Bursa'daki Yangın MR Tomografi Kabloları

bir yangının çıkış nedeninin kablo olması bana olası gelmiyordu. Bursada çıkan yangının bir kablodan değil de bir izmaritten çıktığını duymuş olmak, yukarıda sorduğum sorularımın yanıtsız kalması nedeniylemidir bilinmez! beni şaşırtmadı.:(

Yukarıdaki sorularımı hala teknik bir dil ile yanıtlayan olmaması da beni hayli düşündürüyor. Bu konunun gizemi ortadan kaldırılmalıdır. Bir kişinin gördüğü her kabloyu, her şalteri ortalığı yakıcı bir tesisat elemanı gibi görünüyor olması aklıma sığmıyor. Şu durumu açıklayarak sormak istiyorum. Normal olarak bir elektrikçi(mühendis, tekniker, teknisyen usta...) 2,5 mm2 bir iletkenin ne kadar akım taşıyacağını elbette bilir. Şöyle bir deney yapılsa; 2,5 mm2 bir kabloya yükleyebildiğimiz kadar yük yüklesek, yani çekeceği sınır akımdan daha büyük bir akımı bu kablodan geçirsek, bu kablo alev alarak yanar mı? Deneysel olarak bunu gözlemleyen hiç oldu mu?

bir yangının çıkış nedeninin kablo olması bana olası gelmiyordu. Bursada çıkan yangının bir kablodan değil de bir izmaritten çıktığını duymuş olmak, yukarıda sorduğum sorularımın yanıtsız kalması nedeniylemidir bilinmez! beni şaşırtmadı.:(

Yukarıdaki sorularımı hala teknik bir dil ile yanıtlayan olmaması da beni hayli düşündürüyor. Bu konunun gizemi ortadan kaldırılmalıdır. Bir kişinin gördüğü her kabloyu, her şalteri ortalığı yakıcı bir tesisat elemanı gibi görünüyor olması aklıma sığmıyor. Şu durumu açıklayarak sormak istiyorum. Normal olarak bir elektrikçi(mühendis, tekniker, teknisyen usta...) 2,5 mm2 bir iletkenin ne kadar akım taşıyacağını elbette bilir. Şöyle bir deney yapılsa; 2,5 mm2 bir kabloya yükleyebildiğimiz kadar yük yüklesek, yani çekeceği sınır akımdan daha büyük bir akımı bu kablodan geçirsek, bu kablo alev alarak yanar mı? Deneysel olarak bunu gözlemleyen hiç oldu mu?

evet bizzat ben bu deneyi 1985 yılında okulda yaptım. ve malesef ki cayır cayır yandı. kokusu hala burnumdadır. eee nede olsa ilkti. sonra alıştım yüksek akımlarda çalışmaya.

kablonun yanmasıda ilk önce izolasyon ısınıp yumuşuyor ve eriyerek akıyor ve izolasyonu bozuyor. sonra izolasyonu bozulan noktadan karbonlaşma başlıyor. bir süre sonra karbonlaşan bölgede atlamalar patlamalar oluşup alev almasına neden oluyor.

Bu deneyle ilgili şunları sormak istiyorum?
1-Kablonun kesiti neydi?
2-Kablonun yalıtkan cinsi neydi?
3-Kablodan ne kadarlık bir akımı geçirebildiniz?
4-Ne kadar sürede yanma gerçekleşti.
4-Okulda yaptığınız bu deney sizin kendi deneyiniz miydi yoksa benim söylediğim amaca yönelik mi bu deney gerçekleşti?
5-Hayatınızın her hangi bir aşamasında kompanzasyon panoları dışında bir kablonun yada bir şalterin yandığına(kararma değil alev alma) şahit oldunuz mu?

Bu deneyle ilgili şunları sormak istiyorum?
1-Kablonun kesiti neydi?
2-Kablonun yalıtkan cinsi neydi?
3-Kablodan ne kadarlık bir akımı geçirebildiniz?
4-Ne kadar sürede yanma gerçekleşti.
4-Okulda yaptığınız bu deney sizin kendi deneyiniz miydi yoksa benim söylediğim amaca yönelik mi bu deney gerçekleşti?
5-Hayatınızın her hangi bir aşamasında kompanzasyon panoları dışında bir kablonun yada bir şalterin yandığına(kararma değil alev alma) şahit oldunuz mu?

cevapları aşağıya doğru sıralıyorum;
5. soruya kadar malesef detayları hatırlamıyorum. Ama iş hayatımda bir çok kez kablo yanmalarına şahit olmuşumdur. Mesleğim gereği üretimini yaptığımız cihazların elektronik aksamlarındaki akımlar 200 ila 4000 A civarında kondansatör gruplarında ise 45000 Ampere e kadar çıkmaktadır. Yukarıda bahsetmiş olduğum deney okulda değil staj da gerçekleştirilmiştir. tamamen kablonun dayanımını ölçmek içindi. Ama koku berbattı.

cevapları aşağıya doğru sıralıyorum;
5. soruya kadar malesef detayları hatırlamıyorum. Ama iş hayatımda bir çok kez kablo yanmalarına şahit olmuşumdur. Mesleğim gereği üretimini yaptığımız cihazların elektronik aksamlarındaki akımlar 200 ila 4000 A civarında kondansatör gruplarında ise 45000 Ampere e kadar çıkmaktadır. Yukarıda bahsetmiş olduğum deney okulda değil staj da gerçekleştirilmiştir. tamamen kablonun dayanımını ölçmek içindi. Ama koku berbattı.

