Bosch 14,4v Dekupaj Testere 18650 ile akü yapma

kk2144

Üye
Merhabalar,

Elime bir tane 14,4v Bosch marka dekupaj testere gecti.
56909

Aküsü olmadigi icin elimdeki 18650 pilleri kullanarak cihaza batarya yapmak istedim.
4 ad. pili seri bagladigimda 16v gibi bir deger elde ettim.
Aleti calistirdigimda 10-15 sn kadar seri sekilde calisiyor ve yavaslayarak duruyor.
Piller tam sarjli. yine de pilleri degistirip tekrar deniyorum sonuc ayni.
Bu pilleri kullanarak calistirma imkanim yokmu?
Baska bir akulu vidalamayi ayni sekilde uzun suredir kullaniyorum.
Testerenin cektigi akim cok daha mi fazla ki acaba?
4 pil yerine 8 ad. pil kullanilsa sorun cozulur mu?

bataryanın orjinali varsa için ona göre değiştir ve kullan 18650 şarz sorunu nedeniyle sıkıntı yaşatır

Merhaba, li ion olur kullanabilirsiniz fakat her elinize geçen 18650 pil olmaz, önemli olan pilin C değeri yani anlık max verebileceği akım, benzer motorlu aletler için olanının kodunu öğrenmeniz gerek. Bunda ni-cd piller kullanılmış yani bir önceki eski teknoloji ve 2000mA, dolayısıyla siz de bu değerin altında olanını kullanmayın.

https://www.amazon.com/Bosch-PST-14-4V-Battery-Replacement/dp/B0788CHVCH

bataryanın orjinali varsa için ona göre değiştir ve kullan 18650 şarz sorunu nedeniyle sıkıntı yaşatır
Maalesef orjinali yok. Şarj sorunum yok lion şarj aletim var

Merhaba, li ion olur kullanabilirsiniz fakat her elinize geçen 18650 pil olmaz, önemli olan pilin C değeri yani anlık max verebileceği akım, benzer motorlu aletler için olanının kodunu öğrenmeniz gerek. Bunda ni-cd piller kullanılmış yani bir önceki eski teknoloji ve 2000mA, dolayısıyla siz de bu değerin altında olanını kullanmayın.

https://www.amazon.com/Bosch-PST-14-4V-Battery-Replacement/dp/B0788CHVCH
Sağolun Hocam, dediğiniz gibi ben ona hiç bakmadım yani pillerin mah değerini bilmiyorum.
Peki bu durumda kapasitelerini arttırmak için 4+4 8 ad. bağlamak mantıklımı?
Piller en az 1100 mah değerindedir sanıyorum. Elimde de bolca var. Laptop bataryalarından sökmüştüm.

HAtırlatayim seri bağlarsanız gerilim, paralael bağlarsanız akımı arttırırsınız. Yani hem seri hem paralel kombinasyonu yapmalısınız.

Evet hocam onu kastettim.
Yani 8 tane pili çift çift paralel daha sonra çiftleri de seri olarak bağlayacağım.

Laptop bataryasından çıkan hurda piller küçük çaplı projeler için kullanılabilir ama bu işlem için yetersiz kalabilir.
Yinede denemek lazım.
Powerbank, şarjlı ışıldak,x-bass teyp vs gibi işlerde bu pilleri kullandım verim aldım.

çıkma piller bu aleti çalıştırmaz. önce 12 volt akü ile çalıştır, sorunun batarya olduğu kesinleşsin.

PC power supply ile denedim hocam, düşük devirli olarak sürekli çalıştı.

Laptop bataryasından çıkan hurda piller küçük çaplı projeler için kullanılabilir ama bu işlem için yetersiz kalabilir.
Yinede denemek lazım.
Powerbank, şarjlı ışıldak,x-bass teyp vs gibi işlerde bu pilleri kullandım verim aldım.
Hocam daha önce bir akülü vidalamaya 4 ad. Pilden batarya yaptım ve neredeyse 1 yıldır kullanıyorum. Plastik 4 lü batarya haznelerinden kullanıyorum. Batarya bitmeye yakın hemen dolu olanla değiştirip devam ediyorum.

Dekupaji denemedim ama matkap-vidalamalar 15-25 amper kadar çekebiliyor yükte. Laptoplardan çıkan piller genelde 4-6 amper anlik akim verebiliyor. Varin gerisini siz düşünün.

2 tane matkabı ve birkac tane de sarjli süpürgeyi lityuma cevirdim. Verimli olmasi için voltaja uygun sayida seri pil ve 3 lü paralel gruplama ile laptop bataryasindan çıkma piller de iyi is görür veya 15a uzeri anlik akim degeri olan 18650 alip takarsiniz. Tabi buna uygun da bms ve balans devresi olacak. E buna da uygun akim sinirlamali sarj düzenegi olmasi gerekir. Yoksa çok sürmeden pillerin bir kismi bozulur. Daha tehlikeli sonuclari da olabilir.

Bu lityum pillerle ilgili hep ayni türden konular ve sorular oluyor. Aslinda ana bir konu olsa da tehlikesini bilse vatandas ve ona gore temelde yapılması gerekenlerden haberdar olsa.

Ben direkt seri baglayip kullanıyorum hatta direkt sarj ediyorum. Su kadar zamandir da kullanıyorum diyenler de var ama onlar cehaletten oyle diyor. Aman ha öyle yapmayın.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri