Bu 2 madde ile ilgili basit soru ? ( vidasız klemens ve kablo çekme kutusu )

slmlar. 2 madde okudum bunların sebebini merak ettim.
1) üç dirsekten sonra ve 25 metreyi geçen kablo borularında kablo çekme kutusu konacaktır. Neden peki kablo çekme kutusu konmalı ?

2) Projede kullanılan armatür ve prizler için kullanılan kasalar; '' derin kasa '' tipi olacak, buattaki bağlantılar porselen veya vidasız tip klemens yapılacaktır... peki vidasız tip olmalı denmesi neden? Neden vidalı değilde vidasız istenmiş ?
Bilen arkadaşlar varsa sevinirim tesekkürler

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu maddeler, Elektrik İç tesisat talimatnamesınde yazıyor olmalı.
Borular önceden döşenir, daha sonra kablo çekilir, uzun ve dırseklı mesafede, kılavuz/susta geçirmesi zor olacağından, arada buat konması istenmiştir.
2.maddeyı anlıyamadım.

Bir elektrik projesinin altına not olarak yazmıslar. Bir nevi şartname diyebiliriz aslında.

İç tesisat yönetmeliğinde,aslında herkes okumali

bazı kurumların şartnamelerini görme imkanım oldu malzeme tedarik ettiğimizden dolayı. bazen abuk subuk şeyler de isteyebiliyorlar. sizinkiler iyi gene.

Çok kullandım buat bağlantılarında löstür klemens derdik. buat bağlarken bağlantıların gevşememesi için löstür klemens le sıkardık, bant kullanmaya gerek kalmaz.

slmlar. 2 madde okudum bunların sebebini merak ettim.
1) üç dirsekten sonra ve 25 metreyi geçen kablo borularında kablo çekme kutusu konacaktır. Neden peki kablo çekme kutusu konmalı ?

2) Projede kullanılan armatür ve prizler için kullanılan kasalar; '' derin kasa '' tipi olacak, buattaki bağlantılar porselen veya vidasız tip klemens yapılacaktır... peki vidasız tip olmalı denmesi neden? Neden vidalı değilde vidasız istenmiş ?
Bilen arkadaşlar varsa sevinirim tesekkürler
Selam..
Yukarıdaki maddeleri bilgim dahilinde irdelemeye çalışıcam. Soran kişiye geç olabilir ama sonradan bakanlara açıklayıcı olsun diye.

"üç dirsekten sonra ve 25 metreyi geçen kablo" aslında ve değil veya yazmalıydı (boru içerisinde belirtildiğini var sayıyorum). Yani kutu/buat konması için her iki şartında olması gerekir demiş (Yer ve mahale göre bu rakamlar değişiklik gösterebilir). İlk tesisatta çekimi kolay olabilir fakat imalattan yıllar sonrası için değişim ve arıza giderme sıkıntısı oluşmasını önlemektir. Birde imalatın bitiminden sonraki süreçte kabloda oluşan sıkıntılar için, değişecek kablo payını kısaltmak vs

"derin kasa" Artık herkes derin kasa kullanıyor. Montajı rahat, kablo mesafe payı fazla bırakılabiliyor ve buat olarak da kullanım alanları genişledi vs

"porselen veya vidasız tip klemens" Sanırım porselen veya vidasız demesi, kullanılacak mahale göre değişkenlik gösterebilir diye.
Porselen kullanılmasındaki sebep; buat içi oluşan arızaların verdiği zararları aza indirgemek içindir (Çabuk ısınmaz, yanmaz, erimez, akmaz vs. Porselenin vidasız tipi var mı bilemiyorum. Ben daha görmedim).
Vidasız tip klemens ise; bağlantı yerlerinin birden çok sök/tak yapılacak olan yerlerde kullanılması uygundur. Harici olarak birden çok sök/tak yapılan yerlerde, kablo uçları zarar görüp kırılmakta (Vidalı klemenslerde bu çok görülür) ve kablo payı kısalmaktadır. Bunların önüne geçmek ve zamandan kazanmak için kullanılır. (Vidasız tip klemensler plastik olup, yanmaz ve ısıya dayanıklı çeşitleri de mevcuttur)

Umarım açıklayıcı olmuştur.
İyi çalışmalar..

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri