Bu projede ADP Panosuna sayaç gerekli mi?

elektelekt

Üye
Selam abiler. Kafama bir soru takıldı size sormak istedim.

İçinde 8 tane villa bulunan bir site var. Bunların enerji besleme yolu sanırım; enerji dağıtım şirketinin kendisine ait Box'tan yada trafosundan sitenin içindeki ADP panosuna ve ADP Panosundanda bu villaların sayacına enerji gidecek şekilde oluyor.

Bazı projelerde enerji dağıtım şirketleri projenin içinde bağımsız bir çok sayaç olsa bile, ADP panosuna merkezi sayaç istiyor. O projedeki toplam harcanan gücü o panoda görmek istiyor. Mesela şehir pazar alanı projelerinde. Pazar alanındaki her tezgahta bağımsız sayaç olmasına rağmen her sayacı dolaşmak istemedikleri için ADP panosu içinde merkezi bir sayaç istiyorlar. Ama bu kamu projesi.

Peki özel villa sitelerinde de böyle bir istek olabilir mi sizce? Site içindeki tüm villalar için ADP panosunda merkezi sayaç istenir mi?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

İçinde 8 tane villa bulunan bir site var. Bunların enerji besleme yolu sanırım; enerji dağıtım şirketinin kendisine ait Box'tan yada trafosundan sitenin içindeki ADP panosuna ve ADP Panosundanda bu villaların sayacına enerji gidecek şekilde oluyor.

Bazı projelerde enerji dağıtım şirketleri projenin içinde bağımsız bir çok sayaç olsa bile, ADP panosuna merkezi sayaç istiyor. O projedeki toplam harcanan gücü o panoda görmek istiyor. Mesela şehir pazar alanı projelerinde. Pazar alanındaki her tezgahta bağımsız sayaç olmasına rağmen her sayacı dolaşmak istemedikleri için ADP panosu içinde merkezi bir sayaç istiyorlar. Ama bu kamu projesi.

Peki özel villa sitelerinde de böyle bir istek olabilir mi sizce? Site içindeki tüm villalar için ADP panosunda merkezi sayaç istenir mi?
Gitsin ölçsün ne istiyorsa kendi imkanlariyla . Böyle bir isteğe cevap verip mali külfetini çekmek enayilik olur . Tarif ettiğiniz sayaç ana sayaç da sanki diğerleri süzme sayaç. Sacmaligin dibi bence .

8 villa min. 8 tali pano ve 1 tane ana sayaç panosuu olacak. Ordan enerji alacaksınız.

madde-9 altını sarı ile çizdim

Ekli dosyalar

• 1.5.6446.pdf
    775.4 KB · Görüntüleme: 16
madde-9 altını sarı ile çizdim
Geçen hafta burada bir mevzu paylaşıldı. Herhalde dikkatinizden kaçtı. Dağıtım şirketinin kullanıcılardan sayaç değişim ücreti talep ettiğine dair . Onu nereye siğdiracagiz peki bu yönetmelikte?

Geçen hafta burada bir mevzu paylaşıldı. Herhalde dikkatinizden kaçtı. Dağıtım şirketinin kullanıcılardan sayaç değişim ücreti talep ettiğine dair . Onu nereye siğdiracagiz peki bu yönetmelikte?
Hangi iş yönetmeliğe göre yapılıyor ki? Bu olayı bilmiyordum lakin çok da şaşırmadım doğrusu.

Bu ana sayacın tesisinden kullanıcılara bir malî külfet yükleniyor mu ?
mütahit bence evlerin fiyatına ekler bu bedeli
8 villa min. 8 tali pano ve 1 tane ana sayaç panosuu olacak. Ordan enerji alacaksınız.
Üstad, 1 villadaki her katta bir kat tali panosu olduğu için 3 kat panosu var. Birde bahçesindeki havuz için 1 tali pano daha var. (sirkülasyon pompası ve havuzun aydınlatma beslemeleri için)

Yani 1 villada 4 pano ve dış Kapının hemen yanında da bir sayaç panosu var.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri