Bosch çamaşır makinası

ghuseyin

Üye
İyi günler arkadaşlar bende bosch çamaşır makinası var 1000 devirde çalışmıyor ama 600 devirde sıkma yapıyor birde içinden koku geldi bana yardımcı olabilirmisiniz acaba motordaki takometredemi sıkıntı vardır

İyi günler arkadaşlar bende bosch çamaşır makinası var 1000 devirde çalışmıyor ama 600 devirde sıkma yapıyor birde içinden koku geldi bana yardımcı olabilirmisiniz acaba motordaki takometredemi sıkıntı vardır

koku pis koku ?
koku yanık , sürdünme vs gibi ?

Yanık kokusu gibi makinayı açamadım daha işyerine getirmem lazım belli başlı arızaları yaparımda bu tip arıza ile ilkdefa karşılaştım makinayı açmadan önden bir fikrim olsun dedim benim aklıma gelen hız kartınama

koku pis koku ?
koku yanık , sürdünme vs gibi ?
nık kokusu gibi makinayı açamadım daha işyerine getirmem lazım belli başlı arızaları yaparımda bu tip arıza ile ilkdefa karşılaştım makinayı açmadan önden bir fikrim olsun dedim benim aklıma gelen hız kartınama

bosch logixx 8 çamaşır makinesi çalışırken elektrik kesildi ve anakartı soktum direnç hafif siyah delik oluşmuş ve tny 267gn entegre bir aya kısa devre çıktı değiştirdim ve yine ana ekrana elektrik gelmiyor sebebi nedir bilen varsa yardımları bekliyorum

bosch logixx 8 çamaşır makinesi çalışırken elektrik kesildi ve anakartı soktum direnç hafif siyah delik oluşmuş ve tny 267gn entegre bir aya kısa devre çıktı değiştirdim ve yine ana ekrana elektrik gelmiyor sebebi nedir bilen varsa yardımları bekliyorum

kartın fotosunu yayınlayın arkadaşlar yardımcı olabilsinler !!!

diğer :

VİDEO AÇIKLAMASI .

Sorun: Çamaşır makinesini çalıştırdıktan sonra birkaç dakika sonra kendi kendine kapanması.
Tespit: Çamaşır makinesinin üzerinde iki adet elektronik kart bulunmaktadır.
Birincisi güç kartı ikincisi uyarı/ikaz ekranının da üzerinde bulunduğu ekran kartı.
Mevcut olan hata makinenin kendi kendine kapanması olduğu için sorunun güç kartı ile ilgilidir.

Çözüm: Bu sorunun üç türlü çözümü vardır.

1- Bosch servisini ararsınız, servis evinize gelir. Hatanın neyden kaynaklandığını bildikleri için güç kartının değişmesi gerektiğini söylerler ve size çok hoş olmayan astronomik bir fiyat söylerler.
Bu fiyat servisten servise 500-1000TL arasında bir fiyat olabilir.

2- Mahallede bulunan çamaşır makinesi tamircisini çağırırsınız.
Gelir makineya bakar.
Sökme takma parası ve güç kartının tamiri için sizden 200-300TL gibi bir para talep eder.

3- Kartı kendiniz sökersiniz ve tamir edersiniz.
Bunun için gerekli olan bütçe 9TL + tecrübedir. 1 ve 2. maddeleri hiç elektronikten anlamayan, tamirat için zaman ayıramayanların tercihidir.
Ancak biz 3. seçenekten ilerleyeceğiz ve makinenin içindeki güç kartının nasıl söküldüğünü, hangi parçaların değiştirildiğini videoda göstereceğiz.
NOT: Öncelikle; elektronik bilgilisi ve lehimleme tecrübesi olmayan arkadaşlar kart tamirinde ya dikkatli olsunlar yada hiç dokunmasınlar.
Kartın üzerinde TNY267GN AC/DC entegre SMD (boardun üzerine lehimli) olduğu için lehiminin sökülmesi ve takılması zorlayabilir.
1- İlk önce makinemizin üst kapağının sökmek için arka tarfında bulunan iki adet vidayı söküyoruz.
2- Deterjan haznesini çıkartıyoruz. (Orta kısmında bulunan mavi klipse basarak çıkartabilirsiniz.)
3- Ön paneli söküyoruz.

4- Ekran kartını çıkartıyoruz. (NOT: Kabloların nereye takıldığını karıştırmamak için bir şablon çizerek not edin.)

5- Güç kartını söküyoruz. (NOT: Kabloların nereye takıldığını karıştırmamak için bir şablon çizerek not edin.)

6- Güç kartını kutusunun içinden çıkarıyoruz. Plastik kutudan çıkartıken tırnakları kırmamaya dikkat edin.

7- Genelde böyle hatalar güç katındaki elektronik elemanların bozulmasından kaynaklanır.
a- Konsatörlerden,
b- Diyotlardan,
c- Akım trafosundan,
d- AC/DC entegresinden.
Bizim kartımızı incelediğimizde herhangi bir yanmış parça yok. herhangi bir siyahlanan yer yok.
O yüzden sorunun kondansatörlerden ve AC/Dc entegresinden olduğu tespit ettim.
O yüzden sadece işimi garanti etmek için kondansatörleri ve AC/DC entegresini değiştirdim.
Öncelikle 470uF/16V ve 10uF/400V kondansatörleri yenisiyle değiştirim.
Bu parçaların herbiri 0.25 TL toplam 0.50 TL. Daha sonra TNY267GN AC/DC entegresini değiştirdim.
Ancak entegreyi değiştirmek biraz zor.
Özellikle direkt havya ile yapakta zorlanabilirsiniz. Ancak tekniğini bilen arkadaşlar kolaylıkla çıkartabilir.
Bunun fiyatıda 8.5TL. (NOT: TNY267GN bulamayan arkadaşlar TNY267PN ile de değişimi yapabilirler.
Bunun tek farkı GN: SMD olan PN: Pinli olan.
Bu pinleri yani ayakları yan keski ile düzgün şekilde kesip karta lehimleyebilirsiniz.
Diğeriyle hiçbir farkı yok.)

8- Son olarak söktüğümüz parçaları eskisi gibi topluyoruz.

9- Makinemizi çalıştırdığımızda herhangi bir sorunun olmadığı görüyoruz.

NOT: Bu tür kart tamiri ve makinin parçalarını çıkardığınız zaman elektirki fişi pirzde takılı olmasın.
Ve makine tamiratı bittikten sonra çalıştırmadan önce kesinlikle herhangi bir elektrik kaçağı var mı yok mu diye kontrol edin.
Her zaman günvenlik ön planda olsun. Bize birşey olmaz deneyin.

SONUÇ: Kartın tamiratını kendimiz yaptığımız için toplam 9TL ye mal ettik.
Çamaşır makinesi tamirciside aynı işi yapacaktı.
Dediğim gibi bu işten anlamayan arkadaşlar yine tamircinin yolunu tutacaklar. :).
Bu arıza yeniden tekerrür edebilir.
Çünkü Türkiyede elektrik akımı ve voltajı çok stabil değil. O yüzden elektrik dalgalanmalarında böyle sorunlar çıkabilir.

Bu sorunlarıda en aza indirgemek için Akım Koruma prizleri satılıyor.
(50-100 lira civarında sanırım) bunlardan kullanmanızda fayda var.
Özellikle evdeki beyaz eşyalarınıza bunlardan birer tane alıp takmakta fayda var.

ana ekrana elektrik gelmiyor 4 parça değişti yine de elektrik gelmiyor ekrana 470 smd kisa devre var normal mi

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Geri