1-Bir çok kez karşılaştığınız kablo yanmalarının nedenleri nelerdi?
2-Kablonun yanmasının önüne nasıl geçilir.?
3-45000 amperlik akımı hangi kesitte kabloyla taşıyabiliriz?
4-Doğru sigorta akımları seçilmiş bir kablonun ve uygun şekilde döşenmiş kablonun yanması olasımıdır?
5-Yangın haberlerinde "elektrik kontağından çıkan yangın şeklinde bir tabir var". Sizce yangın elektrik tesisatının(kablo, şalter, kondansatör...) yanmasından mı meydana gelir yoksa elektrik kontağının ark yapması sonucu ortamda bulanan yanıcı bir maddenin yanmasıyla mı yangın olur.?

1-Bir çok kez karşılaştığınız kablo yanmalarının nedenleri nelerdi?
2-Kablonun yanmasının önüne nasıl geçilir.?
3-45000 amperlik akımı hangi kesitte kabloyla taşıyabiliriz?
4-Doğru sigorta akımları seçilmiş bir kablonun ve uygun şekilde döşenmiş kablonun yanması olasımıdır?
5-Yangın haberlerinde "elektrik kontağından çıkan yangın şeklinde bir tabir var". Sizce yangın elektrik tesisatının(kablo, şalter, kondansatör...) yanmasından mı meydana gelir yoksa elektrik kontağının ark yapması sonucu ortamda bulanan yanıcı bir maddenin yanmasıyla mı yangın olur.?

45000 lik akım bizde yaklaşık 95 kablolardan bir birine paralel bağlı 3 adet su hortumunun içine 12 şer tane olmak üzere kullanıyoruz. Ancak bu kablolar içinde bulundukları hortumların içinden de su dolaşmasından dolayı su soğutmalı enerji kablosu olarak adlandırılıyor.

Çoğu elektrik kontağı denen şey ise bence periyodik olarak Bakım görmeyen herşey gibi ısındıkça gevşer ve gevşedikçe de ısınır. Bunun gibi tabi projenin gücünün dışına taşmak diye bir durumda varki en çok yangın vakkaları bu sebeple oluyor.

Eğer ortamda yanıcı bir gaz varsa herhangi bir ark ile yangın neredeyse kaçınılmazdır.

Kabloların yanmasının önüne düzenli kontrol ve bakımla geçilir. Siz hiç birkaç senede bir evdeki bütün anahtar ve prizleri kontrol ettiriyormusunuz. Herhangi bir elektrikli cihazın bakımlarını yaptırıyormusunuz. Hayır!.. Aynen benim gibi. Durum böyle olunca bu görünen kazalar kaçınılmaz oluyor.

45000 lik akım bizde yaklaşık 95 kablolardan bir birine paralel bağlı 3 adet su hortumunun içine 12 şer tane olmak üzere kullanıyoruz. Ancak bu kablolar içinde bulundukları hortumların içinden de su dolaşmasından dolayı su soğutmalı enerji kablosu olarak adlandırılıyor.

Çoğu elektrik kontağı denen şey ise bence periyodik olarak bakım görmeyen herşey gibi ısındıkça gevşer ve gevşedikçe de ısınır. Bunun gibi tabi projenin gücünün dışına taşmak diye bir durumda varki en çok yangın vakkaları bu sebeple oluyor.

Eğer ortamda yanıcı bir gaz varsa herhangi bir ark ile yangın neredeyse kaçınılmazdır.

Kabloların yanmasının önüne düzenli kontrol ve bakımla geçilir. Siz hiç birkaç senede bir evdeki bütün anahtar ve prizleri kontrol ettiriyormusunuz. Herhangi bir elektrikli cihazın bakımlarını yaptırıyormusunuz. Hayır!.. Aynen benim gibi. Durum böyle olunca bu görünen kazalar kaçınılmaz oluyor.

Sayın Tossun2008;
Pek çok ev vardır ki elektrik tesisatı döşendikten sonra uzun müddet her hangi bir müdahale yapılmamıştır. Müdahale yapılmamasına rağmen tesisat kaynaklı yangınla ilgili çok fazla haber görmedim. Yaşadığım yerlerde de pek duymadım. Zaten elektrik böyle tehlikeli bir kaynak olsaydı hemen hemen hergün bir tesisatın yandığıyla ilgili haberler alırdık.

Kablo yanmalarıyla ilgili yaşadığınız deneyimleri ve nedenleriyle ilgili bilgileri de paylaşırsanız sevinirim.
Saygılar.

Hocam, ortaokulda gençlik kampına gittik. Lojmanlar yeni olduğundan henüz sıcak su tertibatı döşenmemiş. Bizde de merak var ya... Çarşıdan ani su ısıtıcılardan aldık. Tabi akım nedir. Voltaj nedir bilmiyoruz. 0.75 kablo ile bağlantılarını yaptım. Arkadaşlar duşlarını aldılar. Sonra ben girdim. Arkadaşın biri ben duştayken elektrik sobasını da açıyor. Sonra bir yanık kokusu. Birde ne göreyim. Duvarın üzerine kroşelerle çaktığımız kablonun izolasyonu yok, erimiş ve yanıyor. Benim böyle bir anım vardır.

kablonun akım değerleri doğru hesaplanmalı vede tolerans değeri bırakılmalıdır..
belkide bağlantı elemanlarındaki gevşeme meydana getirmiş olabilir..

Sayın Tossun2008;
Pek çok ev vardır ki elektrik tesisatı döşendikten sonra uzun müddet her hangi bir müdahale yapılmamıştır. Müdahale yapılmamasına rağmen tesisat kaynaklı yangınla ilgili çok fazla haber görmedim. Yaşadığım yerlerde de pek duymadım. Zaten elektrik böyle tehlikeli bir kaynak olsaydı hemen hemen hergün bir tesisatın yandığıyla ilgili haberler alırdık.

Kablo yanmalarıyla ilgili yaşadığınız deneyimleri ve nedenleriyle ilgili bilgileri de paylaşırsanız sevinirim.
Saygılar.

Merhaba,

Elektrik kontağından çıkan yangın diye googleda araştırma yaparsanız çıkan yangınların oransal olarak oldukça yüksek bir değere sahip olabildiğini görebilirsiniz. Zannedersem bu oran Amerika'da %33.

Elektrik aslında güvenli bir enerjidir ancak yangının ana yakıt malzemesi değildir. Elektrik kontağı olarak adlandırılan bir çok yangın kullanılan elektrik malzemesinin içinde olabilen yanıcı, patlayacı maddelerden çıkar. Kablo içerisindeki örneğin bakır iletken akkor haline gelinceye kadar akım taşıyabilir ancak sorun hiçbir yalıtım malzemesinin bu akkor haline gelmiş kabloyu yalıtamamasından kaynaklanır. Kabloların yalıtım malzemesi 75 derecenin üzerinde izolasyon özelliklerini kaybetmeye başlarlar ve sertleşirler ve daha sonra yanıcı hale gelebilirler.

Örneğin bir pano düşünün bir kablo baraya bağlı. Ancak kablonun bağlantı noktası tam olarak iletkenlik sağlayamıyor ve geçiş direnci yüksek. Diğer bir değişle kablonun kesidi uygun olmasına rağmen bağlantı noktasında kesidiniz düşüyor. İşte bu nokta yüksek direnç etkisi yapıp sıcaklık artacaktır. Zamanla kablonun dış yalıtım malzemesi yalıtım özelliğini kaybedecek ve bir noktada kablonun dış yalıtımı yanmaya başlayacaktır. Kablo dış iletken malzemesi birkez yanıcı olduktan sonra hızla ilerleyecektir ve burdan etrafa damlayabilecek damlalar yanıcı malzemelerde yangının başlamasına yol açacaktır. Tabi bu malzeme yanarken ortama zehirli gazlar çok büyük bir hızla yayılacaktır.

Bu tip bir yangında kısa devre çok sonra meydana gelebilir veya hiç gelmeyebilir dolayısıyla kısa devresi meydana gelene kadar korumasızsınızdır.

Aynı durumu evler için düşünelim. Marketten 5'li uzatma prizi aldınız ve ucuz olsun diye Çin malı ürüne gözü kapalı para verdiniz. Sonra bu prize fırınınızı, buzdolabınızı, bulaşık makinenizi vs bağladığınız. Oysaki bu uzatma kablosu içerisinde kablonun kesidine bakmadınız. (Elektrikten anlamayan bir çok insan bunu bilmiyordur zaten) Tüm cihazlar devreye olduğunda kablonun kesidi uygun değilse çok ciddi ısınacaktır ve bağlantı noktaları dirençleri yüksek olduğundan daha fazla ısınacaktır. İşte bağlantı noktası ile temas edebilecek plastik malzeme, kablo yalıtımı bir süre içinde yanmaya başlayabilir ve gazetelerde bu yangını genellikle elektrik kontağından çıkan yangın olarak görebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri