bu şekilde birşey olabilirmi önerileriniz ve görüşleriniz nelerdir

erkann00

Üye
arkadaşlar elektronik vs ile ilgili pek biilgili olamama rağmen bu konulara meraklıyım .iki adet 4,2 V 100 mA Güneş Pili ni birbirine seri bir şekilde bağlayıp LM7805 ile bunu 5v yapıp s3 mini cep telefonumu sarj edebilirmiyim .panellerin verdiği enerji 5 voltun altına düştüğünde lm7805 sarjı kesermi.lm7805 in yanında baska parçalar kullanmam gerekirmi .ben sadece güneş olduğunda sarj etmek istiyorum.bu konuda başka önerileriniz varmı .ve bu akımla telefon kaç saatte şarj olur .telefonda 1500 mah batarya var.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Olacağını sanmıyorum, akım çekilmeye başlandığında voltaj yığılıp kalır 2-3 volt seviyesine. En az 500 mA akım gerekir şarj başlangıcı için. Tahminim bu

4.2 v 500 ma iki tanesini seri bağlasam kurtarırmı yani

10w 16v 590 ma günes pili kullansam olurmu

Olur ama enerjinin çoğu 7805 de ısı olarak ziyan olur

S3 mini orjinal sarj cihazi 700 mA, siz 100 mA ile sarj etmek isterseniz, normal sarjin 7 kati surede sarj olur. Ornek 2 normalde 2 saatre sarj oluyorsa sizin gunes panelinde 14 saatte olur. Size tavsiyem uygun gerilimdeki panelleri paralel baglamaniz. Paralel paglantida gerilim gerilim sagbit kalir, akimlari toplarsin. Mesela sizin oneriniz olan 16 V 590 mA lik iki paneli paralel baglarsaniz 16 V 1180 mA lik guc elde edersiniz.

anladım sizin dediğiniz gibi 16v 1180ma güç elde etsem bu güç fazlamı gelirtelefona zarar verirmi.birde 7805 voltaj arttıkcamı ısınıyor.

1.5 volt 100ma 11 tane güneş pilinden 7.5 volt 700ma güç elde edebilirmiyim .eğer olursa bu 7,5 voltu 7805 ile 5 e düşürüp kullanabilirmiyim.yük altında voltajda düşme olurmu .lm7805 e giren voltaj 5 voltun altına düştüğünde lm7805 elektriği kesermi yoksa düşen voltajı 5 volta mı dönüştürür

Son düzenleme:
Seri bağlayarak gerilimi paralel bağlayarak akımı arttırırsınız. İkisi aynı anda artmaz 5 adet seri bağlı iki gurubu paralel bağlarsanız 7,5 volt 200 mA elde edersiniz. 700mA elde etmek için 7 tane seri gurubu paralel bağlamanız gerekir. 7805 girişi düştüğü kadar çıkışını düşürür. Tamamen kesmez örneğin alt sınırı 7,5 volt ise siz 7 volt verdiğinizde çıkış 5 yerine 4.5 volt olur.

3.7 volt 5 a batarya var elimde. Bununla iphone şarj edebilir miyim? Bataryaya bir dişi usb lehimledim. Bunu telefona direkt bağlasam bişey olur mu, yoksa ne yapmam lazım?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri