Bu devre neden düşük aydınlık veriyor ?

Pheno64

Üye
Bu sistemi kurdum,hepsini istediği gibi bağladım, aynı direnç,diyor, transistör,lakin ledler istediğim kadar aydınlatmıyor,daha fazla aydınlatmak istiyorum,
Normal bağlandığımda pilleri çok iyi ışık veriyor, aydınlık veriyor,ama bu şekilde düşük aydınlık alıyorum, yükseltip daha iyi performans (aydınlık) almak için ne yapmalıyım sizce ?

Ekli dosyalar

• 15895778950757596246189968523045.jpg
    15895778950757596246189968523045.jpg
    295.6 KB · Görüntüleme: 4
Güneş paneline düşen ışık şiddeti ne kadar yüksek olursa, panelin sınırları çerçevesinde okadar yüksek verim alabilirsin. Bir de böyle panelleri direk yüke bağlamak yerine depoladıktan sonra yüke bağlayarak kullanırsan aldığın verim daha da artar ve kullanışlı iş yapmış olursun.

Güneş paneline düşen ışık şiddeti ne kadar yüksek olursa, panelin sınırları çerçevesinde okadar yüksek verim alabilirsin. Bir de böyle panelleri direk yüke bağlamak yerine depoladıktan sonra yüke bağlayarak kullanırsan aldığın verim daha da artar ve kullanışlı iş yapmış olursun.
Öyle yaptım zaten, yani videoda olanı yaptım izlediyseniz eğer, arkasında telefon bataryası var, gündüz onu dolduruyor gece de şarj kesince ışık yanmaya başlıyor
Ama sıkıntım direk bağlandığında verdiği performansı vermiyor aynı pil ile

Panel ile ilgili elinde bilgiler var mı?
Kapasitesi kurtaarıyor mu?
Bataryanın verdiği güç ışıldaklardaki ledler için yeterli amperi sağlamıyor gibi görünüyor.

Videodaki gibi şerit led bağlantısı yaparak deneyebilirsin. şerit ledi uzun tutarsan ışık yine düşer ona göre ayarlaman gerek.

Panel ile ilgili elinde bilgiler var mı?
Kapasitesi kurtaarıyor mu?
Bataryanın verdiği güç ışıldaklardaki ledler için yeterli amperi sağlamıyor gibi görünüyor.

Videodaki gibi şerit led bağlantısı yaparak deneyebilirsin. şerit ledi uzun tutarsan ışık yine düşer ona göre ayarlaman gerek.
Evet panel 6vluk 160mah
Yani sanırım yetiyordur, onu da denedim,o da olmadı,2 tane LED taktım her zaman düşüyor güç bu düzenekte, acaba kullandığım direncten mi dedim,onu da 10k yerine 1k taktım o da fayda etmedi, transistöru mu değiştireyim dedim o yetkinliğe sahip olmadığım için sorayım size dedim
Daha fazla performans verebilecek 2n2222 yerine kullanabileceğim transistör olabilir mi acaba ?

Demişsin de ama direk bağladığım da çok güzel ışık veriyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kullandığın transistörün markasını yazarsan sana datasheetinde yazan akım deerini söyleyerebilirim. eğer çıkış akımı düşük ise dediğin gibi 2n tipi diğerine nazaran biraz daha yüksek akımlı transistörler kullanabilirsin diye düşünüyorum.

Valla marka bilmiyorum açıkçası 2n 2222 yazdım çıkan siteden aldim
Diyot var 1n 4007
Direnç 10k

Valla marka bilmiyorum açıkçası 2n 2222 yazdım çıkan siteden aldim
Diyot var 1n 4007
Direnç 10k
2N2222 transistör IBC akımı 850 ma olarak görünyor. Biraz düşük gibi. Gerçi videoyu tekrar izleyince farkettim. Senin fotoğraflardaki ışığın şiddeti bence iyi.

2N2222 transistör IBC akımı 850 ma olarak görünyor. Biraz düşük gibi. Gerçi videoyu tekrar izleyince farkettim. Senin fotoğraflardaki ışığın şiddeti bence iyi.
Himm şimdi taşlar yerine oturdu, evet iyi ama lambanın potansiyelinin yarısı değil, 2n2222 düşük çıkış veriyor ise aynı işi görecek daha kuvvetli çıkış veren transistör nne olur ya da var mı ?
Aradaki farka baksana aynı batarya takılı ikisinde de
Direk bağlayınca iki tanesi balkonum için yeterli ama videodaki düzeneği kurunca 5 tanesi yeterli gelmiyor

Ekli dosyalar

• 15895810304295053800312197189847.jpg
    15895810304295053800312197189847.jpg
    417.4 KB · Görüntüleme: 7
devreyi kurdugunuzda ve balkonda calistirdiginizda bu 2n2222 transistorunuz isiniyor mu?

Anlattiginiza gore sanki transistor tam iletime gecmiyor gibi. Elinizde 2n2222 den kac tane var? Başka transistor varmi elinizde , yoksada alma sansiniz varmi?

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri