Bu devredeki Role nasıl bağlanır

bayrakta

Üye
bağlayacağım rolede bu

Ningbo Helishun Electron Co.,Ltd.

rolenin hangi ayaları 1-2 ye gelcek kalan 3 ayak ne olcak

Not: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

bağlayacağım rolede bu
Ningbo Helishun Electron Co.,Ltd.

rolenin hangi ayaları 1-2 ye gelcek kalan 3 ayak ne olcak

bobin uçlarına +.- uygun gerilimi ver bobin uçları arasındaki uca + kullanacağın yükün beslemesi diğer iki uca istediğin uca kontrol edeceğin yükün + ucunu bağla bu uçlar siz nasıl birdevreyi kontrol edecekseniz ona göre normalde açık veya normalde kapalı

devrede nasıl bi işe yaradığını çözemedim elektrik verince 1 ile 2 bağlımı olmalı? yoksa elektrik olmayıncamı

devrede nasıl bi işe yaradığını çözemedim elektrik verince 1 ile 2 bağlımı olmalı? yoksa elektrik olmayıncamı

Rölenin kontak uçları;bu devrenin besleme geriliminden farklı gerilimlerde çalışan yük veya kumanda devrelerinin çalışması veya durdurulması için kullanılabilir.

Bu devreyi hangi amaçla tasarlandı? Amacınıza uygun çalışıyor mu?

Arkadaşım, elektronik devrede 1 ile 2 nolu uçlarda zaten röle bobini diyor, ekipmanın kendi kataloğunda bobin uçları belirtilmiş, devrenin kendi özelliklerine göre bir rölenin enerjilendirilmesi anlaşılıyor. Röle, devrenin çalışma prensibine göre enerjilendiğinde kontaklarıyla (enversör kontaklarıyla) ne yapmak istediğiniz, size kalmış....

ilgilendiğiniz için teşekür ederim
Benim pek bir elektronik bilgim yok

burada ne amacla röle koymuşlar ne için kullanılıyor nasıl bağllanıyor bilmiyorum.
ağagıdaki resimde rölenin ayaklarını ben numaralandırdım buna göre hangisi nere gelcek anlatabilirmisiniz şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba
Arkadaşlar role ayakları bana göre biraz ters geldi.Sanki standart yapının dışında gibi.Şimdiye kadar röle besleme bobinine yakın ortak yük ayağına rastlamadım.Belki de yanılıyorum.Ne dersiniz?

Senin çizimindeki(röle) 3 ve 4, 555 ile yapılmış devredeki 1 ve 2 ye gelecek.O devredeki diyotu bağlamazsan entegreyi yakabilirsin koruma amaçlı konulmuş.
5 numaraya gerilimi uygulayacaksın(sürekli) 1 ve 2 senin çıkışı alacağın uçlar.

İlk mesajındaki devre büyük ihtimalle timer devresi svice basıp bıraktıktan bir süre sonra 555 entegresinin sinyal çıkışı kesilir röle kontak değiştirir.

Röle 555 devresinin çıkışlarına farklı yükler bağlamak için konulmuş.Transistörde entegre çıkışlarını kuvvetlendirmek amaçlı.Transistör koymazsanız röleniz çalışmayabilir.

alper çok soal ama şu var
benim çizimdeki 3 ve 4 ü 555 devresinde 1 ve 2 ye bağlarsam
5 nolu ayağada gerilimi verirsem
1 ve 2 nolu çıkış uçlarından alacağım çıkışları nere bağlıyacam
2 ayak boşta o çıkışlar devrede nere gtcek onu çözemedim.

alper çok soal ama şu var
benim çizimdeki 3 ve 4 ü 555 devresinde 1 ve 2 ye bağlarsam
5 nolu ayağada gerilimi verirsem
1 ve 2 nolu çıkış uçlarından alacağım çıkışları nere bağlıyacam
2 ayak boşta o çıkışlar devrede nere gtcek onu çözemedim.

Röle enerjilenmeden önce elektriği normalde kapalı olandan verir enerjilenince diğer kontağa geçirir.
Örnek olarak diyelim 2 numaraya bir ampul bağladın sen svice basmadan önce yanıyor svice basınca söner bir süre sonra yanmaya devam eder.
Diğer uca yani 1 e bağlarsan tam tersi olur.Uçlarıda deneyerek bulabilirsin.
555 entegresinede 12 Volttan fazla gerilim vermeyin.

Forum istatistikleri

Konular
128,338
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri