Bosch çamaşır makinesi yıkamayı bitirmiyor

Ferfecirko

Üye
Benim makina yıkamaya geçiyor saatlerce yıkama yapıyor süre normal azalıyor ve son bir dakikaya kadar geliyor. Fakat durulama ve sıkmaya geçmiyor devamlı yıkıyor. Manuel şekilde durulama programına alıyorum ve görevini yapıp yıkamayı bitiriyor. Bunun için servis çağırdım sensörden ve ısıtıcıdan dedi değiltirdi gitti. Bir iki normal yıkadı tekrar aynısını yaptı tekrar geldi abi sensor uyumsuz oldu galiba defi tekrar sensor değiltirdi. Aynı sorun yine devam ediyor. Tekrar aynı ustayı aradım beyni değiştireceğiz dedi. Beyin değiltirse onunda kesin çözüm olacağı şüpheli ayrıca zaten tamir ücreti verdim tekrardan sonucu belli olmayan bir iş için sizlere danışmak istedim. Buradaki usta arkadaşlar yorumunuzu bekliyorum.

Makinenin çalışma algoritması; bir programın tam olarak tamamlanmadan bir sonrakine geçilememesi şeklidir. çünkü böyle bir durumda program o noktada takılır kalır. ayni işlemleri sürekli tekrarlar. Örneğin makinenin su boşaltma (tahliye) pompası motoru suyu durulama/kurutmadan önce tam olarak boşaltamazsa (Motora gelen elektrik kablo bağlantısı beslemesi kesilmesi veya motorun kendisinde bir sıkışmanın olması, yanması, vb.) preostat bu durumda kazandaki mevcut su seviyesini yüksek olarak algılar ve makine durulama/kurutma aşamasına preostattan "ilerle!" komutu (yaptırımı) bu anlarda gelemeyeceği için diğer aşamalara geçemez, sn. bakımcıı'nın açıkça da belirttiği gibi. Örneğin makinede yer alan bu tür nedenlerle (aksaklıkla) preostat görevini tam olarak yapamıyorsa, makine beynin sıfırlanmasına rağmen yine ayni yerlerde takılıp kalabilir. Kesin çözümü için bu olaya makinenin çalışma algoritması (mantığı) üzerinden tam olarak bakabilmelisiniz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Cevaplar için teşekkür ederim. Peki ne yapmamı önerirsiniz?

Merhaba. Makinenin prizden çekilmesinden sonra, su pompasının içinde yer aldığı kapağını, örneğin eski arçeliklerde tekmeliğini açtıktan sonra öncelikle su pompası motoruna gelen bu kabloların pabuç bağlantılarına, motor girişinde bunlarda bir gevşeklik olup olmadığına, bu pompanın içini açıp iyice temiz olduğuna, milinin boştayken içindeki plastik fanıyla çevirince rahatça, sıkışmadan döndüğüne, motoru boşa almak için bağlı olan kablo pabuçlarından ayırıp harici fiş-kabloyla elektrik verdiğinizde bu anlarda dönüp dönmediğine yani bu 220 voltluk yardımcı kutuplu, tek fazlı asenkron motorunun sarımlarının sağlamlık kontrolüne (yanıp yanmadığına (direk hariçten elektrik vererek) bakmanız lazımdır. Kolay gelsin

Cevaplar için teşekkür ederim. Peki ne yapmamı önerirsiniz
Makinenin çalışma algoritması; bir programın tam olarak tamamlanmadan bir sonrakine geçilememesi şeklidir. çünkü böyle bir durumda program o noktada takılır kalır. ayni işlemleri sürekli tekrarlar. Örneğin makinenin su boşaltma (tahliye) pompası motoru suyu durulama/kurutmadan önce tam olarak boşaltamazsa (Motora gelen elektrik kablo bağlantısı beslemesi kesilmesi veya motorun kendisinde bir sıkışmanın olması, yanması, vb.) preostat bu durumda kazandaki mevcut su seviyesini yüksek olarak algılar ve makine durulama/kurutma aşamasına preostattan "ilerle!" komutu (yaptırımı) bu anlarda gelemeyeceği için diğer aşamalara geçemez, sn. bakımcıı'nın açıkça da belirttiği gibi. Örneğin makinede yer alan bu tür nedenlerle (aksaklıkla) preostat görevini tam olarak yapamıyorsa, makine beynin sıfırlanmasına rağmen yine ayni yerlerde takılıp kalabilir. Kesin çözümü için bu olaya makinenin çalışma algoritması (mantığı) üzerinden tam olarak bakabilmelisiniz. Kolay gelsin.
Teşekkür ederim. Benim bunları yapma olasılığım sıfır sizin servisiniz var mı?

birde şu durum var. Makineyi 35 dakikalık soğuk programında çalıştırdığımda herşey normal çalışıyor onuda az önce denedim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hayır, ben yalnızca bu konularda genel bilgi seviyesinde yorumcuyum, evde de bireysel olarak kendi çamaşır makinemi (arçelik 2200 gibi) bir zamanlar amatör olarak tamir etmeye çalıştım, ama direk tamir işine hiç bir zaman da giremedim, ciddi arzıalarda servisi çağırdım. En uygun olan servisi yakın çevrenizden araştırarak siz bulmaya çalışın. Aslında sn. bakımcıı'yla yakın irtbata geçebilirsiniz, size çok yakınsa bu konuda yardımcı olacaktır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bunun üç nedeni olabiliyor prostat arZasi ,pompa arzasi, rezistans arzasi .

Teşekkür ederim. Benim bunları yapma olasılığım sıfır sizin servisiniz var mı?

birde şu durum var. Makineyi 35 dakikalık soğuk programında çalıştırdığımda herşey normal çalışıyor onuda az önce denedim.
Soguk proqraminda normal calisdiysa.bir onu yoklayin.makinayi 60 veya 90 derecelik bir proqrama koyub 30 veya 45 dakikadan makinanin camina elinizle bakin isinma varmidir.?

Soguk proqraminda normal calisdiysa.bir onu yoklayin.makinayi 60 veya 90 derecelik bir proqrama koyub 30 veya 45 dakikadan makinanin camina elinizle bakin isinma varmidir.?

Merhaba,
Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Dediğiniz gibi makine 60 derecede çalışırken camına dokununca sıcaklık yok. Bunun sebebi nedir? Ya da ne yapmak gerekir?

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri