Buzdolabı üstüne vurunca çalışıyor

Merhaba, evdeki nofrost beko buzdolabı sadece üstüne vurunca çalışıyor. neden yapıyor olabilir bunu? bazen kendi çalışıyor ama çoğunlukla durduktan sonra tekrar kendi çalışmıyor, üstüne vurunca hemen başlıyor çalışmaya..

Ben tamirci değilim.
Kısmende yardımcı olabilecek biri çıkabilir.
Buzdolabının fotosunu ve kimliğini ( model vs gibi tam nereye vurulup çalıştığını yazarsaniz daha iyi bilgi alış verişi olur.

Sanki bu alt videoyu seyretmis gibisiniz .

Kolay gelsin sağlıcakla.

Ben tamirci değilim.
Kısmende yardımcı olabilecek biri çıkabilir.
Buzdolabının fotosunu ve kimliğini ( model vs gibi tam nereye vurulup çalıştığını yazarsaniz daha iyi bilgi alış verişi olur.

Sanki bu alt videoyu seyretmis gibisiniz .

Kolay gelsin sağlıcakla.

hayır izlemedim ama basit bir sorunu var gibi görünüyor. bizimkiler yenisini alalım diyorlar, ben de çalışan dolabı çöpe atmak istemiyorum. o yüzden belki başına gelen veya bu sorunla karşılaşan olmuştur diye yazdım buraya.. resmileri ekledim. belki 20 yaşında dolap ama o zamanın üst modellerinden..

IMG_20231109_082104.jpg

bu bölgeye vurunca çalışıyor.
IMG_20231109_082158.jpg

IMG_20231109_082648.jpg

IMG_20231109_082735.jpg

hayır izlemedim ama basit bir sorunu var gibi görünüyor. bizimkiler yenisini alalım diyorlar, ben de çalışan dolabı çöpe atmak istemiyorum. o yüzden belki başına gelen veya bu sorunla karşılaşan olmuştur diye yazdım buraya.. resmileri ekledim. belki 20 yaşında dolap ama o zamanın üst modellerinden..

Kırmızı bölğeden kartı çıkardınız herhalde .

Elinize bulaşık eldiveni giyip ve kendinizi diğer korumaya alıp
Vurdunuz bölğeye giden kabloları kontrol etmeniz . ( kart tarafı ve buzdolabı içindeki bağlantı yeri kablolarını )

Buzdolabı içi parçalarının kontrolu .

Diğer : Sorun çözülmese kartın üzerindeki parçalara plastik bir ürünle hafif vurup test yapmak . ( mantıksız işlemler )
Biraz ilkel işlemler ama .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla .

IMG_20231109_082158.jpg

IMG_20231109_082648.jpg

Son düzenleme:
Kırmızı bölğeden kartı çıkardınız herhalde .

Elinize bulaşık eldiveni giyip ve kendinizi diğer korumaya alıp
Vurdunuz bölğeye giden kabloları kontrol etmeniz . ( kart tarafı ve buzdolabı içindeki bağlantı yeri kablolarını )

Buzdolabı içi parçalarının kontrolu .

Diğer : Sorun çözülmese kartın üzerindeki parçalara plastik bir ürünle hafif vurup test yapmak . ( mantıksız işlemler )
Biraz ilkel işlemler ama .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla .

Ekli dosyayı görüntüle 102778

Ekli dosyayı görüntüle 102779
kart isaretlediğiniz yerdeki kapağın altında. kapağı söküp fotoğrafını çektim sadece. bir de belki temassızlık falan vardır diye hafifçe vurdum bağlantılara..

Öncelikle soketlerde temassızlık var mı kontrol edin.Resimde işaretlediğim yer buzdolabınızın ''reset'' tuşudur.Fiş takılı iken reset butonuna yalıtımlı bir nesne ile basın.Ön panel üzerinde bulunan tuşa (resmi net olarak göremediğim için hangi tuştur yazamıyorum) her seferinde bir kez basın.Her basmada fan,lamba,motor,rezistans test edilir ve program bitirilir.Sorununuz düzelmez ise kart üzerindeki röle ve kondansatörleri değiştirin.Ic 4 yazan transistörün de sağlamlık kontrolünü yapın.

Sizden ricam,lütfen reset işlemi yaparken elektrik akımından kendinizi korumanız.Keza fiş takılı iken reset yapılması gerekiyor ve ''TEHLİKELİDİR''

rkx0sgm.jpg

Ekli dosyayı görüntüle 102767
Üzerinde beyaz etiket bulunan siyah kutu(röle) var.
O bozuk olabilir.
@arkaplan attığı videoda o parça bozuk idi. :)
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/buzdolabı-üstüne-vurunca-çalışıyor.151891/post-1001100

Üzerinde beyaz etiket bulunan siyah kutu(röle) var.
O bozuk olabilir.
@arkaplan attığı videoda o parça bozuk idi. :)
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/buzdolabı-üstüne-vurunca-çalışıyor.151891/post-1001100
Kartta 2 adet röle var.Hangisi arızalıdır net olarak bilinmediği için 2 adet röle ve kondansatörlerin değişmesi gerekir.Tabi en sağlıklı yöntem ölçüm için cihaz varsa sağlamlık kontrolü ve bireysel değişim.Yok ise profesyonel yardım.
Selametle.

kart isaretlediğiniz yerdeki kapağın altında. kapağı söküp fotoğrafını çektim sadece. bir de belki temassızlık falan vardır diye hafifçe vurdum bağlantılara..

Yorumlar Prof arkadaşlardan
Kolay gelsin sağlıcakla.

İyi akşamlar . Dolabinizdaki sorun neymiş öğrenebildiniz mi? Aynı sorun benim dolaptada var.
Merhaba, evdeki nofrost beko buzdolabı sadece üstüne vurunca çalışıyor. neden yapıyor olabilir bunu? bazen kendi çalışıyor ama çoğunlukla durduktan sonra tekrar kendi çalışmıyor, üstüne vurunca hemen başlıyor çalışmaya..
İyi akşamlar . Dolabinizdaki sorun nerden kaynakliymis ogrenebildiniz mi? Aynı sorun bizim dolaptada var.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri