek normal değil normalde taşmaması lazım.

Bu aklıma şu durumu getiriyor ,

Ya dolabınızın kapısı gün içinde çok açılıp kapanıyor içeri giren nem yoğuşup drene oluyor
Yada kapı contalarında kaçak var sürekli içeri hava alıyor suyun dolmasına bu neden oluyor.

Önce bunun tesbit edilmesi lazıım.

Benim fikrim contada sıkıntı olabilir mıknatısları dolabın kapısını tam kapatmıyor olabilir sarkma olabilir. Kontrol ediniz.

Kapı çantaları aldigimdada sorunlu gibiydi tam kapanmiyor gibi oluyordu fakat onemsemedim beş yıldır kullanıyorum son bir aydır bu sorun var uç günde bir kap doluyor ve su yere akıyor tesekkurederim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri