Buzdolabı topaklamaya da enerji veriyor.

technic45

Üye
Arçelik buzdolabım elektrik çarpıyor. Topraklama hattı çekip yeni topraklama kazığı çaktım.. yalnızca buzdolabı bağlı ama kazığın girişine kadar bizzat güçlü bir ışık yakıyor kontrol kaleminde.. ve çarpıyor. Kompresör gitmiş diyen oldu ama soğutmasında herhangi bir sorun da yaşamıyorum.. desteklerinizi bekliyorum saygılar

Arçelik buzdolabım elektrik çarpıyor. Topraklama hattı çekip yeni topraklama kazığı çaktım.. yalnızca buzdolabı bağlı ama kazığın girişine kadar bizzat güçlü bir ışık yakıyor kontrol kaleminde.. ve çarpıyor. Kompresör gitmiş diyen oldu ama soğutmasında herhangi bir sorun da yaşamıyorum.. desteklerinizi bekliyorum saygılar
Buzdolabını tamir ettirmeyi düşünmüyor musunuz?

komprosörü değiştirt bu şart, sen topraklamayı tam anlamıyla yaptın diyelim kaçağı önledin ama toprağa akan akım sana fatura olarak dönecektiir, artık kaç watt değerinde kaçak varsa yani 20 watmı 100 watt mı herneyse ayın 30 günü 720 saat boşa sarfiyat demektir

elektrikçi çağır iyi bir topraklama ve kaçak akım taksın arıza varsa zaten ortaya çıkar çalıştıramazsın bu işlerin şakası yok

güzel insan, hayat bu kadar ucuz değil. hani seni Allah koruyor değil, ilahlar koruyor. çünkü Allah kitabında der ki, "ben sizlere kullanasınız diye akıl verdim" okumadığın kitabını oku ve o işleri işinin ehline yaptır.

Muhtemelen kaçak akım rölesi yoktur ya da arızalıdır. Bahsedilen insanı çarpacak seviyede olmasında atması beklenirdi. kontrol kalemi ile kaçak seviyesini belirleyemezsiniz. Ölçü aleti ile faz-toprak arası gerilim ve akım ölçümü yapılmalı.
komprosörü değiştirt bu şart, sen topraklamayı tam anlamıyla yaptın diyelim kaçağı önledin ama toprağa akan akım sana fatura olarak dönecektiir, artık kaç watt değerinde kaçak varsa yani 20 watmı 100 watt mı herneyse ayın 30 günü 720 saat boşa sarfiyat demektir
Benzer bir durum binamızda olmuştu. Bodrumda çevredeki suların biriktiği bir metre derinliğinde bir kuyu var ve kuyudaki flatör/şamandıralı dalgıç pompanın bir şekilde flatörü patlamıştı. Ne kadar süre öyleydi bilmiyorum, bir gün bodruma/garaj inince kuyudan dumanlar/buhar çıktığını farkettim ve derhal pompanın fişini çektim. Bereket pompanın yanması ve o ayın faturası epeyce yükselmiş olmasıyla ucuz atlatmıştık. Ucuz derken o zamanki 750TL bobin sarımı yerine 1250TL'ye yeni bir kendinden gizli flatörlü bir pompa alıp sistemi yenilemiştik.

Son düzenleme:
Benzer bir durum binamızda olmuştu. Bodrumda çevredeki suların biriktiği bir metre derinliğinde bir kuyu var ve kuyudaki flatör/şamandıralı dalgıç pompanın bir şekilde flatörü patlamıştı. Ne kadar süre öyleydi bilmiyorum, bir gün bodruma/garaj inince kuyudan dumanlar/buhar çıktığını farkettim ve derhal pompanın fişini çektim. Bereket pompanın yanması ve o ayın faturası epeyce yükselmiş olmasıyla ucuz atlatmıştık. Ucuz derken o zamanki 750TL bobin sarımı yerine 1250TL'ye yeni bir kendinden gizli flatörlü bir pompa alıp sistemi yenilemiştik.
bu gibi durumlarda yüzmü pahalı astarmı polemiği çıkıyor,
acaba eşyanın tamir bakımı kaç para tutar? toprağa yada nötör'e akan boşa sarfiyat ne kadar fazla fatura getirir? günümüzde aşağı tükür sakal yukarı tükür bıyık misali durum malum,

elektrikciyim mahalle arası,,, uyarıyorum makinan arızalı teyze abi neyse, yaptıramam oğlum nerde o kadar para bende cevabını alıyoruz çoğunlukla,
genellikle b.dolabı ve çamaşır makinası kaçak yapıyor, ç.makinaları rezistansı patlaksa makina su aldığında kendini belli ediyor, yada çık geç ısıtıyor,

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri