Buton Uygulaması

isoment01

Üye
Arkadaşlar stm8 de bir uygulama yapmaktayım. Basitçe mevzunun özünü anlatacak olursam iki butonum var bunlar up ve down butonları , bu butonlara basarak bir dizideki sayıları up ve down yapmak istiyorum fakat şöyleki;
up ve down butonlarına sürekli bastığımda sürekli bir iniş çıkış yapacak tek tek bastığımda ise tek tek dizideki her değere inecek ve ya çıkacak bunu nasıl yapabilirim ? İnternette bu tarz uygulamaları nasıl bulabilirim ikisini birleştiren bir uygulama göremedim.
Yardımlarınızı bekliyorum .

İpucu vereyim sonra gerekirse ki zannetmiyorum kendinde yöntem geliştirirsin detaylı yazarım.
Butona basılması ve butonun bırakılması şeklinde iki temel durumun var aslında.
Buton basıldığında bir zaman başlatıp
buton bırakılmadığı müddetçe bu zamanı ve butonun halen bırakılıp bırakılmadığını kontrol edebilirsin.
Belirli bir zaman boyunca buton bırakılmadıysa dizideki sayıyı istediğin zaman aralıklarıyla arttırır veya azaltırsın.
Buton bırakıldığında zaman sayacını sıfırlarsın.
Yani timer veya system tick denen yapı ile ilgili örneklerede geçmen gerekecek.

Teşekkürler güzel bir ipucu oldu sonuçları paylaşacağım.

İpucu vereyim sonra gerekirse ki zannetmiyorum kendinde yöntem geliştirirsin detaylı yazarım.
Butona basılması ve butonun bırakılması şeklinde iki temel durumun var aslında.
Buton basıldığında bir zaman başlatıp
buton bırakılmadığı müddetçe bu zamanı ve butonun halen bırakılıp bırakılmadığını kontrol edebilirsin.
Belirli bir zaman boyunca buton bırakılmadıysa dizideki sayıyı istediğin zaman aralıklarıyla arttırır veya azaltırsın.
Buton bırakıldığında zaman sayacını sıfırlarsın.
Yani timer veya system tick denen yapı ile ilgili örneklerede geçmen gerekecek.
hocam kuramadım . Şöyleki bir timer1 kurdum 1 saniyelik. Buton up ve down tuşlarına 0.5sn den uzun basınca tüm dizimdeki rakamları sırayla 0.5sn( ya da daha az ) arayla up ve ya down yapsın ;
0.5sn den kısa basınca 1 saniye arayla tek tek up ve ya down yapsın ıstıyorum hocam.
araya delay koymadan yapmak istiyorum tamamen aradaki zamanları da timer ile halletmeye calısmak ıstıyorum.

0.1 saniye timer kurdun,
her timer kesmesinde buraya geliyorsun,
durum_sayaç1 aktif mi?
evet > zaman_sayaç1 1 arttır çık >
hayır > sıradaki işlem veya çık >
----------------------------------
Ana döngüde ise:
buton1 basıldımı?

[evet
durum_sayaç1 başla = EVET yap (timer kesmesine gidince bakılıyor)
zaman_sayaç1 = 10 oldu mu? 1)Evet> Buton1_Sayaç 1 arttır, 2)Hayır> Sıradaki işine(buton bırakıldımı) bak
Buton1 Bırakıldı mı? 1)Evet > durum_sayaç1 = 0, zaman_sayaç1 = 0 yap çık buton 1 içinden,
2)Hayır 2 satır yukarıda sorduklarımızı sormaya devam ediyoruz öyleyse
evet sonu]

[hayır
sıradaki işine bak
]

Artık bunları if else ile yazıp derleyip deneyip burada paylaşırsın kodu.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri